Buitinė chemija gali sukelti pavojų

Cheminės medžiagos. / EIP nuotr.Daugumos žmonių vonios kambariuose tikriausiai atrastumėme nemažai buitinės chemijos produktų: skalbimo ir valymo priemonių, ploviklių, valiklių, šveitiklių, purškiklių ir kitų cheminių produktų, naudojamų buityje.

Šios priemonės padeda greičiau susidoroti su tvarkos ir švaros palaikymo problemomis namuose ir kasdieninėje ruošoje. Bet lazda turi du galus – besaikis ir netinkamas buitinės chemijos produktų vartojimas gali sukelti nemažų problemų.

Namų ūkio darbuose – galimi cheminių medžiagų sukelti pavojai

Su cheminėmis medžiagomis ir preparatais vartotojas susiduria tenkindamas daugelį namų ūkio poreikių. Pasak Baltijos aplinkos forumo cheminių medžiagų specialistės Lauros Stančės, pernelyg stropus švarinimasis namuose kartais gali sukelti daugiau žalos negu naudos. Prieš naudojant kokį nors valiklį, skalbiklį ar ploviklį, visų pirma reikia pasidomėti, kokiu principu jis veikia ir kiek yra žalingas aplinkai ir žmogui.

Pavyzdžiui, daugelyje valiklių yra pavojingų, agresyvių cheminių medžiagų, todėl naudojamos tinkamai, laikantis visų nurodytų instrukcijų, buitinės chemijos priemonės beveik nekenkia žmonių sveikatai, tačiau netinkamai naudojamos ar laikomos gali sukelti alergiją, apsinuodijimus, lėtines ligas, užteršti aplinką. Kadangi cheminiai preparatai pagal savo sudėtį negali būti visiškai saugūs, jie visada kelia tam tikrą pavojų, todėl labai svarbu juos saugiai naudoti.

L. Stančės teigimu, vis dažniau alergiją ar kontaktinį dermatitą sukelia skalbimo ir valymo priemonės dėl jų sudėtyje esančių alergenų: kvapiųjų priedų, dažų, chloro junginių, vandenilio peroksido, karbonatų, optinių baliklių, audinių minkštiklių. Neigiamų pasekmių gali sukelti ir nepakankamai išskalauti drabužiai.

Likusios rūbuose skalbimo priemonės gali dirginti odą ir gleivinę, ypač jei gausiai prakaituojama – tuomet jos nusėda ant drėgnos odos ir ją stipriai alergizuoja. Nepatartina skalbiant rankomis naudoti automatinėms skalbimo mašinoms skirtų miltelių, nes jie labiau sausina ir dirgina rankų odą.  

Labai žalingi žmogui yra chloro junginiai, kurie gali dirginti odą, sukelti niežulį, paraudimus, dirgina kvėpavimo takus, akių gleivinę, prarijus pažeidžia kepenis ir inkstus, gali sukelti vėžinius susirgimus. Ypač koncentruotos ir agresyvios yra orkaičių ir vamzdynų valymo priemonės. Jos gali nudeginti odą ir akių gleivinę. Purškiant langų valiklį, taip pat reikia saugoti akis, nes šių valiklių sudėtyje esantys actas ir amoniakas gali stipriai sudirginti gleivinę, sukelti peršėjimą, graužimą, ašarojimą.

Atkreiptinas dėmesys į cheminių medžiagų ženklinimą

Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos (VNMPI) prie Ūkio ministerijos pareigūnai kasmet tikrina buityje naudojamus cheminius preparatus. VNMPI Gaminių kontrolės skyriaus vyriausiosios valstybinės inspektorės Skirmantės Ambrazienės teigimu, per 2011 metus patikrinta 1114 pavadinimų cheminių medžiagų ir preparatų: 19,2 proc. iš jų neatitiko nustatytų teisės aktų reikalavimų.  

Pavojingos cheminės medžiagos ir mišiniai prieš tiekiant juos į rinką privalo būti paženklinti. Ženklinimas suteikia pirkėjui žinių apie įsigyjamos prekės pavojingumą. Pasak VNMPI atstovės, pavojingais laikomi chemijos preparatai, kurie priskiriami tokioms kategorijoms: sprogiosios, oksiduojančios, ypač degios ir labai degios, toksiškos ir labai toksiškos, ėsdinančios, kenksmingos ir dirginančios, ir kurie ženklinami atitinkamais pavojaus simboliais (lentelė apačioje). Iš 2011 metais patikrintų vartotojams skirtų 1114 pavadinimų chemijos produktų 15,2 proc. iš jų ženklinimas neatitiko reikalavimų.

