Burvalčių vėtrungių istorija – naujame leidinyje

vetrungiu knyga_pancerovaReikšmingą dovaną gavo keliolika Šilutės rajono ir visos Vakarų Lietuvos kultūros įstaigų – joms perduota po keletą naujo leidimo knygų „Kuršių marių žvejų burvalčių vėtrungės. Istorija. Paskirtis. Papročiai“.

Tai į lietuvių kalbą išversta unikali vokiečių kraštotyrininko Hanso Woedės knyga, kurią jis išleido prieš 60 metų.

„Šioje knygoje apibendrintos žinios apie Kuršių amrių žvejų laivelių vėtrungių įvairovę, jų kilmę ir raidą nuo drobinių vėliukų, spalvinių lentelių iki sudėtingais kiaurapjoviais ir ryškiomis spalvomis puoštų vėjalenčių. <…> Pateikti Vokietijos muziejuose saugomų vėtrungių piešiniai ir spalvinės dermės jų didžiausios įvairovės ir aukščiausio puošybos pakilimo metais“, – rašoma knygos apibūdinime.

Šilutės kultūros ir pramogų centro direktorė Jūratė Pancerova papasakojo naujojo leidinio atsiradimo istoriją. Pasak jos, 2013 metais Kultūros ministerija paragino regionuose sukurti įdomius pažintinius maršrutus, atspindinčius krašto istoriją ir paveldą. Šilutės r. savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja vilma Griškevičienė pasiūlė sukurti „Vėtrungių kelią“.

Šio darbo ėmėsi Šilutės kultūros ir pramogų centras: surengė konferenciją, kurioje istorijos ir kultūros specialistai išgrynino idėjas, kokius objektus reikėtų įtraukti į „Vėtrungių kelią“, kokias edukacijas rengti, kaip sudominti lankytojus apvažiuoti visą „Vėtrungių kelio“ maršrutą.

Netrukus kultūrinis – pažintinis projektas tapo regioninis – į jį įsitraukė kone dvi dešimtys turizmo, kultūros, istorijos įstaigų iš visos Mažosios Lietuvos.

vetrungiu knyga_dalijaVienas iš projekto tikslų buvo išleisti H.Woedės unikaliąją vėtrungių istoriją lietuvių kalba. Dėl leidybos finansavimo peripetijų, knygą leisti ėmėsi Šilutės muziejus.

Sudėtingą tekstą versti sutiko Klaipėdos Jūrų muziejaus Istorijos skyriaus vedėjas, kurėnų buriuotojas Romaldas Adomavičius, pastaraisiais metais Lietuvoje išgarsėjęs kaip „Nacionalinės ekspedicijos“ kapitonas.
Knygos pristatyme R.Adomavičius pasakojo, kad iš pradžių skeptiškai vertino sumanymą išleisti tą knygą iš naujo, bet vėliau vertimas jį įtraukė į vėtrungių istorijos tyrinėjimus. „Dabar smagu matyti puikų rezultatą. Tikiuosi, kad knyga ras savo skaitytoją“, – sakė R.Adomavičius.

Kruopštų darbą atliko klaipėdietis biologas, kraštotyrininkas Egidijus Bacevičius, kuriam patikėta parengti naujo leidinio įvadą. Jis pasakojo, kad irgi priešinosi 6 dešimtmečių senumo vokiškos knygos perleidimui, nes manė, jog nebūtina tiražuoti senų tyrinėjimų medžiagą. „Sakiau, kad išleisti vien vertimą, be palyginimo su dabartinio istorijos mokslo žiniomis, be papildymo naujais vėtrungių tyrinėjimo faktais, neverta. Bet kai pasiūlė parengti įžangą apie autorių, jo tyrinėjimų svarbą ir susieti tai su dabartine situacija, sutikau su tokiu kompromisu“, – sakė E.Bacevičius, praturtinęs naująjį leidinį ir autoriaus H.Woedės biografijos faktais.

Garsus senųjų laivų statytojas, autentiškų vėtrungių atkūrėjas, švėkšniškis Vaidotas Bliūdžius sakė, kad nauja knyga bus akstinas tęsti vėtrungių atkūrimo darbą.

Galimybe leisti knygą „Burvalčių vėtrungės“ džiaugėsi ir Klaipėdos universiteto leidyklos direktorė Lolita Zemlienė. „Mūsų misija yra puoselėti istoriją, ir šis leidinys kaip tik ir buvo šios misijos  vienas iš darbų. Stengėmės jį atlikti kuo geriau: išsaugoti autentiškus senojo leidinio bruožus, papuošti knygą spalvotomis įklijomis“, – pasakojo L.Zemlienė.

Visas 500 egzempliorių knygos tiražas išdalintas projekto „vėtrungių kelias“ partneriams – Mažosios Lietuvos muziejams, bibliotekoms, turizmo informacijos, kultūros centrams, tad istorija besidomintys skaitytojai galės ją perskaityti.