Cintjoniškių gatvėje mažės triukšmo

triuksmas cintjoniskiu duobesAtėjo laikas ir Šilutei turėti savo triukšmo prevencijos zonas. Jau žengtas pirmasis žingsnis šia linkme. Rajono savivaldybės Taryba triukšmo prevencijos zona vienbalsiai patvirtino Šilutės Cintjoniškių gatvę.

Triukšmas blogina gyvenimo kokybę

Nepasakysime nieko nauja teigdami, jog triukšmas kenkia žmogui. Labiausiai jis kenkia klausai, centrinei nervų ir kraujotakos sistemoms. Triukšmas taip pat yra dirginimo, streso, miego sutrikimo, apskritai – gyvenimo kokybės blogėjimo priežastis.

Kovoti su triukšmu yra sunku, bet šį tą padaryti įmanoma. Triukšmo plitimą stabdo žaliosios zonos. Štai 1 m aukščio ir 1 m pločio žalia gyvatvorė triukšmą sumažina 1,5-2 decibelais. Efektą duoda ir šalia triukšmo šaltinių statomos specialios sienelės.

Triukšmo prevencijos zona – tai teritorija, kurioje triukšmo lygis artimas ribinėms reikšmėms arba jas viršija, ir kurioje būtina vykdyti triukšmo lygių stebėseną ir įgyvendinti jo prevencijos ir mažinimo priemones.

Savivaldybės gydytojas Marius Bartkus vardija, kas daroma triukšmo mažinimo klausimu. Lietuvoje galioja Triukšmo prevencijos įstatymas, kuriame nurodyta, ką padaryti privalu savivaldybėms. Šilutėje yra nustatytos ir vadinamosios tyliosios zonos (tokių dar nėra daugelyje kitų Lietuvos miestų). Tokias zonas mūsų savivaldybės Taryba nustatė 2006 m. gruodžio 21 d. Tuomet buvo patvirtinti triukšmo savivaldybės teritorijoje rodikliai.

Tuometiniu sprendimu nustatyta, kad VšĮ Šilutės pirminio sveikatos priežiūros centro teritorijoje maksimalus garso lygis leidžiamas iki 70 decibelų, VšĮ Šilutės ligoninės teritorijoje leidžiamas didžiausias triukšmo lygis yra 50-60 dBA, pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigų teritorijose – iki 70 dBA.

Panašus maksimalus garso lygis nustatytas ir ikimokyklinių, švietimo įstaigų, Šilutės senelių globos namų bei Šilutės pensionato teritorijose.

Pagrindinis triukšmo šaltinis – transportas

Vadovaujantis LR Triukšmo valdymo įstatymo nuostatomis, triukšmo prevencijos zonas tvirtina Savivaldybių tarybos. Patvirtinti tokias zonas Šilutėje pernai spalį jau pareikalavo ir Vyriausybės atstovo Klaipėdos apskrityje tarnyba.triuksmas cintjoniskiu zeldiniai

„Mūsų mieste yra didelė triukšmo tarša, o pagrindinis triukšmo šaltinis yra transportas. Bet urbanistika vystosi, ir niekur nuo to mes nedingsime“, –  tvirtina Savivaldybės gydytojas M.Bartkus.

Gausėjant transporto priemonių, daugėja triukšmo. Valstybinio aplinkos sveikatos centro duomenimis, vietinės reikšmės gatvėje triukšmo lygis būna 75 dBA, kelių eismo juostų greitkelyje – 85 dBA, aerodromų prieigose 0,5 kilometro atstumu nuo kilimo ir tūpimo tako – 110 dBA, sporto aikštelėse žaidimų metu – 65-75 dBA, garsaus pašnekesio metu – 60 dBA.

Sodins medelių, tvarkys gatvės dangą

Kodėl pasirinkta būtent Cintjoniškių gatvė? Ar tai pati triukšmingiausia Šilutės vieta?

M.Bartkus sako, kad triukšmo lygiai Šilutėje matuoti 2009 m. ir jau tada jo lygis kai kur smarkiai viršijo normas.

Štai miesto centre, Lietuvininkų – Vytauto gatvių sankryžoje, tuomet dieną triukšmo lygis buvo 78, o naktį – 71 dBA.

Cintjoniškių g., ties vaikų darželiu „Žibutė“, buvo 74, o ties 10-uoju šios gatvės namu – net 83 dBA. Nieko keista, nes šioje vietoje yra šviesoforas, ties kuriuo nuolat burzgia daugybė automobilių.

M.Bartkus neneigia, jog ir kitose Šilutės gatvėse triukšmo apstu, todėl viliasi, kad ši gatvė bus tik „starto linija“ tolesnei triukšmo prevencijai mūsų mieste.

Jam pritaria ir triukšmo problemas tyrusios darbo grupės vadovas, vicemeras Algirdas Balčytis. Darbo grupė konstatavo, jog Cintjoniškių gatvė – gana ilga, šalia jos yra net keli miegamieji rajonai, keli vaikų darželiai, mokykla.

Mažinti triukšmą šioje gatvėje padėtų geresnė gatvės danga. „Jau šiemet šios gatvės danga turėtų būti remontuojama“, – žada A.Balčytis.

Cintjoniškių gatve darda daug sunkiasvorio transporto, be to, mašinų grūstys nuolat susidaro ir turgaus dienomis. Tačiau sunkiasvorių eismą nukreipti kitomis gatvėmis ar aplinkeliu, pasak A.Balčyčio, kol kas nepavyks.

Šioje gatvėje yra nedaug žaliųjų zonų, todėl seniūnija įpareigota dar šiemet čia pasodinti naujų medelių.

Tik po to bus dar kartą matuojamas triukšmo lygis šioje gatvėje.

M.Bartkus sako dar kartą norintis paskatinti šilutiškius bent jau poilsio dienomis atsisakyti automobilio, dažniau važinėti dviračiais. „Mūsų Šilutė nėra didelis miestas, tad tikrai galima ją visą pereiti pėsčiomis“, – mano jis.