Pasak cheminių medžiagų specialistės Lauros Stančės, jei valiklis pažymėtas vienu iš šių ženklelių, vadinasi, jo sudėtyje yra daugiau nei 10 proc. pavojingos cheminės medžiagos arba mažesnis kiekis labai pavojingos cheminės medžiagos, dėl kurios ir visas mišinys tampa pavojingas aplinkai ir (arba) žmogui.

Todėl labai svarbu renkantis buityje naudojamus cheminius produktus atidžiai perskaityti pakuotės etiketėje esančią informaciją, kuri privalo būti pateikta lietuvių kalba, o naudojant – laikytis pakuotės etiketėje nurodytų naudojimo ir dozavimo instrukcijų ir specialių apsaugos priemonių.

 Populiarėja produkcijos ženklinimas ekologiniais ženklais.

„Europos Sąjungos „Gėlės“, Šiaurės šalių „Gulbės“ ar Vokietijos „Žydrojo angelo“ ženklais pažymėti plovikliai yra mažiau žalingi aplinkai per visą produkto būvio ciklą – nuo gamybos iki jo išmetimo – ir žmonių sveikatai, nei kiti tos pačios grupės produktai“, – teigė VNMPI atstovė Skirmantė Ambrazienė.

ES vertins cheminius mišinius

ES teisės aktuose nustatytos griežtos ribos, kiek tam tikrų cheminių medžiagų gali būti maiste, vandenyje, ore ir žmogaus gaminiuose, tačiau retai tiriama, kiek nuodingi gali kartu naudojamų cheminių medžiagų mišiniai.

Europos Komisija priėmė dokumentą, kuriame numatė, kaip išaiškinti ir įvertinti pavojus, siejamus su cheminiais mišiniais buityje.

Pagal naujai priimtą dokumentą Europos Komisija nustatys, kokius mišinius reikėtų ištirti pirmiausia, užtikrins, kad pagal skirtingus ES įstatymus vykdomo rizikos vertinimo rezultatai derėtų tarpusavyje ir kad būtų užpildytos cheminiams mišiniams įvertinti reikalingų mokslinių žinių spragos.

„ES teisės aktais užtikrinamas aukštas apsaugos nuo atskirų cheminių medžiagų lygis, tačiau mums reikia daugiau žinoti apie tai, koks yra cheminių mišinių poveikis. Mokslo požiūriu ši sritis labai sudėtinga, tačiau tai mūsų neatleidžia nuo pareigos veikti. Radę pagrindo manyti, kad cheminis mišinys gali kelti grėsmę žmonių sveikatai ar aplinkai, turėtume atlikti išsamesnį vertinimą ir imtis atitinkamų veiksmų“, – sakė už aplinką atsakingas Europos Komisijos narys Janezas Potočnikas.

pavojingi

Lentelėje esančių užrašų ir piktogramų reikšmės:

  • Dirginanti (Xi): Trumpai, ilgai ar pakartotinai susilietęs su oda ar gleivine gali sukelti uždegimą ar alergiją.
  • Kenksminga (Xn): Kenksmingas sveikatai, įkvėpus, susilietus su oda ar prarijus gali sukelti sveikatos sutrikimus.
  • Ardanti (ėsdinanti) (C): Gali pažeisti odą, sukelti ilgalaikius gerklės ir akių pakenkimus.
  • Toksiška (T): Įkvėpus, susilietus su oda ar prarijus gali sukelti ilgalaikius ir sunkius sveikatos sutrikimus.
  • Labai toksiška (T+): Įkvėpus, susilietus su oda ar prarijus gali sukelti ilgalaikius ir sunkius sveikatos sutrikimus.
  • Aplinkai pavojinga (N): Gali sukelti trumpalaikius ar ilgalaikius aplinkos pakenkimus (laikyti ir naudoti taip, kad produktas ir atliekos nepatektų į aplinką).
  • Labai degi (F): Lengvai užsidegantis ir labai degus produktas, uždegus gali sprogti.
  • Ypač degi (F+): Lengvai užsidegantis ir ypač degus produktas, uždegus gali sprogti.
  • Sprogstamoji (E): Gali sprogti nuo smūgio, trinties, ugnies ar kitų uždegimo šaltinių.
  • Oksiduojanti (O): Neteisingai naudojamas ar susilietęs su kitomis medžiagomis produktas gali sprogti arba užsidegti.