Bylos pabaiga: kiaulės ausys švėkšniškiui kainuos 5200 litų

sveksnos sinagoga kiaules ausysPernai rugsėjo 27-osios rytą švėkšniškiai pamatė šokiruojantį vaizdą – kažkas naktį prie buvusios sinagogos durų vinimis prikalė dvi kiaulės ausis. Tuoj pradėta ieškoti įtariamųjų, kurie tokiu elgesiu skatino neapykantą žydų tautybei.

Ilgai ieškoti nereikėjo – apklausus mėsos krautuvės pardavėją, iš kurios ir buvo nupirktos tos ausys, surastas jų pirkėjas. Sulaikytasis R.B. savo kaltę pripažino.

Klaipėdos apygardos prokuratūra buvo informavusi, kad iš kaltinamojo prašo priteisti 13 tūkst. litų baudą. Praėjusią savaitę byloje padėtas taškas: teismas kaltinamojo pasigailėjo ir nubaudė 2,5 karto mažesne bauda – vyrui teks sumokėti 5200 litų.

45 m. neteistas Švėkšnos gyventojas R.B. teisme pasakojo, kad rugsėjo 26 d. vakarą Švėkšnos centre jis girtuokliavo su draugu, sėdėdami automobilyje. Akys užkliuvo už sinagogos ir kilo mintis pajuokauti. Kokią šunybę sugalvojo, kartu buvusiam draugui R.Š. nepasakė, tačiau paprašė jo iš mėsos parduotuvės nupirkti dvi kiaulės ausis.

Draugas parnešė ir ausis, ir degtinės butelį. Vaišės automobilyje tęsėsi, o kai svaigalai baigėsi ir draugas išėjo namo, tuomet R.B. įgyvendino savo sumanymą. Automobilio dėtuvėje rastomis dviem vinimis ir kieme rastu akmeniu prie buvusios sinagogos durų prikalė dvi šviežiai skerstos kiaulės ausis ir grįžo namo.

R.Š. prikaltas jo nupirktas kiaulės ausis ir draugo iškrėstą „pokštą“ pamatė tik ryte.   R.B. teisme teigė, kad žydams nejaučia priešiškumo, norėjo tik pajuokauti, nors taip „pokštaudamas“ žinojo, kad žydai nevalgo kiaulienos ir laiko šią mėsą purvina.

Akivaizdu, kad vyras žinojo, iš kokio objekto tyčiojasi. Ant buvusios sinagogos durų yra pritvirtintos trys lentelės, kuriose parašyta ši informacija: „Valstybės saugomas kultūros paveldo objektas“, „Sinagoga. Prieš karą Švėkšnoje gyveno apie 500 žydų. Šioje vietoje stovėjusi senoji medinė sinagoga sudegė per 1925 m. gaisrą. 1928 m. buvo pastatyta nauja mūrinė“, „Šiame kvartale, tarp Siaurosios, J.M. g. (buvusi Žydų g.) ir Liepų a., 1941 m. buvo žydų getas“.

Dabar, nuo rugsėjo 27 dienos, be šių lentelių, ant durų liko ir ausis laikiusių vinių žymės.

R.B. veiksmus prokurorai kvalifikavo kaip tyčinį viešą pasityčiojimą ir neapykantos skatinimą prieš žydus. Ikiteisminį tyrimą atlikusi prokurorė dėl kurstymo prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę teismo prašė kaltininkui skirti 13 tūkst. litų baudą.

Kaltinamojo atsakomybę palengvino tai, kad jis prisipažino padaręs nusižengimą ir nuoširdžiai gailėjosi. O tai, kad jis nusikaltimą padarė apsvaigęs nuo alkoholio, sunkino jo atsakomybę.

Teismas švėkšniškiui paskyrė 40 MGL dydžio (5200 Lt) baudą. Vyras ją sumokėti turi per 6 mėnesius.

Kaltinamasis turi teisę, jei nesutiks su baudos dydžiu, per 14 dienų apskųsti teismo sprendimą.