Kaip vertina mokamas paslaugas pacientai
Medicininės paslaugos kainuoja išties ne vienodai. Dažniausiai tai priklauso ne nuo pačios paslaugos, o nuo to, kiek toli pažengusi yra paciento problema. Sakykim, onkologinės ligos. Tikrai skirtingai kainuoja tyrimai ir gydymas pirminės ligos stadijoje ar jau stipriai išplitus ligai organizme. Tą patį galima pasakyti apie dermatologiją, kardiologiją, ginekologiją, priklausomybes ir kitas medicinos sritis.
Ką apie tai mano patys pacientai? Apklausos rodo, jog brangiausiomis laikomos grožio procedūros ir odontologijos paslaugos. Reikia nepamiršti, jog šių paslaugų kaina dažnai atrodo tokia didelė vien dėl to, jog jas rečiausiai finansuoja Ligonių kasos. Be to, plastinę chirurgiją, dantų balinimą ar kitas nebūtinas, bet tiesiog pageidaujamas odontologų paslaugas žmonės renkasi ne tiek dėl būtinumo, kiek dėl išvaizdos gerinimo.
Kas apmokama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF)?
Sveikatos priežiūros atstovai pabrėžia, jog išties žmonės neretai be reikalo baiminasi, kad visos privačiose gydymo įstaigose teikiamos paslaugos yra mokamos. Paprastai išlaidos apmokamos, jei asmuo turi gydytojo siuntimą. Taip pat jeigu sveikatos priežiūros paslaugas teikianti įstaiga yra sudariusi sutartį su teritorinėmis ligonių kasomis dėl šių paslaugų teikimo. Taigi, galima teigti, jog esminė sąlyga gauti nemokamą gydytojo specialisto paslaugą – kreipimasis su gydytojo siuntimu. Be abejonės, tai dažniausiai būna šeimos gydytojo siuntimas. Toks siuntimas – tai gydytojo kreipimasis į kitą gydytoją su tikslu pasikonsultuoti dėl paciento sveikatos būklės, diagnozės nustatymo ar patikslinimo, gydymo taktikos ir darbingumo nustatymo.
Ar siuntimą turintis asmuo gali pasirinkti gydymo įstaigą?
Tikrai taip. Kaip minėjome, reikalinga viena sąlyga – medicinos įstaiga turi būti sudariusi sutartį su teritorinėmis ligonių kasomis dėl tam tikrų paslaugų teikimo. Labai dažnai pacientai skundžiasi dėl pernelyg sudėtingo paslaugų suteikimo proceso vien dėl to, jog jie paprasčiausiai nežino savo teisių. Viena iš jų – Išduodant siuntimą, pacientui turi būti suteikiama informacija, kuriose asmens sveikatos priežiūros įstaigose dirba nurodytos profesinės kvalifikacijos gydytojas specialistas. Žinoma, visų įmonių šeimos gydytojas neprivalo išvardinti. Tačiau bent keletą jų privalu paminėti.
Ar visada pacientui būtinas siuntimas?
Yra atvejų, kai ir neturėdamas siuntimo pacientas gali kreiptis į gydytojus specialistus. Siuntimas neprivalomas kreipiantis dėl būtinosios medicininės pagalbos arba kai numatytas ilgalaikis paciento stebėjimas. Beje, siuntimas taip pat nereikalingas kreipiantis į gydytoją dermatovenerologą. Kitais atvejais mokėti reikia įstaigai kurioje kreipiatės į specialistus. Už konsultaciją taip pat teks mokėti ir tuo atveju, jeigu nesate apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu.
Kaip jau minėjome, žmonės dažnai nežino kokias paslaugas jie gali gauti nemokamai, o už kurias mokėti privalu. Ne visada būtina kreiptis į gydytojus specialistus. Dalį tyrimų, kuriuos skiria šeimos gydytojas galite atlikti nemokamai. Tai paprastai būna bendras kraujo, šlapimo, gliukozės, cholesterolio kiekio kraujyje, c-reaktyviojo baltymo koncentracijos arba eritrocitų nusėdimo greičio tyrimai.
Kuomet iš paciento imamas papildomas mokestis?
Sakykim, medicinos įstaigos yra įsipareigojusios už pacientams teikiamas iš PSDF biudžeto apmokamas paslaugas neimti papildomo mokesčio, tačiau pacientas savo noru pasirenka brangiau kainuojančias paslaugas ar procedūras. Tokiu atveju išties procedūrų bazinių kainų skirtumą jie moka patys. Todėl tiksliai įvardinti, kurios paslaugos yra brangiausios, o kurios pigiausios yra gana sudėtinga. Tai dažnu atveju priklauso nuo paciento pasirinkimo. Netgi minėtas brangias odontologų paslaugas galima gauti nemokamai toje įstaigoje, kurioje pacientas yra registruotas.
Taigi visai nebūtina ilgai laukti eilėje kažkurioje medicinos įstaigoje ir galima kreiptis į kitas įstaigas. Tereikia pasidomėti, ar gydymo įstaiga yra sudariusi sutartį su Ligonių kasomis ir kokios paslaugos apmokamos iš PSDF. Taip pat kokią priemoką reikės sumokėti už brangiau kainuojančias paslaugas ir procedūras.
Rašyti atsakymą