D.Grybauskaitei – karūna, Z.Balčyčiui – kelialapis į Briuselį

rinkimai II turasAnkstyvą pirmadienio rytą Lietuva pabudo su palengvėjimu – kelių mėnesių rinkimų kovos baigėsi. Dabar jau aišku, kad penkerius metus valstybės vadovės regalijas nešios antrą kadenciją Lietuvos prezidente išrinkta Dalia Grybauskaitė. Taip nusprendė 59,05 proc. į rinkimus atėjusių Lietuvos žmonių.

Mūsų kraštiečiui Zigmantui Povilui Balčyčiui liko 40,95 proc. rinkėjų balsų.

Beje, labiausiai apmaudi žinia Z.Balčyčiui turėtų būti, kad Pamario krašte, kur jis būna dažnas svečias, Lietuvos Prezidento mandatas jam tai pat nebūtų įteiktas, nes už jį balsavo mažesnė dalis Šilutės rinkimų apygardos rinkėjų – 44,63 proc.
Taigi šilutiškiai, kurie per penkerių metų Prezidentės D.Grybauskaitės kadenciją jos mūsų krašte nėra matę, dabar turi viltį, kad per antrąją kadenciją ji tikrai aplankys Pamarį.

Z.Bačyčiui nusivilti tauta tikrai neverta. Ji jam įteikė geriausią paguodos prizą – Europos Parlamento nario mandatą antrai kadencijai. Juolab, kad Prezidentė D.Grybauskaitė dar visai nesenia gyrė jo kompetenciją ir žadėjo rekomenduoti Z.Balčytį į eurokomisaro postą.Ankstyvą pirmadienio rytą Lietuva pabudo su palengvėjimu – kelių mėnesių rinkimų kovos baigėsi. Dabar jau aišku, kad penkerius metus valstybės vadovės regalijas nešios antrą kadenciją Lietuvos prezidente išrinkta Dalia Grybauskaitė. Taip nusprendė 59,05 proc. į rinkimus atėjusių Lietuvos žmonių.

Mūsų kraštiečiui Zigmantui Povilui Balčyčiui liko 40,95 proc. rinkėjų balsų.

Beje, labiausiai apmaudi žinia Z.Balčyčiui turėtų būti, kad Pamario krašte, kur jis būna dažnas svečias, Lietuvos Prezidento mandatas jam tai pat nebūtų įteiktas, nes už jį balsavo mažesnė dalis Šilutės rinkimų apygardos rinkėjų – 44,63 proc.
Taigi šilutiškiai, kurie per penkerių metų Prezidentės D.Grybauskaitės kadenciją jos mūsų krašte nėra matę, dabar turi viltį, kad per antrąją kadenciją ji tikrai aplankys Pamarį.

Z.Bačyčiui nusivilti tauta tikrai neverta. Ji jam įteikė geriausią paguodos prizą – Europos Parlamento nario mandatą antrai kadencijai. Juolab, kad Prezidentė D.Grybauskaitė dar visai nesenia gyrė jo kompetenciją ir žadėjo rekomenduoti Z.Balčytį į eurokomisaro postą.

Turėjo viltį

Nors Šilutės rinkimų apygardoje 5,37 proc. persvara Prezidento rinkimus laimėjo D.Grybauskaitė, europarlamentaras Z.Balčytis geru žodžiu minės ne vieną mūsų krašto gyvenvietę, kurių gyventojai norėtų jį matyti su Prezidento regalijomis.
Net per pirmąjį rinkimų turą, vykusį prieš dvi savaites, kai Lietuvos Prezidento posto siekė 7 pretendentai, penkiose mūsų rajono apylinkėse daugiau nei pusė į rinkimus atėjusių žmonių balsavo už Z.Balčytį: Stubriuose – 58,39 proc. rinkėjų, Kivyliuose – 54,70 proc., Vainute – 55,7 proc. Žemaičių Naumiestyje – 50,14 proc., Degučiuose – 59,01 proc.

Antrajame rinkimų ture didžioji dauguma rinkėjų už Z.Balčytį nubalsavo net 13-oje apylinkių. Daugiausia gyventojų juo pasitiki Stubriuose – net 70,4 proc. ir Degučiuose – 64,72 proc. Vainute už jį balsavo 62,72 proc. rinkimuose dalyvavusių žmonių, Kivyliuose – 60,0 proc., Pagryniuose – 54,30 proc. žmonių, Jonaičiuose – 50,89 proc., Juknaičiuose – 52,44 proc., Pašyšiuose – 51,52 proc., Inkakliuose – 53,26 proc., Katyčiuose – 50,68 proc., Usėnuose – 54,28 proc., Gorainiuose – 53,91 proc., Žemaičių Naumiestyje – 53,17 proc.

