COVID-19 situacija: rajone susirgimų daugėja, keičiasi izoliacijos ir apsaugos taisyklės

Koronaviruso omikron atmainos sukelta susirgimų banga atsirita ir į Šilutės rajoną.

Šilutės ligoninės COVID skyriuje šiuo metu gydoma 12 šia liga sergančių pacientų, du iš jų – reanimacijoje. Asociatyvi Kauno klinikų nuotr.

Praėjusią savaitę kasdien buvo nustatoma po 40 – 50 naujų koronaviruso atvejų, šiuo metu serga 340 rajono gyventojų. Nepalanki epidemiologinė situacija rajoną ir vėl nugramzdino į juodąją zoną.

Saugantis omikron atmainos Lietuvoje pradėjo galioti naujos taisyklės ir rekomendacijos: vaikams pradedami dalinti greitieji testai, keičiasi ir saviizoliacijos taisyklės. Pasikeitimų yra ir dėl kaukių dėvėjimo – nuo pirmadienio visuose uždaruose renginiuose vietoje medicininių kaukių privalu užsidėti respiratorius.

Bendra rajono ir šalies statistika

Sekmadienio parą Lietuvoje nustatyti 2603 nauji COVID-19 atvejai, mirė – 4, pasveiko – 568 žmonės, rodo Statistikos departamento duomenys. Visi mirusieji buvo neskiepyti arba paskiepyti nepilnai. Šalyje praėjusią parą atlikta 8388 molekuliniai (PGR) ir 1003 antigeno tyrimai dėl įtariamo koronaviruso.

Sekmadienio parą Šilutės rajone diagnozuoti 4 nauji COVID-19 atvejai, šiuo metu rajone serga 340 gyventojų.

Kaip informavo Šilutės ligoninės administracija, sausio 17 dienos duomenimis, ligoninės COVID-19 skyriuje gydoma 12 pacientų, iš kurių 3 paskiepyti. Du pacientai, kurie yra neskiepyti, gydomi reanimacijoje, jiems taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija. Jauniausias gydomas pacientas yra 34 metų, vyriausias – 91-erių.

Nors ligoninės COVID-19 skyriuje užpildyta kiek daugiau nei pusė lovų, yra sunkių ligonių, kuriems reikalinga dirbtinė plaučių ventiliacija, papildomas deguonies tiekimas. Medikai pastebi, kad dažniausiai sunkesne ligos forma serga neskiepyti pacientai, kurie sudaro apie 90 proc. visų skyriuje gydomų pacientų.

Sergamumo kreivei kylant aukštyn, darbo ženkliai padaugėjo Šilutės mobilaus koronaviruso patikros punkto komandai. Kasdien čia dirbančios Šilutės ligoninės medikės paima apie 130 – 140 PGR mėginių ir greitųjų antigenų testų (bendroje sumoje). Nuo sausio 3-iosios patikros punkte atliekami mokami greitieji COVID-19 antigeno testai, kurie rekomenduojami atliekant profilaktinius koronaviruso infekcijos tyrimus.

Vyr. gydytojo komentaras

Šilutės ligoninės vyriausiasis gydytojas Algis Starkus „Šilutės naujienoms“ komentavo, kad COVID-19 sergamumo ir ligoninėse gulinčių pacientų skaičiai rodo, jog naujoji atmaina kol kas neatnešė drastiškų pokyčių.

„Šilutės rajono gyventojų sergamumas ne visada sutampa su sergamumo piku Lietuvoje, dažnai viruso banga į Pamario kraštą atsirita anksčiau arba vėliau. Tikėtina, kad susirgimų skaičius dar didės“, – pastebi A. Starkus.

Vienas iš naujosios atmainos požymių – greitas plitimas visuomenėje, nepaisant to, ar žmogus skiepytas, ar ne. Bet, pasak vyr. gydytojo, skiepytiems žmonėms viruso poveikis ženkliai mažesnis, o sukeliamos komplikacijos pavienės. Omikron atmaina pavojinga neskiepytiems žmonėms, daugeliui jų susirgus prireikia ir stacionarinio gydymo.

Siekiant apsaugoti save ir kitus, vyr. gydytojas ragina pasiskiepyti palaikomąja doze arba pradėti pilną vakcinacijos kursą tiems, kurie dar nepasiskiepijo. „Pirmoji kovos su koronavirusu priemonė yra skiepai, antroji, apsaugos priemonių taikymas – kaukės respiratoriai, didelių susibūrimų vengimas, ilgalaikių kontaktų ribojimas“, – sako A. Starkus.

Nepaisant padidėjusio sergamumo rajone, situacija Šilutės ligoninėje išlieka stabili, įstaigoje teikiama ambulatorinė, stacionarinė ir būtinoji pagalba. Pacientų lankymas draudžiamas, išskyrus terminalinės būklės pacientus ir vaikus iki 14 metų.

Įsigaliojo naujos priemonės

Dėl omikron plitimo pirmadienį Lietuvoje pradėjo galioti naujos COVID-19 valdymo priemonės. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė, kad per renginius uždarose erdvėse jau privalu dėvėti respiratorius, atvykus iš užsienio ar turėjus kontaktą su sergančiuoju namuose, darbe izoliuotis bus galima trumpiau.

Nedarbingumo pažymėjimus dėl izoliacijos išduos nebe šeimos gydytojas, o Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).

Siekiant išvengti didelių protrūkių ugdymo įstaigose ir toliau tęsti kontaktinį ugdymą, nuo šiol kiekvieną penktadienį bendrojo ugdymo ir pirminio profesinio mokymo mokiniams penktadieniais bus dalijami savikontrolės testai.

„Norime mokyklas išlaikyti atviras ir kiek įmanoma saugias. Greitieji antigeno testai padeda identifikuoti sergančiuosius ir užkirsti kelią protrūkiams mokyklose. Savaitgaliais namuose atliekami testai pridės dar vieną saugiklį – pirmadieniais į mokyklas grįš tik sveiki vaikai. Labai raginame tėvus testuoti vaikus ar leisti atlikti testus patiems vaikams, kad virusas kuo mažiau plistų mokyklose“, – sakė švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.

Savikontrolės tyrimai ugdymo įstaigose atliekami kas 3 – 4 dienas, todėl mokiniai testuojasi du kartus per savaitę. Įsigaliojus pakeitimams, mokiniai vieną iš šių testų galės atlikti namuose po savaitgalio, antruosius testus bus galima atlikti savaitei įsibėgėjus.

Testai į namus savaitgaliams taip pat bus dalijami ir kaupinių metodu testuojamiems vaikams. Be to, testai galės būti dalijami ir tiems mokiniams, kurių tėvai dar nėra pasirašę sutikimo testuoti vaikus ugdymo įstaigose. Tikimasi, jog tėvai pasirūpins, kad vaikai atliktų testus. Testai mokiniams į namus jau buvo dalijami prieš rudens ir žiemos atostogas.