Brakonieriai rizikuoja net aplinkosauginių akcijų metu

akcija lasisaPraėjusią savaitę baigėsi tris mėnesius vykusi akcija „Lašiša 2018“, kurios metu aplinkosaugininkai praretino lašišų neršto metu grobio tykojusių brakonierių gretas.
Šiemet Lietuvoje buvo surengta 530 reidų – gerokai, net dviem šimtais daugiau negu pernai. Patikrinta daugiau kaip 4000 žvejų mėgėjų.

Šilutėje per akcijos laikotarpį surengti 98 reidai, patikrinti 1540 žvejai mėgėjai, nustatyti 42 taisyklių pažeidimai, iš kurių 5 šiurkštūs. Per šį laikotarpį brakonieriai padarė žalos už 640 Eur, tačiau ši suma ne galutinė, nes kitus pažeidėjus teis teismas.

Aplinkosaugininkams talkino neetatiniai aplinkos apsaugos inspektoriai, policijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai.

 

Daugiausiai pažeidimų – Klaipėdos regione

Kaip informuoja Aplinkos ministerija, akcijos metu, kurios tikslas užkirsti kelią galimam neteisėtam lašišų ir šlakių gaudymui, nustatyti 237 mėgėjų žvejybos taisyklių pažeidimai, 78 iš jų – šiurkštūs. Daugiausia pažeidimų išaiškinta Klaipėdos regione – 112. Iš brakonierių teko konfiskuoti 92 mėgėjų žvejybos įrankius, paimti 82 kitus įrankius, kuriais buvo padaryti pažeidimai.

Visiems sulaikytiems pažeidėjams buvo surašyti administracinio nusižengimo protokolai, pagal kuriuos jiems gresia baudos nuo 120 iki 300 eurų su žvejybos įrankių konfiskavimu. Taip pat skaičiuojama ir gamtai padaryta žala.

Brakonieriai, kurie gaudo neršti plaukiančias lašišas, labiausiai ir trukdo Lietuvoje atkurti laukinių lašišų išteklius. Šių žuvų migracijos keliams bei nerštavietėms apsaugoti aplinkosaugininkai prieš 18 metų ir pradėjo rengti akciją „Lašiša“.

Vieną vėlų spalio vakarą Klaipėdos regiono aplinkosaugininkai, tikrinę lašišų nerštavietes Veiviržo ichtiologiniame draustinyje, pastebėjo požymių, kad jomis domisi brakonieriai. Nuojauta neapgavo. Palūkėjus prie upės pasirodė du žeberklu nešini vyriškiai. Jie buvo pasiruošę visą naktį tikrinti nerštavietę – su savimi turėjo kuprines, prožektorių, avėjo guminiais batais iki pažastų. Bet brakonieriai taip ir nespėjo įvykdyti savo kėslų – aplinkosaugininkai juos sulaikė.

Brakonieriams kaista padai ne tik per akcijas

Brakonieriams kaista padai ne tik per žuvų ištekliams apsaugoti skirtas akcijas ir reidus – vandens telkinių pakrantes aplinkosaugininkai kontroliuoja nuolat, jas tikrina ir po darbo valandų, poilsio bei švenčių dienomis

Šiemet už mėgėjų žvejybos reikalavimų nepaisymą jau nubausta arti 2000 pažeidėjų. Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos duomenimis, per tris šių metų ketvirčius administracinėn atsakomybėn už neteisėtai vykdomą mėgėjų žvejybą patraukti 1876 asmenys, iš jų 391 – už šiurkščius pažeidimus. Daugiausia šių pažeidimų išaiškinta Klaipėdos (707), Utenos (307) ir Šiaulių (231) regionuose.

Paskirtų šiemetinių baudų suma siekia beveik 52 tūkst. eurų. Tačiau neteisėtai žvejojantiems gresia ne tik baudos. Konfiskuojami ir įrankiai, kuriais padaryti pažeidimai. Šiemet iš žvejų mėgėjų jau konfiskuoti 542 draudžiami įrankiai (tinklai, žeberklai ir kt.), 729 kiti žvejybos įrankiai (meškerės, povandeninės žūklės šautuvai ir kt.) ir 57 valtys. Be to, pažeidėjai turi atlyginti gamtai padarytą žalą. Šiemet bendra jiems pateiktų ieškinių suma – arti 17 tūkst. eurų.

Aplinkos ministerija prašo visuomenės kuo aktyviau prisidėti saugant mūsų krašto gamtą – apie pastebėtus gamtosauginius pažeidimus, aplinkos teršimo ar niokojimo atvejus nedelsiant pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112 arba tiesiogiai Aplinkos apsaugos departamentui tel. (8 5) 273 2995.

Noras nušauti šamą kainuos iki 300 Eur

Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Stanislovas Sudeikis „Šilutės naujienoms“ sakė, kad nors akcija „Lašiša“ pasibaigė, tačiau dėl didelio migruojančių lašišų kiekio aplinkosaugininkai ir toliau vykdys sustiprintą kontrolę. „Šiemet tokie metai, kad į upes ir upelius priplaukė daug lašišų“, – sakė S. Sudeikis.

Kalbėdamas apie akciją Šilutės rajone, viršininkas sakė, kad ji praėjo gana ramiai, tačiau visgi nustatyti 5 šiurkštūs žvejybos taisyklių pažeidimai.

S. Sudeikis priminė neseną atvejį, kuomet vykdydami akciją „Lašiša 2018“, Švėkšnos seniūnijoje, Šalpės upėje aplinkosaugininkai sulaikė neteisėtai žvejojusį asmenį. Brakonierius buvo sučiuptas vaizdo kamerų pagalba, kurios parodė, kad jis ne kartą braidė upėje ir švietė į vandenį, rankoje dar laikydamas povandeninės žūklės šautuvą. Anot S. Sudeikio, jis tikėjosi nušauti šamą. Už šį pažeidimą jam gresia bauda nuo 120 iki 300 Eur.

Dar du brakonieriai žvejojo neleistinu būdu – vadinamuoju užkabinamuoju būdu, su trišakiais kabliais. Kiti du šiurkštūs pažeidėjai žvejojo neleistinu būdu iš valties.

Aplinkosaugininkai Šilutės rajono vandens telkiniuose taip pat rado 27 bešeimininkes lydekines ir 2 statomus tinklus. Visi šie brakonieriai mokės ne tik baudas, iš jų atimti ir žvejybos įrankiai bei valtis.

Šilutės gyvosios gamtos viršininkas pasidžiaugė ir medžiotojais, kuriems pastaruoju metu svarbiau pabūti gamtoje, pailsėti, o ne parsivežti mėsos. Rimtų pažeidimų  ir šioje srityje neužfiksuota.