Būkime budrūs: prekeiviai žmonėmis ieško aukų

Lietuvoje spalio 18 d. vyksta Europos nusikalstamumo prevencijos tinklo inicijuota kovai su prekyba žmonėmis skirta prevencinė akcija. Jungiantis prie šios iniciatyvos Tauragės AVPK Šilutės policijos komisariato pareigūnai, kaip ir kasmet spalio mėnesį, vykdo prevencinę priemonę „Netapk prekybos žmonėmis auka“ ir rengia susitikimus su gyventojais.

Susitikimų metu pareigūnai pateikia informaciją apie prekybos žmonėmis formas ir pavojus, verbavimo būdus, pagalbą prekybos žmonėmis aukoms.

Šiuolaikinėje visuomenėje prekyba žmonėmis įvardijama kaip moderni vergovė. Dažniausios išnaudojimo formos yra seksualinis išnaudojimas, priverstinis (vergiškas) darbas, išnaudojimas nusikaltimų vykdymui, priverstinės (fiktyvios) santuokos. Raginame ypač budriais būti vaikus ir jaunuolius, atsakingai bendrauti su juos kalbinančiais suaugusiais, ypač, jei šie kažką siūlo.

Nesusigundyti dovanomis už kažkokį įsipareigojimą, nepažįstamiems asmenims neatskleisti savo asmeninės informacijos, nesėsti į nepažįstamųjų automobilį, būtinai kalbėti apie neįprastus pasiūlymus su tėvais ar globėjais.

Taip pat jaunuoliai turėtų atidžiai rinktis draugus socialiniuose tinkluose, kur labai dažnai išnaudotojai apsimeta tos pačios lyties asmeniu kaip ir auka, ir siūlosi į draugus. Išnaudojimui ieškantys moterų dažnai „skelbia konkursus“, kur potencialios aukos turi atsiųsti nuotraukas.

Įsidarbinant, ypač vykstant dirbti į užsienį, reikia išsiaiškinti kaip galima daugiau informacijos apie „geradarį“. Jei tai įmonė (modelių, įdarbinimo agentūra ir pan.), reikalauti sutarties ir įdėmiai su ja susipažinti, pasidomėti įmonės veiklos legalumu, paieškoti informacijos internete.

Jei nukentėjote nuo prekeivių žmonėmis arba įtariate, kad jumis ar jūsų artimaisiais ketina ar ketino pasinaudoti, Jūs galite:

• Konsultuotis su Tarptautinės migracijos organizacijos Vilnius biuro specialistais, tel. 8 700 77887 arba siųsdami užklausos formą, esančią šioje svetainėje.

• Kreiptis į artimiausią teisėsaugos instituciją arba Lietuvos kriminalinės policijos biuro Prekybos žmonėmis tyrimo skyrių, tel. +370 5 271 9901 arba el. paštu prekybazmonemis@policija.lt

Nacionalinė asociacija prieš prekybą žmonėmis įsteigė naują, visą parą veikiančią pagalbos telefonu liniją +370 616 9119, kuri skirta pranešti apie prekybos žmonėmis atvejus ir aukas.