Blogas burnos kvapas: higienos problema ar signalas apie sveikatos būklę?

Blogas burnos_kvapasSu nemaloniu burnos kvapu susiduria dažnas iš mūsų. Statistiškai – net kas ketvirtas žmogus! Paradoksas, tačiau patys neretai nė nepastebime turį šią problemą – mes kiekvienas priprantame prie savo kvapo, net jei jis nemalonus! O susimąstyti priverčia tik pastaba iš šalies.

Kita vertus, neretai šalia esantys žmonės blogą kvapą jaučia visuomet, tačiau dažnai nedrįsta to pasakyti, nes nenori įžeisti. Visgi, turėtume nebijoti sakyti tiesos. Blogo kvapo atsikratyti gali padėti tinkami higienos įpročiai, o kartais tai gali būti ir rimtų ligų pavojaus signalas.

Priežastys – ir ligos, ir protezai

Nemalonus burnos kvapas, arba kitaip halitozė, gali būti burnos ligų bei kitų sveikatos problemų požymis. Dažniausiai nemalonaus kvapo atsiradimą sąlygoja prasta asmens burnos higiena, kadangi burnos ertmėje kaupiasi apnašas, kuris yra puiki terpė daugintis anaerobinėms bakterijoms. Šioms bakterijoms skaidant baltymus, išsiskiria sieros junginiai, kurie ir lemia blogą burnos kvapą.

Taip pat, blogą burnos kvapą sąlygoja burnos ertmės ligos, tokios kaip gingivitas, periodontitas, kurios atsiranda nesilaikant tinkamos individualios burnos higienos. Nekokybiškos, pralaidžios plombos, laiku neišgydytas dantų ėduonis, nebetinkami ir seni dantų protezai – visa tai irgi gali būti nemalonaus kvapo priežastys.
Kartais blogo burnos kvapo priežastys gali slypėti ir ne burnoje. Nemalonaus kvapo atsiradimą skatina sinusų gleivinės ar tonzilių uždegimas, gastritas, skrandžio opos. Priežastis gali būti ir plaučių ligos – tuberkuliozė, pneumonija. Nemalonus burnos kvapas būdingas ir sergantiems cukriniu diabetu, inkstų nepakankamumu, Parkinsono liga ar netgi kai kuriomis onkologinėmis ligomis.

Gali tekti atlikti ir tyrimus

Ką daryti, kad burnoje neatsirastų bakterijų, sukeliančių blogą burnos kvapą?

Tinkamai rūpinkitės burnos higiena – kruopščiai valykite dantis ryte ir prieš miegą, idealiu atveju – kaskart pavalgius. Tarpdančius valykite dantų siūlu – valant vien tik dantų šepetėliu, apie 40 proc. dantų paviršių lieka neišvalyti, dantų šepetėlio šereliai nepasiekia ir nenuvalo tarpdančiuose esančių paviršių. Nepamirškite, kad bakterijos slepiasi ir liežuvyje, po apsauginiu gleivių ir baltymų sluoksniu. Šiai problemai pašalinti skirtas specialus liežuvio valiklis.

Na, o jeigu nemalonus kvapas nepradingsta kruopščiai prižiūrint burnos ertmę – patartina apsilankyti pas odontologą – galbūt reikalingas dantų gydymas arba apsilankymas pas burnos higienos specialistą.

Jei vis dėlto priežasties rasti nepavyksta, galima įtarti, kad ji – ne burnoje. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją, kuris paskirtų visus reikiamus vidaus organų tyrimus priežasčiai išsiaiškinti.