Mažiausiai mūsų rajone Z.Balčytį palaikė Stemplių rinkėjai – jam atidavė 21,15 proc. balsų, Pempiškių apylinkės rinkėjai – 26,76 proc. balsų ir Žemaitkiemio apylinkės rinkėjai – 27,78 proc. balsų.

Kelalapiai į Briuselį

Rinkimuose į Europos Parlamentą (EP) Lietuva turėjo išrinkti 11 parlamentarų. Nors oficialus VRK pranešimas apie į EP išrinktus politikus bus vėliau, tačiau pirmadienį jau buvo paskelbta, kad EP rinkimuose daugiausia balsų surinko Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) ir Lietuvos socialdemokratų partija.

Suskaičiavus visus Lietuvos rinkėjų balsus, daugiausia gavo TS-LKD sąrašas – 17,39 proc.

Šilutės krašte už šią partiją balsavo mažiau nei visoje Lietuvoje – tik 14,79 proc. į rinkimus atėjusių žmonių. Šiai partijai Europos Parlamente atiteks du mandatai vietoje turėtų keturių. Konservatorių simpatikai reitinguodami nustatė, kad ateinančią kadenciją Vytauto Landsbergio vietą Europarlamente užims jo anūkas Gabrielius Landsbergis, taip pat antrą kadenciją darbą EP tęs Algirdas Saudargas, kuris nežymia persvara aplenkė Laimą Liuciją Andrikienę.

Socialdemokratų kandidatai į EP Lietuvoje surinko 17,27 proc. balsų. Jiems taip pat teks du mandatai vietoj dabar turėtų trijų. Šilutės rajone už socialdemokratus balsavo net 26,57 proc. rinkėjų. Šios partijos sąrašas šilutiškiams buvo priimtiniausias iš visų EP rinkimuose dalyvavusių 8 partijų.

Atsižvelgus į reitingavimą, numatoma, kad Briuselyje toliau dirbs dabartiniai šios partijos europarlamentarai Vilija Blinkevičiūtė ir Zigmantas Balčytis.

Lietuvos liberalų sąjūdis, EP rinkimuose Lietuvos mastu gavęs 16,52 proc. balsų, irgi turėtų gauti du mandatus. Šilutėje už jį balsavo mažesnė dalis rinkėjų nei visoje Lietuvoje – tik 13,48 proc. Iki šiol ši partija turėjo vieną mandatą Europos Parlamente. Pagal reitingavimą, dirbti į Briuselį turėtų važiuoti verslininkas Antanas Guoga ir politikas Petras Auštrevičius.

Partija Tvarka ir teisingumas, EP rinkimuose gavusi 14,27 proc. Lietuvos rinkėjų balsų, išsaugojo du mandatus, kurie tektų dabartiniam europarlamentarui Rolandui Paksui ir aplinkos ministrui Valentinui Mazuroniui. „Tvarkiečių“ simpatikai Šilutėje pasistengė labiau ir už šios partijos kandidatus atidavė 19,01 proc. balsų.

Vieną EP mandatą gaus Darbo partija. Lietuvoje už ją balsavo 12,83 proc. rinkėjų, Šilutėje – 12,36 proc. rinkėjų.
Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso koalicija (LLRA) Lietuvoje gavo 8,06 proc. balsų, o Šilutės rajone – tik 0,52 proc. balsų.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai Lietuvos rinkėjai skyrė 6,62 proc. balsų, o Šilutės rajone šios sąjungos populiarumas – didesnis (gavo 7,01 proc. balsų).

Darbo partijai EP atstovautų Viktoras Uspaskich, LLRA – dabartinis europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis, o valstiečiai – žalieji į Europarlamentą turėtų išsiųsti partijos pirmininką Ramūną Karbauskį. Beje, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas į Europos Parlamentą išrinktas pirmą kartą.

Tautininkų sąjungos (Lietuvoje gavo 1,99 proc. balsų, Šilutės rajone – 1,25 proc.), Liberalų ir centro sąjungos (Lietuvoje gavo 1,49 proc. balsų, Šilutės r. – 1,64 proc.), Lietuvos žaliųjų partijos (Lietuvoje gavo 3,55 proc. balsų, Šilutėje – 3,37 proc.) kandidatų sąrašai nesurinko būtino 5 proc. rinkėjų balsų skaičiaus barjero ir Europarlamente neturės savo politikų.
Rinkimuose į Europarlamentą Lietuvos piliečių aktyvumas buvo 47,28 proc., Šilutės rinkimų apygardoje balsavo dar mažiau – tik 41,76 proc. rinkimų teisę turinčių žmonių.