Būrys rajono neįgaliųjų gyvens patogiau: už valstybės ir savivaldybės lėšas jiems pritaikyti būstai

Artėjant didžiosioms metų šventėms ir Tarptautinei neįgaliųjų dienai didelis palengvėjimas atėjo į visos eilės rajono neįgaliųjų namus – juose užbaigti būsto pritaikymo darbai.

A. Balčiūnienė kartu su Savivaldybės atstovais džiaugėsi namuose įrengtu keltuvu, kuris mamą su neįgaliojo vežimėliu vos per minutę užkelia laiptais.

Tokie pritaikymai labai palengvins ir pačių neįgaliųjų, ir juos prižiūrinčių artimųjų gyvenimus. Jiems dar smagiau dėl to, kad šiems pritaikymams šeimoms skirta solidi Valstybės ir Savivaldybės parama.

Šiemet šiam reikalui Šilutės savivaldybės Socialinės paramos skyrius disponavo išties rekordine suma – 81 602 eurais: 41 602 eurai buvo skirti ši Valstybės biudžeto, bet tai dar tik pusė reikalingos sumos. Dar 40 000 eurų skyrė rajono savivaldybė.

Senolės dukra neslėpė džiaugsmo

„Labai džiaugiuosi ir esu labai dėkinga“, – tokiais žodžiais ir su plačia šypsena į jos namus atvykusią komisiją pasitiko VĮ Miškų urėdijos Šilutės padalinio specialistė Audronė Balčiūnienė. Nemuno gatvėje gyvenančios šeimos namuose įrengtas nuožulnus keltuvas neįgaliojo vežimėliui, su kuriuo dabar nebesiskiria šilutiškės mama. Buvusi ilgametė Kuršėnų mokytoja, 93 metų E. S. pas dukrą Šilutėje apsigyveno prieš 8 metus, kuomet po patirto insulto jai teko priimti artimųjų pagalbą.

A. Balčiūnienė prašymą Savivaldybei dėl būsto pritaikymo pateikė prieš pusantrų metų. Moteris pasakojo, jog iki šiol norint parsivežti nevaikštančią mamą namo, jai ne kartą teko prašyti ir kolegų – Šilutės urėdijos darbuotojų pagalbos. Dabar nebereikės: modernus keltuvas mamą su neįgaliojo vežimėliu vos per minutę užkels laiptais.

Neįgalų sūnų auginančiai šilutiškių šeimai buvo
kompensuotas sensorinių priemonių įsigijimas.

Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis sakė, jog šis įrengimas iš viso atsiėjo 6778,8 eurus valstybės ir 4519,2 eurus savivaldybės lėšų. Statybininkų darbui priekaištų neturėjo ir kartu atvykę šio skyriaus specialistas Vaidas Kuzas bei įrengimo sąmatą rengęs Ūkio skyriaus specialistas Audrius Jankauskas.

Kompensavo ir priemonių įsigijimą

Tądien dar apžiūrėti ir Aukštumalos g. gyvenančios šeimos, auginančios vaiką su sunkia negalia, bei Naujakurių g. gyvenančios garbaus amžiaus moters E. B. namai. Šešerių metų berniuko tėvams buvo kompensuotas sensorinių priemonių įsigijimas vaiko įgūdžiams lavinti. Tam panaudota kuklesnė – 2000 eurų suma.

Naujakuriškių šeima prašė pritaikyti slaugomai ligonei vonios patalpą, o darbus ruošiasi atlikti savarankiškai. Tad komisijai teko įvertinti poreikį būstui pritaikyti, o sprendimą teks priimti vėliau. Patenkinus prašymą bus sudaroma sutartis dėl darbų atlikimo savarankiškai, o juos atlikus šeimai teks laukti eilės kompensacijai gauti. Viskas taip nusitęsė dėl to, kad ši šeima dėl būsto pritaikymo kreipėsi tik šio rugsėjo pabaigoje.

Šie trys neįgalieji – jau paskutinieji iš 12-os, kurių būstų pritaikymu užsiimta šiemet, kitų namai jau buvo apžiūrėti anksčiau. Kaip ir kasmet, neįgaliųjų namuose įrengti įvairūs patobulinimai: pritaikyti vonios ir tualetų kambariai, įrengti įvairūs keltuvai ir pandusai, platintos durys, pašalinti slenksčiai ir pritaikyti praustuvai. Tad galima sakyti, jog metai buvo išties dosnūs rajono neįgaliesiems. Jie ir jų šeimos neslepia džiaugsmo, jog tokiems savo namų patobulinimams gavo solidžią valstybės ir savivaldybės paramą.

Beje, pernai būstas buvo pritaikytas šešiems neįgaliesiems.

Jau rengiami projektai kitiems metams

Socialinės paramos skyrius nuolat primena, kad neįgalieji gali kreiptis į Savivaldybę, kad jiems būtų pagerintos gyvenimo sąlygos namuose: įrengta vonia, liftas, keltuvas ar turėklai laiptinėje.

A. Šimelionis pasakoja, kad anksčiau ne visų daugiabučių gyventojai sutikdavo, kad laiptinėje būtų daromi darbai, pavyzdžiui įrengiamas liftas, motyvuojant, kad jis užgriozdins laiptinę. Pagal dabar galiojančią tvarką, bendrojo naudojimo patalpų pritaikymui neįgaliajam turi pritarti 51 proc. gyventojų. Bet atskirais atvejais, jeigu kitų butų savininkai ir nesutinka, teigiamą sprendimą gali priimti Savivaldybės administracija.

Dėl būsto pritaikymo neįgaliajam su prašymu reikia kreiptis į Socialinės paramos skyrių, kur sudaryta komisija nagrinės prašymą ir nustatys būsto pritaikymo poreikį. Būstai neįgaliesiems pritaikomi iš valstybės ir savivaldybės biudžetų lėšų, Valstybės lėšas skirsto Neįgaliųjų reikalų departamentas.
Tais atvejais, kai prašymas pritaikyti būstą gaunamas metų pabaigoje, jį svarstyti ir ieškoti sprendimų komisija imasi jau tik kitais metais. Bet jei žmogus tai padaro metų pradžioje, jo problemos sprendimas pagreitį įgauna tais pačiais metais.

Pasak A. Šimelionio, neįgalieji nuolat gali teikti prašymus dėl būsto pritaikymo, kad būtų galima kitų metų biudžete numatyti lėšų darbams atlikti. Ir šiuo metu jau yra gauti 7 prašymai dėl būsto pritaikymo kitais metais. Vienas projektas – itin didelis, mat neįgaliam jaunuoliui reikės įrengti ne tik liftą, bet ir atskirą išvažiavimą iš buto. Kadangi dėl to keisis namo išvaizda, reikės ir projekto, ir ilgų derinimų.

Taigi, svarbu ateiti ir domėtis galimybėmis, o specialistai padarys viską, kad neįgaliųjų gyvenimas palengvėtų.