Būkite budrūs – netapkite prekybos žmonėmis aukomis

human-trafficking-768x509Lietuvoje spalio 17 d. vyko Europos nusikalstamumo prevencijos tinklo inicijuota, kovai su prekyba žmonėmis skirta prevencinė akcija. Jungiantis prie šios iniciatyvos Šilutės policijos komisariato pareigūnai spalio mėnesį vykdo prevencinę priemonę „Netapk prekybos žmonėmis auka“ ir rengia susitikimus su gyventojais bendruomenėse, švietimo įstaigose, seniūnijose. Susitikimų metu pareigūnai pristatys prekybos žmonėmis formas, verbavimo būdus bei pagalbos teikimo prekybos žmonėmis aukoms būdus, taip pat šv. Mortos grupės prevencinį projektą, kuriuo policija, dvasininkija ir bendruomenė jungiasi bendrai veiklai prieš prekybą žmonėmis, šiuolaikinės vergovės formas ir kitas nusikalstamas veikas.

Prekybos žmonėmis formos yra seksualinis išnaudojimas, vergiškas darbas, išnaudojimas nusikaltimų vykdymui, prekyba organais, priverstinės santuokos, elgetavimas, vaikų pornografija, moterų išnaudojimas surogatinei motinystei, vaikų išnaudojimas kariuomenėse ir kt. Policijos departamento puslapyje pateikiama informacija, ką vertėtų įsidėmėti, norint netapti prekybos žmonėmis auka.

Prekybos žmonėmis aukomis dažnai tampa asmenys, patikėję pažadais apie galimybę greitai užsidirbti daug pinigų neturint tam tinkamo išsilavinimo, darbo patirties, nemokant užsienio kalbos, nors siūlomas darbas yra kitoje valstybėje. Tyrimai rodo, kad prekeiviai žmonėmis dažniausiai yra pažįstami asmenys – kaimynai, klasės draugai, net giminės. Iš pradžių įgyjamas pasitikėjimas, potencialios aukos vaišinamos, dovanojami įvairūs daiktai ar teikiamos paslaugos, vėliau pasisiūloma ir įdarbinti, rodomi jų pačių dirbant užsienyje įgyti brangūs daiktai.

Policija įspėja vaikus ir jaunimą atsakingai bendrauti su juos kalbinančiais suaugusiais, ypač, jei jie kažką siūlo. Reikėtų nesusigundyti dovanomis už kažkokį įsipareigojimą, nepažįstamiems asmenims neatskleisti savo asmeninės informacijos, nesėsti į nepažįstamųjų automobilius, būtinai kalbėti apie neįprastus pasiūlymus su tėvais ar globėjais. Reikia būti atsakingais ir renkantis draugus socialiniuose tinkluose, kur dažnai išnaudotojai apsimeta tos pačios lyties asmeniu kaip ir auka, ir siūlosi į draugus. Išnaudojimui ieškantys moterų dažnai „skelbia konkursus“, kur potencialios aukos turi atsiųsti nuotraukas.

Prieš patikėdami gražiais pažadais sužinokite kaip galima daugiau informacijos apie „geradarį“, supažindinkite su juo savo artimuosius. Jei tai įmonė, modelių, įdarbinimo agentūra ir pan., reikalaukite sutarties ir įdėmiai su ja susipažinkite, pasidomėkite veiklos legalumu, paieškokite informacijos internete. Taip pat kreipkitės į Lietuvos atstovybę toje valstybėje ar Lietuvos kriminalinės policijos biure esantį Prekybos žmonėmis tyrimo skyrių. Įvertinkite, ar siūlomas atlygis atitinka jūsų įgytą išsilavinimą bei profesines ir ypač užsienio kalbos žinias, jei darbas siūlomas užsienyje. Vykdami neatiduokite savo dokumentų, artimiesiems palikite visą informaciją apie asmenis, su kuriais ir pas kuriuos vykstate.

Jei nukentėjote nuo prekeivių žmonėmis arba įtariate, kad jumis ar jūsų artimaisiais ketina pasinaudoti, Jūs galite:

* konsultuotis su Tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuro specialistais, telefonu 8 700 77887 (skambučio kaina tokia pat, kaip ir skambinant į kito operatoriaus tinklą Lietuvoje) arba siųsdami užklausos formą, esančią šioje svetainėje;

* kreiptis į artimiausią teisėsaugos instituciją arba Lietuvos kriminalinės policijos biuro Prekybos žmonėmis tyrimo skyrių tel. +370 5 271 9901, arba el. paštu prekybazmonemis@policija.lt