Būkime pranašesni už briedžius – segėkime atšvaitus!

nebuk briedis logotipas copyKasmet Lietuvoje užregistruojama per 2000 eismo įvykių, į kuriuos patenka pėstieji. Per metus vidutiniškai žūsta 240 pėsčiųjų, daugiau nei pusė jų – tamsiuoju paros metu.

Beveik visi pėstieji, eidami keliu tamsiu paros metu, neturi prie drabužių prisisegę atšvaito, nesineša žibinto ar kito šviesą atspindinčio daikto. Akivaizdu, kad visuomenėje trūksta informacijos ne tik apie būtinybę naudoti atšvaitus, bet ir žinių, kaip juos naudoti taisyklingai.

Į važiuojamąją kelio dalį ar gatvę įžengęs atšvaitų nesegintis žmogus – tarsi briedis, iš miško įšokęs į kelią. Žvėris, aišku, negali pasirūpinti savo saugumu. Tačiau žmonės tai gali ir privalo daryti. Todėl unikalaus saugaus eismo projekto „Nebūk briedis“ rengėjai kviečia visus: „Nebūk briedis. Taisyklingai nešiok atšvaitus“.

Sukurta nacionaliniu mastu veikianti elektroninė atšvaitų platinimo sistema www.nebukbriedis.lt patogiai platins patikrintų, kokybiškų ir reikiamus standartus atitinkančių atšvaitų platinimą.

Atšvaitų poreikis – didžiulis

Projektas „Nebūk briedis“ subūrė ir jaunuosius Lietuvos dizainerius, kurie kuria madingus atšvaitus. Pagrindinis projekto partneris yra Lietuvos automobilių kelių direkcija prie LR Susisiekimo ministerijos.

Nuo šių metų pavasario startavusio saugaus eismo projekto „Nebūk briedis“ dalyviai internetu užsisakė jau daugiau nei 8000 atšvaitų, kurių sulauks tiesiai į savo namus paštu. Čia įsigytus atšvaitus bus ne tik malonu, gražu nešioti, bet jie atliks ir pagrindinę savo funkciją – saugumo funkciją.

Tiesa, dėl tokio didelio užsakymų srauto dabar atšvaitų siuntimas yra pristabdytas.

Per pusmetį nukentėjo apie 500 pėsčiųjų

Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, per pirmąjį 2014-ųjų metų pusmetį jau žuvo 116 eismo dalyvių, tarp jų 45 – pėstieji (28 iš jų – tamsiuoju paros metu). Dar 473 pėstieji buvo sužeisti.

„Policijos pareigūnai nuolat imasi įvairių priemonių: organizuoja reidus, informuoja visuomenę. Tačiau žmonės turi suvokti, kad kai kurių priemonių gali imtis ir jie patys, pavyzdžiui, turėti atšvaitą ir jį taisyklingai prisisegti prie drabužių“, – sako policijos generalinio komisaro pavaduotojas Renatas Požėla.

Atsižvelgdami į šią problemą ir siekdami pagerinti situaciją Lietuvos keliuose, pareigūnai dalins lankstinukus su informacija, gyvai atsakys į klausimus ir švies visuomenę apie atšvaitų naudojimo svarbą.

Atšvaitą būtina nešioti taisyklingai

Tamsoje, esant blogam matomumui, neapšviestu keliu einančius žmones vairuotojai dažniausiai pastebi tik transporto priemonei visiškai prie jų priartėjus. Tai pavojinga situacija, galinti sukelti skaudžių pasekmių sveikatai ir gyvybei.

Dar pavojingiau, kai kelyje prasilenkia vairuotojai ir trumpam apakinti žibintų šviesų, gali nepastebėti priekyje esančių kliūčių, taip pat einančių pėsčiųjų ar dviratininkų.

Su atšvaitu ar žibintu einantį arba dviračiu važiuojantį žmogų vairuotojas gali pastebėti iš maždaug 5 kartus didesnio atstumo nei be atšvaito. To pakanka, kad vairuotojas galėtų sulėtinti važiavimo greitį ir saugiai prasilenkti su pėsčiuoju (dviratininku, vadeliotoju), o esant būtinybei sustabdyti automobilį.

Projektas „Nebūk briedis“ primena, kad svarbu ne tik nešioti atšvaitą, bet ir žinoti, kaip tai daryti taisyklingai.
* Atšvaitą prie drabužių reikėtų pritvirtinti taip, kad jis būtų matomas iš visų pusių.

* Pakabinamą atšvaitą, pervertą virvele, segtuku prisekite prie drabužių (pvz., kišenės), dešinėje pusėje, kad jis švytuotų žmogaus kelių aukštyje.

* Atšvaitą – juostelę uždėkite ant drabužių rankovės (truputį aukščiau rankos riešo) ar kojos blauzdos srityje.

* Atšvaito paviršiaus plotas turi būti pakankamai didelis (apie 16 kv.cm), kad transporto priemonės žibintų šviesos galėtų jį apšviesti.

* Jei turite tik vieną atšvaitą, jį prisisekite prie drabužių dešinėje pusėje.

Tamsoje ar esant blogam matomumui, palyginti su šviesiuoju paros metu, pėsčiajam, dviratininkui, vadeliotojui galimybė patekti į eismo įvykį padidėja net keletą kartų. Be to, nelaimės atveju pasekmės būna gerokai skaudesnės.

Tad nebūk kaip briedis kelyje. Būk matomas. Prisisek atšvaitą taisyklingai!