Bus tvarkomos žydų genocido vietos

zydu genocido vieta inkakliaiŠilutės savivaldybės Kultūros skyrius, bendradarbiaudamas su Šilutės rajono bendruomenių sąjunga, dar gegužės mėnesį VšĮ Geros valios fondui pateikė paraišką „Žydų genocido aukų vietų Šilutės rajone sutvarkymas”.
Neseniai gautas atsakymas nudžiugino: šilutiškių paraiška įvertinta teigiamai, jai įgyvendinti skirtas 18 500 Lt finansavimas.
Projekto tikslas – sutvarkyti žydų genocido aukų vietas Inkaklių (Švėkšnos sen.), Šiaudviečių (Žemaičių Naumiesčio sen.) ir Dargiškės (Vainuto sen.) kaimuose.
Šios žydų holokausto vietos yra įrašytos į Kultūros vertybių registrą.

Žydų genocido vietose dar XX a. šeštajame dešimtmetyje buvo pastatyti betoniniai paminklai, teritorijos aptvertos betonine tvora su metaliniais intarpais. Vėliau pastatyti ir atminimo akmenys. Šias memorialines vietas prižiūri Švėkšnos, Žemaičių Naumiesčio ir Vainuto seniūnai: jiems tenka rūpestis tvarkyti želdinius, remontuoti paminklus ir tvoras, valyti aplinką.

Pirminę paraišką rašiusi Savivaldybės Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė – paminklosaugininkė Reda Švelniūtė sako, jog prieš šešias dešimtis metų pastatyti paminklai jau susidėvėjo, dėl nuolatinio jų remonto (tinkavimo ir dažymo) jie nebeatrodo estetiškai, todėl yra netinkami reprezentuoti šias vietas. Dėl to, pasitarus su seniūnais, ir sumanyta inicijuoti projektą, kurį įgyvendinus Šilutės rajono žydų genocido aukų vietos būtų tinkamai sutvarkytos.

Jei projektą būtų teikusi Savivaldybė, ji būtų gavusi vos trečdalį prašomo finansavimo. Todėl teko ieškoti partnerių. Kreiptasi į Šilutės rajono bendruomenių sąjungą.
Minėtose genocido vietose planuojama pastatyti naujus paminklus, sutvarkyti šių memorialinių vietų aplinką, pastatyti informacinius stendus.
Žydų genocido aukų vietų sutvarkymo projektams parengti, naujiems paminklams bei informaciniams stendams pagaminti ir pastatyti bus skelbiami viešųjų pirkimų konkursai.

Tiesioginis projekto vykdytojas – Šilutės rajono bendruomenių sąjunga bus atsakinga už projekto veiklų koordinavimą bei įgyvendinimą, ataskaitų teikimą, darbų organizavimą ir kita.
Prie projekto prisidės ir rajono Savivaldybės administracija, konkrečiai – aministracijai pavaldūs Žemaičių Naumiesčio, Vainuto ir Švėkšnos miestelių seniūnai. Jie bus atsakingi už memorialinėse vietose vykdomus darbus: būtent jiems teks išmontuoti ir išvežti senuosius paminklus, sulyginti reljefą, suremontuoti esamas tvoras, sutvarkyti aplinką.

Tikimasi, kad seniūnijoms didelių materialinių išteklių ieškoti nereikės, jos prisidės darbo jėga.

Numatyti taip pat ir edukaciniai užsiėmimai su Švėkšnos, Vainuto ir Žemaičių Naumiesčio mokyklų bendruomenėmis, o lektoriai šiems užsiėmimams bus pasirinkti atsižvelgiant į numatytas užsiėmimų temas.
Pirmiausia prasidės projektavimas, teks sukurti viešinimo stendus, o genocido vietų tvarkymo darbai realiai prasidėtų pavasarį. R.Švelniūtė tikisi, kad per šiltąjį sezoną bus suspėta padaryti viską.