Brangstantys elektra ir kuras  šilutiškiams  mauna paskutines kelnes 

Lietuvoje smarkiai brangsta dujos, elektra ir kitas kuras. Gyventojai, kurių namai šildomi centralizuotai, su siaubu laukia šildymo sąskaitų, o kiti, prispausti nuolat augančių mokesčių, suka galvas, kaip išgyventi. Aiškėja, kad dėl tokios situacijos dažnai atidedamos net sveikatos problemos.

Suskystintųjų dujų terminalas (SGD) veikia pietinėje Klaipėdos jūrų uosto dalyje. G.Pilaičio/Lrytas.lt nuotr.
Pastaruoju metu – nuo pavasario – brango ir visos biokuro rūšys. Vieni tvirtina mokėję dešimt, kiti – 30 proc. brangiau. O rudenį kainos dar labiau įsismarkavo. Ne paslaptis, kad šis prasidedantis šildymo sezonas ir be itin brangių dujų ar elektros bus išskirtinis.

Kaip su tuo tvarkosi šilutiškiai?
    Gediminas Juodeikis, sodo bendrijos gyventojas, prekybos centro darbuotojas:
– Namus šildome malkomis. Savo miško neturime, tai malkas tenka pirkti. Praeitą sezoną pirkome priekabą – 12 kub. m medienos malkoms už 350 Eur, o jau šiemet tokia priekaba kainuoja 550 Eur. Pasitarėme, kad mums per sudėtinga tokia našta, nes nebeužtektume pinigų sveikatos stiprinimui, vaistams, todėl su žmona nusprendėme, kad malkų šiemet nepirksime… Dabar malkas gaminamės patys – vežame iš parduotuvių paletes, jas pjaustome ir kūrename.

Džiaugiamės, kad neįsivedėme į namus šildymo dujomis. Pernai pažįstami pasinaudojo projektu ir tokią sistemą įsivedė. Kaip teko girdėti, jau pernai jiems tokia sistema ir sąskaitos „paskutines kelnes numovė“. Baisu pagalvoti, kas jų laukia šiemet…

Mes, lietuviai, gyvename tikrai sunkiomis sąlygomis: pinigų nėra, visos sąskaitos tik kyla. Jau sunku kalbėti ir apie sveikatos sistemą. Pavyzdžiui, jei nori patekti pas gydytoją skubiau, nelaukti kokius du mėnesius, kol atsiras vieta, reikia mokėti pinigus. Savo namuose globoju ligotą mamą, jai nuolat reikalingas gydymas, vaistai. Susiduriame su tuo, kad, norint patekti laiku pas daktarę, tenka mokėti 48 Eur, pas kitą – 30 Eur. Mamos pensijos tokioms priemokoms neužtenka, nes jai reikalingi ir vaistai. Todėl, galvodami apie namų sąskaitas, šildymą, negalime pamiršti ir ligotos mamos, kurios priežiūrai turime skirti ir savų pinigų.
Asta Justienė, naujakuriškė, pedagogė, gyvena privačiame name:
– Anksčiau namus šildėme malkomis, o pernai, kad nebūtume „pečkuriais“, įsivedėme palengvinimą – „oras oras“ sistemą. Bet supratome, kad ši sistema tikrai „ryja“ elektrą. Per praėjusį šildymo sezoną mes sunaudojome elektros 9900 kWh, iš viso sumokėjome 1390 Eur (už 1 kWh mokėjome 0,141 Eur). Su vyru paskaičiavome, kad šį sezoną, kai pabrangs elektra, mokėsime apie 1930 Eur, tai reiškia, kad už 1 kWh – 0,195 Eur. Taigi, per šį šildymo sezoną turėtume sumokėti dar apie 440 Eur daugiau.
Silvija Zabarskienė, gardamiškė, pedagogė, gyvena privačiame name:

– Daugelį metų namus šildžiau malkomis. Kadangi gyvenu viena, toks namų šildymas tapo per didele našta, atėmė daug laiko. Pernai įsirengiau savo saulės elektrinę, tai yra, saulės baterijas ir infraraudonųjų spindulių reguliuojamus radiatorius (elektrinius). Patogu tai, kad tik paspaudžiu mygtukus ir šilta. Vis dėlto, investicijos tokiai sistemai įsivesti buvo didelės, dalį kompensavo APVA. Specialistai skaičiuoja, kad tokia sistema atsipirkti turėtų per 10 – 12 metų.

Taigi, per vasarą „susitaupiau“ savo elektros energijos iš saulės. Ar užteks žiemai, nežinau. Problema ta, kad energijos skirstymo operatorius nuo kiekvieno tokio kaip aš (iš visų, kas turi įsirengę tokią sistemą) pasiima 48 proc. mano saulės baterijų pagamintos energijos. Beje, už mano elektros energijos saugojimą pabrango mokestis – atrodo, 5 cnt už kWh.

Vis dėlto, žiemą, jei bus dideli šalčiai, planuoju kurti ir kieto kuro katilą. Taigi, kiek man kainuos šis šildymo sezonas dar neaišku, tačiau tikrai nemažai.
Nijolė Stasė Gumuliauskienė, šilutiškė senjorė, daugiabučio gyventoja: 
– Mūsų namą dabar renovuoja, neaišku, kada pradės šildyti ir kokias sąskaitas gausime. Aišku, esant tokiai situacijai, kai kainos tik kyla, neramu. Džiaugiuosi, kad elektros bute sunaudoju mažai (už 8 – 9 Eur per mėn.) ir tiekėjo dar nepasirinkau. Klausausi informacijos ir manau, kad vėliau nepasirinkusiems bus parankiau…
Nijolė Deveikienė, šilutiškė senjorė, daugiabučio gyventoja:
Mūsų namas pakankamai šiltas, pernai per šildymo sezoną, maždaug už mėnesį tekdavo mokėti apie 60 Eur vien už šildymą. Tai gal nėra labai sunki našta, bet ir nėra lengva. Tačiau  yra kiti dalykai, kurie varo į neviltį. Pavyzdžiui, vajus dėl nepriklausomo elektros tiekėjo. Nesuprantu, kas darosi, bet kasdien sulaukiu visokių pasiūlymų, laiškų skambučių. Visa tai pradėjau net ignoruoti. Nesuprantu, juk elektros laidai visiems tie patys, o kažkas įkyriai ieško būdų kaip pasipinigauti. Aišku tikrai, kad elektra brangs, o kai ji pabrangs, tai aplink viskas brangs. Čia yra seniai aiškus faktas. O skaudžiausia – tai sveikatos sistema. Brangsta viskas ir už viską, nors privalomojo sveikatos draudimo mokestį moku visą gyvenimą. Norėdama patekti pas gydytoją gavau pasiūlymą susimokėti 90 Eur. O kai paklausiau, kiek kainuotų toks patekimas, sulaukus eilės pagal „taloną“, atsakė 70 Eur. Teko sveikatos klausimą padėti į šoną. Pagalvojau, gal dar nėra taip prastai, palauksiu…