Brakonieriai niekur nedingo, bet tapo atsargesni

brakonieriai lydeka klaipedos raad nuotrKasmet pavasarį Lietuvoje vyksta akcija „Lydeka 2014“, kurios tikslas – saugoti šias vertingas žuvis ir gausinti jų išteklius. Akcijos metu ypatingas dėmesys skiriamas žuvų išteklių apsaugai, o ypač – neršiančioms lydekoms.

Šilutės gyvosios gamtos inspektoriai pastebėjo, kad aplinkos ministro įsakymu sugriežtintos baudos brakonierius privertė tapti žymiai atsargesnius…

Per 2 mėnesius – 108 protokolai

Akcijos „Lydeka“ metu kasmet organizuojama daugiau nei įprastai reidų prie vandens telkinių, ypač stebimos lydekų nerštavietės.

Šilutės gyvosios gamtos inspekcijos viršininkas Stanislovas Sudeikis suskaičiavo, kad nuo kovo 10-osios inspekcija jau surengė 25 reidus.

Iš viso nuo lydekų neršto pradžios – vasario 1 iki balandžio 2 dienos šios tarnybos inspektoriai surašė 108 administracinės teisės pažeidimo protokolus. 11 iš jų – už šiurkščius gyvosios gamtos išteklių naudojimo pažeidimus.
Bendra pažeidėjų padaryta žala gamtai siekia 9000 litų.

Nuo kovo 10 iki balandžio 2 d. nustatyti 34 pažeidimai, 5 iš jų – šiurkštūs, t.y., draudžiamu metu gaudytos lydekos. Bendra pažeidėjų padaryta žala – 2100 litų.

Už paprastą pažeidimą numatyta bauda iki 200 litų, o už šiurkštų – nuo 400 iki 1000 litų.
Be to, brakonieriai dar netenka ir žvejybos įrankių – meškerių, valčių ir kt.

Beje, patys gyvosios gamtos inspektoriai baudų jau nebeskiria, surašytus protokolus jie perduoda tai atliekančiai Jūros aplinkos apsaugos agentūrai.

Draustinyje žala gamtai – 3 kartus didesnė

Inspekcijos viršininkas S.Sudeikis pastebėjo, kad baudų padidinimas baimės pažeidėjams įvarė ir jie pastaruoju laiku tapo kur kas atsargesni.

„Brakonierių, žinoma, bus tol, kol žemėje bus vandens telkiniai. Bet žinodami, jog už vieną lydeką teks mokėti baudą ir dar pakloti apie 530 litų žalos gamtai mokesčio, o jei ji sugauta ichtiologiniame draustinyje arba rezervate – tai ir daugiau nei pusantro tūkstančio litų, nes tada žalos dydis dauginamas iš 3, brakonieriai tapo labai atsargūs“, – sako jis.

Pastebėję gyvosios gamtos išteklių naudojimo pažeidimus, visi piliečiai gali skambinti ir Bendrojo pagalbos centro telefonu 112, šio centro specialistai informaciją iš karto perduos mobilioms inspektorių grupėms. Taip pat galima skambinti ir tiesiogiai S.Sudeikiui tel. 8 698 44527.

Lydekas draudžiama gaudyti iki balandžio 20-osios, kai kuriais metais šis terminas būna pratęsiamas.

Iki gegužės 15 dienos draudžiama gaudyti ir salačius bei kiršlius, iki gegužės 20-osios – sterkus. Jei draudžiamos gaudyti žuvys užkimba, jas privalu nedelsiant paleisti atgal į vandens telkinį.