Bitecatch – startuolis įvairiapusiškai žvelgiantis į maisto švaistymo problemą

Maiso švaistymas yra tikrai labai plati pasaulinė problema apie kurią yra kalbama vis garsiau ir daugiau. Smagu, kad su šia problema vis aktyviau kovoti bandoma ir mūsų šalyje. Šiame tekste savo skaitytojams nusprendėme pristatyti startuolį Bitecatch, kurio viena esminių misijų – sakyti ne maisto švaistymui.

Plačiau apie patį projektą mums papasakoti sutiko vienas iš jo vadovų Tautvydas Kudrevičius.

Sieks parduoti tai, kas liko

Pasak T. Kudrevičiaus, labai daug maitinimosi įstaigų (kavinių, restoranų, valgyklų) susiduria su problema, jog tiesiog nežino kur panaudoti atlikusią produkciją. Deja, bet dažnai nutinka taip, kad ją tenka tiesiog išmesti.

„Realistiškai maisto švaistyti tikriausiai nenori niekas, bet kartais gyvenime būna ne taip, kaip norime. Įsivaizduokite, restoranas pagamina 100 porcijų bulvinių blynų, o parduoti pavyksta 50. Gerai, dalį gali pasidalinti darbuotojai, dalį išsinešti namų, tačiau tam tikra dalis vis tiek keliauja į šiukšlių dėžę, būtent šią problemą ir ketiname spręsti“, – sako T. Kudrevičius.

Bitecatch atstovo teigimu, startuolis padės parduoti produkciją, kurios nepavyko realizuoti pačiai maitinimosi įstaigai: „Mūsų tikslas – parduoti tai kas liko. Natūralu, kad vakare produktas kainuos pigiau, tačiau automatiškai atsiras ir daugiau norinčių jį įsigyti, juk galbūt žmogus ir nori produkto X, bet nenori mokėti už jį, pavyzdžiui, 8 eurų, o štai už 5 jau nusipirktų“.

Įžvelgia įvairiapusę naudą

Bitecatch projektas savo veikloje įžvelgia daugiau nei vieną naudos galimybę. Maisto pardavėjai ne tik neišmestų savo produkcijos, bet ir gautų papildomų pajamų, tausotų aplinką, o taip pat turėtų opcija pamaitinti skurstančius.

„Išties mūsų projektas yra labai įvairiapusis. Visų pirma tai – verslas. Juk pardavę, o ne išmetę produkciją, visi pardavėjai uždirbs papildomai. Be to, mes pasisakome už aplinkosaugą, o kuo mažiau atliekų, tuo geriau aplinkai. Dar vienas dalykas, su kuriuo aktyviai dirbame – aukojimas. Yra įstaigų, kurioms papildomų lėšų iš maisto nereikia, tačiau tikrai geriau jį skirti, pavyzdžiui, maltiečiams, nei tiesiog išmesti. Čia Bitecatch taip pat gali puikiai pasitarnauti“, – teigia T. Kudrevičus

Dirbti kviečia ūkininkus

Bitecatch projektas tikrai nedirbs vien tik su kavinėmis ar restoranais. T. Kudrevičius pabrėžė, jog šiuo metu projektas aktyviai mezga kontaktus su ūkininkais, kadangi jų ūkinės produkcijos perviršį taip pat galima sėkmingai realizuoti.

„Sakykim nutinka taip, kad turite ne 100, o 120 tonų bulvių. Iš jūsų nuperka tik 100. Likusius 20 mes tikrai padėsime realizuoti rinkoje“, – kalba T. Kudrevičius.