Burnos higienos procedūros padės išsaugoti sveikus dantis

burnos higiena higieniste lina toliusiene purienaMums įprasta praustis ryte, vakare . Tai vadinama susiformavusiais higienos įpročiais. Bet, deja, dantis valyti neretai pamirštame arba neteikiame tam didelės reikšmės.

Labai svarbu ugdyti burnos higienos įpročius nuo mažens. Burnos higiena yra svarbi dantų ir aplink dantį esančių audinių sveikatai.

Kaip atsiranda dantų akmenys?

Mūsų burnoje gyvena ir dauginasi šimtai bakterijų. Maisto likučius jos paverčia minkštu apnašu ant dantų. Minkštą apnašą nuo dantų paviršių labai lengva nuvalyti dantų šepetėliais ir dantų pastomis. Labai gerai jeigu yra naudojamos papildomos burnos priežiūros priemonės, pavyzdžiui,skalavimo skysčiai, tarpdantiniai dantų šepetėliai, dantų siūlai – flosai.

Bet jeigu minkštas apnašas nenuvalomas kelias dienas, jis tvirtai prikimba prie dantų paviršių ir laikui bėgant sukietėja. Veikiamas seilių ir kitų faktorių jis virsta dantų akmenimis (arba konkrementais).

Dantų akmenys formuojasi tiek jauniems, tiek seniems.

Pagrindinės dantų akmenų atsiradimo priežastys.

Nereguliarus bei neteisingas dantų valymas arba, apskritai, jų nevalymas.

Nekokybiško šepetėlio bei netinkamos pastos naudojimas;.

Kramtymui naudojama tik viena žandikaulio pusė.

Vien minkšto maisto valgymas.

Druskų apykaitos sutrikimas organizme;.

Neteisinga dantų padėtis bei gruoblėtumas.
(www.delfi.lt)

Kokią žalą daro dantų akmenys?

Dantų akmenys – tai mineralizuotos kietos dantų apnašos, tvirtai prisitvirtinusios prie dantų ar protezo paviršiaus. Dantų akmenys dažniausiai susidaro apatinio žandikaulio priekinių dantų liežuviniuose paviršiuose.

Jeigu burna labai apleista, dantų akmenų būna ant visų dantų paviršių ir net po dantenomis.

Priklausomai nuo amžiaus, rūkymo ar maisto pigmentų, dantų akmenų spalva gali būti nuo pilkos iki juodos.

Prie jau esamų konkrementų lengviau prisitvirtina ir užsilaiko dantų apnašos, kurios yra pagrindinis faktorius, sukeliantis ėduonį, periodonto ligas (gingivitą, periodontitą), blogą burnos kvapą, dantų jautrumą.

Jeigu dantų akmenys nepašalinami, tose vietose pradeda tirpti kaulas, susidaro dantenų kišenės, kurios gali pradėti pūliuoti, dantys per laiką iškliba ir juos tenka pašalinti.

Ką daryti?

Kad dantų akmenys nesiformuotų, visų pirma reikia stengtis kuo geriau nuo dantų nuvalyti minkštą apnašą. Reikėtų ryte ir vakare taisyklingai apie 2-3 minutes dantis valyti minkštu šepetėliu, naudoti vaškuotą tarpdančių siūlą, specialius tarpdantinius šepetėlius, skalavimo skystį ir kitas priemones.

 Akmenų susidarymas labai priklauso ir nuo to, ką valgome. Reikėtų vengti minkšto, lipnaus maisto, neužkandžiauti tarp pusryčių, pietų ir vakarienės (nebent suvalgyti obuolį, sukramtyti morką ar pan.).

Taip pat reikėtų kuo rečiau ir saikingiau vartoti saldumynus, saldintus vaisvandenius.

Naudingas įprotis – po kiekvieno valgio išskalauti burną šiltu vandeniu arba 10-20 minučių pakramtyti kramtomąją gumą be cukraus.

 Reikėtų žinoti, kad juoda kava, arbata skatina pigmentinių apnašų formavimąsi, todėl nenuostabu, kai dantys pasidengia nepatraukliu gelsvu, rusvu ar net tamsiai rudu apnašu.

Padės burnos higienistas

Jeigu norime turėti sveikus dantis ir sveikas, tvirtas dantenas, dantų akmenis šalinti būtina.

Dantų šepetėliais ir dantų pastomis dantų akmenų pašalinti neįmanoma. Visuomet prireikia burnos higienisto pagalbos, kad specialiais instrumentais ir ultragarsiniu skaleriu pašalintų susiformavusius kietus darinius.

Ultragarsiniu skaleriu dantų konkrementai efektyviai skaldomi be skausmo ir baimės pažeisti dantų paviršių. Konkrementams pašalinti dar papildomai naudojami rankiniai instrumentai – kiuretės, pjautuvėliai ir kt.

Efektyvi „Air – flow“ sistema

Dar vienas pagalbininkas higienisto darbe yra „Air – flow“ sistema. Su „Air – flow“ aparatu labai efektyviai nuo dantų paviršių galima pašalinti minkštą apnašą,  pigmentines tamsias dėmes, atsiradusias nuo tabako, kavos, vyno, juodosios arbatos.

Burnos higienistai plačiai visame pasaulyje naudoja „Air – flow“ sistemą. Į danties paviršių yra purškiama soda, vanduo, ir danties emalis atgauna natūralų  baltumą, kadangi ant jo paviršiaus nebelieka gelsvo apnašo, tamsių pigmentinių dėmių. Procedūra neskausminga.

Jeigu yra jautrių dantų, po burnos higienos dantys tepami fluoro laku ar kitomis medžiagomis, padedančiomis pašalinti dantų jautrumą.

Pas higienistą užsukite reguliariai

Geriausias būdas apsisaugoti nuo dantų akmenų – nuolatinis lankymasis pas burnos higienistą. Vakarų šalyse kasmetinis vizitas pas burnos higienistą yra įprastas dalykas.

Net jei jūsų dantys ir dantenos visiškai sveikos, turėtumėte profilaktiškai apsilankyti pas profesionalų burnos higienistą du kartus per metus. Tai padėtų išvengti ne tik dantų akmenų, bet ir daugelio kitų dantų ligų.

Jei sergate periodonto ligomis, nešiojate breketus, neseniai turėjote chirurginę operaciją ar turite medžiagų apykaitos sutrikimų, burnos higienisto kėdėje vertėtų pasėdėti kas 3-6 mėnesius.