Čiuožyklomis virtusiose gatvėse griuvo ir pėsti, ir važiuoti

traumos paslydo_ant_ledoŠeštadienio rytą Šilutės, kaip ir visos Lietuvos, gatvės bei šaligatviai virto čiuožykla. Tai lėmė ypač pavojingas reiškinys – lijundra. Slidžiose gatvėse daugybė žmonių patyrė traumas, o vairuotojai keliuose – avarijas.

„Pirmasis ledas traumatologamas sukūrė tikrai nemažai problemų“, – komentavo Šilutės ligonines vyr. gydytojas Darius Steponkus. Jo žiniomis, šeštadienį traumas patyrusių pacientų ligoninėje buvo beveik dvigubai daugiau nei įprasta savaitgalio dienomis.

Policijos duomenimis, šeštadienį iki 15 val. šalyje buvo vis dar slidu, registruoti 188 techniniai eismo įvykiai, 19 įskaitinių avarijų.

 

Virto pėstieji ir dviratininkai

Lijundra vairuotojams ir pėstiesiems yra bene pats pavojingiausias reiškinys, nes šalti vandens lašai akimirksniu aptraukia asfaltą plonu ledo sluoksniu ir nors gali pasirodyti, kad asfaltas tiesiog šlapias, jis iš tiesų būna ypač slidus. Tą šeštadienio rytą patyrė ne vienas šilutiškis, išėjęs iš namų.

„Šilutėje lijundra, visur ledas. Būkite atsargūs“, – ankstų rytą kitus įspėjo šilutiškis Saulius. Tačiau daugelis miesto gatvių ir kelių slidumą jau buvo spėję išbandyti patys: „6.30 val. kelyje Saugos – Švėkšna buvo ledas“, – komentavo Lina.

„Jau kritau šiandien 5 kartus ant asfalto su dviračiu“. „Išvažiavau 5.20 val. iš namų su dviračiu, tai pirmoje gatvėje „priguliau pailsėti“, – rašė dviračiais į gatves išvažiavę vaikinai.

„Išęjęs ryte į lauką „šoviau blyną“ ir supratau, kad labai slidu“. „Vyras išėjęs nematė, kad plikledis, tik viena koja nužengė nuo laukinių laiptų – taip plojos, kad vos paeina, guli ant lovos“, – komentavo kiti.

Beje, to paties Saulius pastebėjimu, lygiai tokios pat oro sąlygos, lėmusios slidumą mieste, buvo lygiai prieš 4 metus – 2014 m. lapkričio 24-ąją.

Prireikė net operacijų

Gerai tiems šilutiškiams, kurie paslydę ir nukritę atsipirko lengvomis traumomis, tačiau buvo ir tokių, kurių išėjimas į turgų nusipirkti silkės ar obuolių, baigėsi Šilutės ligoninėje. „Iš tiesų buvo nemažai pacientų, keletas jų patyrė rimtus rankų lūžimus. Jie buvo operuoti ir šiuo metu sveiksta, artimiausiu laiku išeis į namus“, – pasakojo D. Steponkus.

Šilutės gatvėse paslydo ir virto įvairaus amžiaus žmonės: tiek jauni, tiek vyresni, tiek vidutinio amžiaus. Anot Šilutės ligoninės vyr. gydytojo, kuris yra traumatologas, visada, kai ateina pirmasis šaltukas, susiklosto panaši situacija. Žmonės dar nebūna įpratę prie žiemiškų orų, todėl eina neatsargiai. Kai yra lijundra, žiūrint per langą neatrodo, kad turėtų būti slidu, tačiau tai apgaulinga.

„Kasmet pastebime, kad pirmą kartą pašalus smarkiai padaugėja traumų. Vėliau žmonės įpranta, pradeda labiau saugotis ir viskas būna tvarkoje. Tikriausiai dabar dar organizmai nesusivokę, kad reikia elgtis atsargiau“, – pastebi vyr. gydytojas.

Nukristi taip, kad išvengtum traumų niekada neišmoksi, tačiau reikia imtis atsargumo priemonių: kiekvieną kartą einant į lauką pasižiūrėti temperatūrą, išėjus patikrinti, ar nėra slidu, dėvėti tinkamą avalynę ir būti atsargiems.

Nušalimai – vis rečiau

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad nuo savaitės vidurio Lietuvoje paspaus žiemiškas šaltukas. Kai kur oro temperatūra nukris žemiau 10 laipsnių šalčio. Šilutėje termometro stulpeliai daugiausiai rodys 7 laipsnius šalčio.

Atėjus dar didesniems šalčiams, medikams tenka gydyti ir galūnes nušalusius žmones. D. Steponkus džiaugiasi, kad paskutiniuosius keletą metų žmonių, kurie nušąla galūnes, ženkliai sumažėjo. Nušalimo atvejų pasitaiko vos keli per žiemą. Anot jo, tai lemia kokybiškesni drabužiai ir avalynė, be to žmonės klausosi televizijos, skaito laikraščius, kuriuose įspėjama, kaip elgtis esant šaltam orui. Be to, asocialiais žmonėmis pasirūpina įvairios labdaros organizacijos: benamiai yra aprūpinti šiltais drabužiais, jie turi kur prisiglausti spiginant šaltukui.

Visgi D. Steponkus primena, kad šaltuoju periodu galūnes nušalti galima ir esant nulinei ar netgi pliusinei temperatūrai (jeigu sutrikusi kraujotaka), tad į lauką reikia eiti tinkamai apsirengus.