Cigaretės viešose erdvėse gali smilkti dar ilgai

nerukymo vietosŠilutė seka kitų miestų pavyzdžiu ir iš viešųjų erdvių siekia išguiti rūkalius. Nors tokiam planui, iš pirmo žvilgsnio, pritaria didžioji dauguma valdininkų, vis dėlto neatmetama galimybė, kad planas bus sunkiai įgyvendinamas.

Kol kas neįsivaizduojama, kaip būtų galima vykdyti draudimo rūkyti tam tikrose vietose kontrolę ir už kokias lėšas tektų įrengti specialiai rūkymui skirtas būdeles bei skiriamuosius ženklus.

Visuomenė – pasyvi

Iniciatyvą įkurti mieste vieną ar kelias nerūkymo zonas iškėlė Savivaldybės narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo prevencijos ir kontrolės komisija. Ji buvo svarstoma rajono Tarybos komitetuose ir sulaukė palankaus politikų įvertinimo.

Nerūkymo zonomis siūloma paskelbti šias viešąsias miesto erdves: Tilžės gatvės skverą su fontanu, Savivaldybės administracijos teritoriją, H.Šojaus dvaro parką, Lietuvininkų ir Tilžės gatves.

Kaip vertina šį sumanymą, buvo apklausiama ir visuomenė. Apklausą dėl nerūkymo zonų surengė Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras savo internetinėje svetainėje. Gyventojai savo nuomonę galėjo pareikšti ir Savivaldybės „vieno langelio“ skyriuje.

Tačiau didelio aktyvumo miestiečiai neparodė – nuomonę pareiškė vos 194 gyventojai.

Jokio konkretumo

Galutinį siūlymą dėl nerūkymo zonų rajono Tarybai teiks Savivaldybės sanitarijos inspektorė Violeta Baltutienė. Praėjusią savaitę nuomonės dėl pasiūlymo ji teiravosi ir Savivaldybės bendruomenės sveikatos taryboje.

Savo požiūrio į šį klausimą sanitarijos inspektorė atskleisti nesutiko, tačiau pabrėžė, kad turi nemažai abejonių, kaip reikėtų kontroliuoti draudimo rūkyti paisymą.

V.Baltutienė – vienintelė Savivaldybėje dirbanti valdininkė, galinti bausti už rūkymą, tačiau moteris sakė tokio darbo negalėsianti atlikti nei fiziškai, nei morališkai.

„Jeigu uždrausime rūkyti tam tikrose vietose, savivaldybės administracija turės organizuoti specialių ženklų pastatymą, reikėtų įrengti specialias rūkymo vietas – neaišku, kaip reikėtų administruoti šitą sprendimą“, – abejojo V.Baltutienė.

Nors iniciatyvai drausti rūkyti viešose vietose pritaria ir Savivaldybės vadovai, kol kas jie rekomendavo neskubėti teikti sprendimo projektą rajono Tarybai, apklausti kuo daugiau patarti galinčių visuomenės grupių, institucijų ir pan.

Bendruomenės sveikatos taryba ir jos pirmininkė vicemerė Stasė Skutulienė pabrėžė, kad bet kokiu atveju iniciatyva yra sveikintina ir ją reikia bandyti įgyvendinti, o kaip bus su administravimu – parodys laikas.

Diskriminuoja nepilnamečius?

Diskusijos metu paaiškėjo ir tai, kad gali būti atšauktas dar liepos mėnesį priimtas rajono Tarybos sprendimas, draudžiantis viešose vietose rūkyti nepilnamečiams.

Vyriausybės atstovo Klaipėdos apskrityje tarnyba aiškinasi, ar draudimas rūkyti vien nepilnamečiams nediskriminuoja vienos asmenų grupės. Nors neoficialiai pritariama, kad sprendimai dėl nepilnamečių rūkymo draudimo, kuriuos priėmė ne viena savivaldybė, yra sveikintini, formaliajame kontekste analizuojama, ar jie atitinka jau galiojančius įstatymus.

Pamario pagrindinės mokyklos direktorius Jonas Bendžius pasakojo, kad mokykloje kiekvieną pertrauką vyksta rūkančių mokinių „medžioklė“ ir apgailestavo, kad cigaretę į rankas ima vis jaunesni moksleiviai. Pasak J.Bendžiaus, rūkančios sugaunamos ir šeštos klasės mokinės.

Pertraukų metu prie mokyklų dažnai patruliuoja ir policijos pareigūnai. Bene labiausiai jie ir džiaugiasi vasarą rajono Tarybos priimtu sprendimu, nes juo remiantis dabar gali rūkantiems nepilnamečiams taikyti administracinę atsakomybę – nuo įspėjimo iki 20-50 litų siekiančias baudas. Už jaunesnių kaip 16 metų rūkalių nusižengimus tenka atsakyti jų tėvams.

Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras informuoja, kad tęsiama apklausa dėl nerūkymo zonų paskelbimo Šilutės mieste. Pagrindinis nerūkymo zonų tikslas – tai galimybė formuoti visuomenės požiūrį į rūkymą, kaip į netinkamą reiškinį.

Visi kviečiami dalyvauti apklausoje ir išsakyti savo nuomonę Biuro internetinėje svetainėje www.silutessveikata.lt, skiltyje „Apklausa“ arba galite siūlyti savo variantus dėl nerūkymo zonų paskelbimo paskambinę į Biurą telefonu (8 441) 52217.

Savo nuomonę galite pareikšti ir Savivaldybės „vieno langelio“ skyriuje (adresas Dariaus ir Girėno g. 1).
P.S. Primename, kad iš vieno kompiuterio galima balsuoti tik vieną kartą.