Būsto paskola vyresniame amžiuje: ką reikėtų žinoti

Vis dar sklando mitas, kad bankai linkę neišduoti būsto paskolų vyresniems asmenims dėl baimės neišsimokėti paskolos pensijoje.

Pixabay.com nuotr.

„Luminor“ būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė pabrėžia, kad amžiaus riba, iki kurios būtų galima pasiimti paskolą – neegzistuoja, o viskas priklauso nuo pajamų tvarumo, skolinimosi istorijos ir kitos kliento pateiktos bei bankui prieinamos informacijos.

Ž. Rakauskaitė teigia, kad nors pensinis amžius ar dar vėlesnis gyvenimo tarpsnis nėra riba pasiskolinti, tačiau tik 5–10 proc. būsto kreditą imančių gyventojų įmokas moka pensijoje. Nemažai gyventojų vengia būsto paskolą imti vyresniame amžiuje, nes yra įsitikinę, kad bankas į juos žiūri kitaip.

„Nesvarbu, kokio amžiaus yra asmuo, jis gali kreiptis į banką dėl būsto paskolos ir apsvarstyti variantus. Svarbiausi paskolos išdavimo kriterijai, kaip ir kitais atvejais, yra tie patys: pajamų tvarumas, gera skolinimosi istorija, gebėjimas mokėti paskolą visą terminą bei tai, kad visi finansiniai įsipareigojimai, įskaitant ir būsimą paskolos įmoką, sudarytų ne daugiau kaip 40 proc. mėnesinių žmogaus ar šeimos pajamų. Bankas atsižvelgia ne tik į istorines pajamas, bet ir į galimybes gauti pakankamas pajamas paskolai aptarnauti ir ateityje“, – sako pašnekovė.

Natūralu, jog išėjus į pensiją pajamos mažėja, vyresni žmonės gali susidurti su sunkumais ieškodami papildomo pajamų šaltinio. Todėl, jei yra numatoma, kad dalis asmens paskolos mokėjimo laikotarpio persidengia su pensiniu amžiumi, bankas su gyventoju nuodugniai aptaria kredito mokėjimo galimybes.

Nors didelė dalis klientų nenori už paskolą mokėti pensijoje, tam pasiryžusiems patariama atidžiai susipažinti su galimomis rizikomis ir pasiruošti detalų ateities planą. Tokie asmenys dažnai būna susidėlioję planą, iš kur pensijoje gaus papildomų pajamų. Kai kurių profesijų žmonės gali dirbti ir būdami garbaus amžiaus, todėl jie turi galimybę į pensiją išeiti vėliau ir stabilias pajamas gauti ilgiau. Į tai atsižvelgia ir bankas.

Nemažai būsto kreditą imančių vyresnių gyventojų renkasi trumpesnį laikotarpį, nes nori išvengti paskolos mokėjimo pensijoje. Kredito davėjai rekomenduoja rinktis ilgesnį terminą – taip išvengiama rizikos, kad iškilus nenumatytoms aplinkybėms įmokos pasidarys per didelė našta.

„Retai, bet pasitaiko, kai dėl įvairių gyvenimo aplinkybių (kylančio EURIBOR, ligos) gyventojai siekia pasiilginti mokėjimo terminą. Tokios situacijos sudėtingos, nes bankas turi iš naujo peržiūrėti sąlygas, keisti sutartį, vertinti kliento mokumą. Prireikus susitrumpinti paskolos terminą yra kur kas paprasčiau, o atsiradus papildomų lėšų paskolą (visą ar dalį) galima grąžinti be papildomų mokesčių“, – sako Ž. Rakauskaitė.

Daugiau: paskola automobiliui