Bulvių daug, bet jų kainos nedžiugina nei ūkininkų, nei pirkėjų

Bulvės. / Stock.XCHNG nuotr.Nors dar liepos pradžioje bulvių augintojai jaudinosi dėl prastų orų prarasią dalį derliaus, daržovių užderėjo kaip niekad gausiai. Tačiau šiųmetis bulvių derlius, nors ir labai geras, augintojų nedžiugina: didelė bulvių pasiūla leidžia supirkėjams mažinti kainas.

Ūkininkai atskleidžia, kad jau prasideda ir konkurencinės lenktynės – kas greičiau bulves realizuos.

Palendrių kaime 16 ha bulvių auginantis ūkininkas Virginijus Stasiulis ankstyvąsias bulves kasti pradėjo jau senokai. Dėl lietingų orų šiek kiek lenkiškos rūšies bulvių išgedo, tačiau kai kurios veislės užderėjo kaip niekad gausiai – bulviakasis tebevyksta, didelių nuostolių nepatirta. Iš kai kurių veislių bulvių hektaro prikasama po 40-50 tonų.

„Derlius labai geras, tik realizacija prastoka. Nežinau, kaip kitiems sekasi, bet supirkimo kainos išties mažos, vos padengiu išlaidas”, – pasakojo ūkininkas.

Netiesiogiai per tarpininkus didiesiems prekybos centrams bulves parduodantis palendriškis neslėpė, kad šiuo metu už kilogramą bulvių jam moka vos 38 centus plius PVM. Kai tuo tarpu pernai kaina buvo dvigubai didesnė – siekė net 70 centų už kilogramą.

„Ir šiemet bulves laikysiu per žiemą. Sandėliavimo patalpų turiu savo, dar papildomai išsinuomoju. Turiu nuolatinių klientų, kuriems jau ne vienerius metus taip bulves laikau”, – pasakojo V.Stasiulis.

Ūkininkas pastebėjo, kad kritus supirkimo kainoms, tarp augintojų prasideda tam tikros lenktynės, kas greičiau bulves parduos. Juk jei neturi kur jų sandėliuoti – nuostolis garantuotas. Anot jo, šiais metais jau daug kas dalį derliaus išvertė šernams.

„Esant gausiam derliui, supirkėjai net į kalbas nesileidžia, derėtis nepavyksta. Jei ne tu, parduos kas nors kitas”, – neslėpė V.Stasiulis.

Pasak jo, panašioms situacijoms kartojantis ne vienerius metus, bulvės ūkyje, galima sakyti, auginamos iš inercijos – gaila naikinti jau įdėtas investicijas į bulvių auginimui supirktą techniką, nors didesnio pelno dažniausiai nepavyksta gauti. Būna metų, kai šeima džiaugiasi, jog iš bulvių auginimo nepatiria nuostolio. Todėl kitąmet pusę bulvėms skirtų plotų ūkyje planuoja apsodinti javais.

Kitas smulkus, tačiau viešai prisistatyti nepanoręs rajono ūkininkas už kilogramą bulvių gauna dar mažiau – vos 35 centus. Sako, taip buvo ir pernai. Pakelti kainos nepadeda ir tai, kad bulvės ūkyje iš pradžių yra sandėliuojamos, o išparduodamos visai prieš žiemą.

„Maža kaina, bet ką padarysi”, – su situacija susitaikė ūkininkas.

Tikintiems, kad geras derlius sumažins bulvių kainą parduotuvėse, ūkininkai vilčių nesuteikia. Pasak jų, dar nė karto nepastebėta, kad sumažėjus supirkimo įkainiams, kaina kristų ir parduotuvėse.

Ko gero, ūkininkai teisūs: dar praėjusią savaitę kilogramas fasuotų lietuviškų bulvių didžiuosiuose prekybos centruose kainavo 1,20-1,39 Lt, nefasuotų – 1,00-1,19 Lt.

Silutes naujienu LOGO