Buriavimo mokyklėlė ugdys keliautojus aplink pasaulį

Vaikai buriuoti mokosi mažu švertbotu, panašiu į „Optimistą“. Daugelis buriuotojų pradėjo nuo šių mažų laivelių, o dabar jau garsina Lietuvą visame pasaulyje. / © silutesnaujienos.ltKintų buriavimo mėgėjų klube „Marių burės“ yra apie 40 narių ir narių rėmėjų, tačiau tik apie trečdalį sudaro Šilutės rajono gyventojai. Klubas savo prioritetu laiko buriavimo populiarinimą Šilutės regione, tam per sezoną rengia net 3 burinių laivų regatas. Bet, pasak „Marių burių“ vadovo Arūno Speičio, tai labiau domina buriuotojus iš kitų Lietuvos regionų.

„Klubo duomenimis, tik apie 20 Šilutės rajono gyventojų turi burinio laivo vairininko kvalifikaciją. Tai, galbūt, lėmė ir tai, kad Šilutės rajone, mūsų žiniomis, vaikai niekada nebuvo mokomi buriuoti, taigi neišaugo karta, pamilusi vėją“, – pastebi A.Speičys.

Tokią padėtį buriuotojai nori ištaisyti ir šią vasarą organizuoja vaikų buriavimo mokyklėlę – stovyklą.

Šilutės ir Uostadvario uostai jachtoms nepatogūs

A.Speičys nurodo dar vieną priežastį, kodėl Šilutės rajone toks vangus buriavimas, – infrastuktūros stoka.

Praktiškai tik po Šilutės r. savivaldybės ir klubo „Marių burės“ iniciatyvos, Europos Sąjungos, Savivaldybės, klubo bei Nemuno deltos regiononio parko lėšomis 2003 metais įrengus Minijos jachtų ir pramoginių laivų prieplauką, buriavimas rajone atgijo.

Atsirado vienintelė vieta, kur patogiai galima laikyti ir aptarnauti jūrines burines jachtas.

Per pastaruosius keletą metų Šilutės rajone buvo įrengtos dar dvi vietos, tinkamos burinėms kilinėms jachtoms stovėti – Šilutės ir Uostadvario uostai. Tačiau, pasak buriuotojo A.Speičio, jie turi esminius nepatogumus.

Įplauka į Šilutės uostą eina Šyšos upe, kurioje su burėmis ir dar laviruotėje plaukti neįmanoma – per siaura, per seklu ir medžiai užstoja vėją. Galima plaukti tik įjungus variklį, o tai atima pagrindinį burinės jachtos privalumą.

Uostadvaryje įplauka nuolat užnešta upės nešmenimis, retai gilinama, todėl patekti prie krantinės didesnės nei 1,6 metrų grimzlės jachta yra keblu.

Gamta svarbiau už vaikus

A.Speičys pastebi paradoksalų dalyką – Šilutės rajone, turinčiame tiek laivybai tinkamų erdvių, nėra saugios ir patogios vietos mokyti vaikus buriavimo pradmenų.

„Minijos ir Atmatos upėmis eina vidaus vandens kelių farvateriai, kur mokyti vaikus ne tik draudžiama, bet ir pavojinga, turint omenyje lietuviškų motorinių laivų vairininkų kvalifikaciją ir elgesio kultūrą. Žinantys Kuršių marias ir jų įnoringą charakterį tėvai vargu ar leis savo vaikams su mažyčiais „Optimist“ tipo laiveliais į jas plaukti“, – vandens telkinių niuansus aiškina buriuotojas.

Vaikams buriuoti tinkamuose vandens telkiniuose, kur net stipriam vėjui esant nesusidaro didelės ir pavojingos bangos, – Kniaupo įlankoje ir Krokų lankos ežere tai daryti draudžia aplinkosauginiai įstatymai. „Pasirodo, žuvys ir paukščiai svarbiau už vaikus!“ – apgailestauja A.Speičys.

Kol į Drevernos uostą neišgilintas farvateris ir į jį keblu patekti didesnės grimzlės laivams, ją išsinuomojo Klaipėdos buriavimo mokykla „Suominis“. Ji sutiko suteikti prieglobstį ir inventorių Minijos mokyklėlės vaikams.

Organizuoja buriavimo mokyklėlę – stovyklą

Klube „Marių burės“ veikia Kvalifikacinė komisija, turinti teisę priiminėti egzaminus ir suteikti 2-os bei 1-os eilės burinės jachtos vairininko kvalifikaciją. Tai tik penktoji tokia Komisija Lietuvoje ir pirmoji – kaimiškoje vietovėje.

„Deja, kad tokia komisija turėtų pakankamai norinčių įgyti kvalifikaciją, buriavimo entuziastų Šilutėje nepakanka“, – konstatuoja A.Speičys.

Norėdamas plėsti buriavimo entuziastų ratą Šilutės rajone, klubas „Marių burės“ šią vasarą organizuoja dienos tipo vaikų buriavimo mokyklėlę – stovyklą.

„Į pirmąją mokyklėlę surinkome 5-18 metų vaikus iš klubo narių, klubo rėmėjų ir bičiulių šeimų. Tikėtina, kad jų bus per penkiolika“, – sako klubo vadovas.

Visi vaikai nuo nelaimingų atsitikimų yra apdrausti. Vaikus prižiūrės patys tėvai ar globėjai, o buriavimo paslapčių mokys patyrę klubo jachtų kapitonai ir „Suominio“ buriavimo mokyklos treneriai. Mokyklėlė veiks Minijos jachtų ir Drevernos prieplaukose nuo birželio 17 iki 26 dienos.

„Galbūt tai bus pradžia buriavimui rajone plisti. Gal tai paskatins atsirasti dar ne vienam Andriui Varnui, pasiryžusiam pakartoti jo kelionę“, – tikisi A.Speičys.

Klubas „Marių burės“ maloniai kviečia Šilutės rajono žmones, kurių vaikai (o gal ir tėveliai) norėtų išmokti buriuoti, aplankyti šiemet vykstančią mokyklėlę, kad vaikai pažiūrėtų ir nuspręstų, ar tokia patirtis jiems įdomi.

Silutes naujienu LOGO