Būsimas regioninio parko Lankytojų centras – naudinga Rusnės puošmena

PAVILONIS PASTATAINemuno deltos regioninio parko direktoriaus Vaido Pavilonio nuomone, naujasis įstaigos pastatas – Lankytojų centras, kuris sparčiai statomas Rusnės Kuršmarių gatvėje, turėtų ne tik papuošti miestelį, bet ir padidinti Rusnės bei Nemuno deltos regioninio parko žinomumą, padidinti salos lankytojų srautą ir pagyvinti turizmo paslaugų plėtrą Rusnėje.

Lankytojų centro statyba, pradėta šių metų vasarą, turi baigtis 2015 metų balandžio mėnesį. Kol kas gamtos sąlygos palankios statybos įmonės „Žibai“ ir jai subranga talkinančios UAB „Statybų valdymo sprendimai“ statybininkams.

Patogus svečiams ir darbuotojams

V.Pavilonis „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad nuo 2010 metų laukė eilės, kad ir Nemuno deltos regioniniame parke būtų pradėtas statyti Lankytojų  centras. Lietuvoje yra 32 įvairūs regioniniai parkai ir 22 iš jų panašius lankytojų centrus jau turi. Pasak V.Pavilonio, baimintasi, kad sunkmetis nesustabdytų svajonės ir Rusnėje pastatyti Lankytojų centrą, kuriame žmonės rinktųsi susipažinti su regioninio parko veikla.

Lankytojų centro statybos finansuojamos Aplinkos apsaugos ministerijos projekto „Saugomų teritorijų tvarkymas (II etapas)“ lėšomis. Šioms statyboms, baldams ir įrangai skirta 2,5 mln. litų.
0,5 hektaro sklype suprojektuoti du administracinės paskirties pastatai, sudarantys pusiau uždarą kiemą ir atkartojantys tradicinį pamariškių sodybos užstatymą.

V.Pavilonis pasakojo, kad kieme įrengta automobilių stovėjimo aikštelė ir pėsčiųjų takai bus padengti betoninėmis trinkelėmis. Aikštelėje galės tilpti 15 automobilių ir vienas keleivinis autobusas.

Administracinės paskirties pastatai bus du. Pagrindiniame 436 kv. m ploto pastate bus specialistų kabinetai, ekspozicijų salė, patalpos darbui su lankytojais. 139 kv. m antrame pastate bus konferencijų salė, vestibiulis, eksponatų saugojimo patalpa.

Pastati bus šildomi geoterminio šildymo įranga.   Pastatų architektūra atspindi Nemuno deltos ir Rusnės salos kraštovaizdžio ir tradicinės architektūros savitumus, atitinka Nemuno deltos regioninio parko apsaugos reglamento nuostatas ir rekomendacijas.
V.Pavilonis turi idėjų, kad Lankytojų centro kieme dar turėtų atsirasti patogi pavėsinė su suolais ir stalu. Iš patirties yra žinoma, kad turistai, keliaujantys dviračiais, mieliau užkandžiauja ar ilsisi ne uždarose erdvėse.

Gamtos namai

Lig šiol Nemuno deltos regioninio parko darbuotojai Rusnės saloje lankytojų centrą turėjo Pakalnės kaime esančioje vadinamojoje „Vyriausybės viloje“. Šį pastatą, pasak V.Pavilonio, bus stengiamasi išsaugoti aplinkosauginėms reikmėms. Yra planų senuosius pastatus rekonstruoti ir paversti Gamtos mokykla. Joje galėtų veikti vaikų ir jaunimo savaitgalinės ar vasaros stovyklos, juolab kad čia pat prasideda daug maršrutų, kuriais vaikštant galima stebėti išskirtinius šio krašto augalus ar gyvūnų buveines.

Šalia senojo lankytojų centro yra puiki aikštė palapines statyti,  sportinėms varžyboms organizuoti.

V.Pavilonis sakė, kad panašių Gamtos mokyklų yra Skandinavijos ir senosiose Europos šalyse. Jų veiklos pavyzdžiai ir galimo bendradarbiavimo ryšiai jau renkami regioninio parko administracijoje. Tačiau netolimoje ateityje laukia svarbiausias darbas – apginti teisę kurti tokią mokyklą Aplinkos ministerijoje.