Dailės mokytoja rodė, kaip iš popieriaus košės kuria smagiai pamišę menininkai

Popieriaus Nogniene mokina 2Šilutės meno mokyklos vyresnioji dailės mokytoja Daina Nognienė naujai atrado seną, šiuo metu Lietuvoje ir pasaulyje ant bangos esančią popieriaus masės kūrinių techniką.

Patekęs į jos rankas nereikalingas popierius atgimsta naujais lakštiniais arba reljefiniais lakštais, papuošalais, sagomis, skulptūrėlėmis, indais, dėžutėmis, žvakidėmis, vokais.

Per žiemos atostogas vandenyje ištirpdytą popierių pabandžiusi lieti pati, vėliau kūrybos džiaugsmu Daina nusprendė pasidalinti ir su kolegomis – dailės bei technologijų mokytojais.

Taip vien tik dėl jos entuziazmo Šilutėje pirmą kartą surengtas seminaras „Popieriaus masė. Technologijos ir improvizacijos“.

Plaka kokteilius iš popieriaus

Marias informacijos apie šią techniką mokytoja atrado internete. Vaizdine medžiaga ir praktiniais patarimais mirga įvairūs rankdarbių mėgėjų forumai, svarbu tik sugebėti atsirinki tai, kas reikalinga ir popierius kokteilinekonkrečiai pritaikyti sau.

Popieriaus masės paruošimui reikalingos priemonės brangiai nekainuoja: vonelė, medinis rėmelis su tinkleliu, tapetų klijai, plastmasinis šaukštas. Popieriaus malimui naudojama elektrinė kokteilinė. Su trupučiu vandens suplaktas kokteilis iš popieriaus, vėliau dar papildomai įpylus vandens, paverčiamas į manų košės tirštumo masę, iš kurios jau galima lieti, lipdyti, formuoti.

Mokytoja pasakojo, kad gautą košę reikia tol krauti ant tinklelio, kol nusėda reikiamas sluoksnis masės. Visas nereikalingas vanduo nuvarva į vonelę. Norint, kad dirbinys gautųsi patvaresnis, galima įmaišyti tapetų klijų. Nusėdusį naujo popieriaus sluoksnį reikia gerai išsausinti ir išdžiovinti. Jau sausus lakštus galima spalvinti akriliniais dažais, lakuoti.

Papuošimams naudojami įvairūs žiedlapiai, svogūnų lukštai, kruopos, prieskoniai, arbatžolės, biserio karoliukai ar net sėklos, iš kurių vėliau gali išdygti daigai.

Pasak Dainos, svarbiausia turėti daug kantrybės darbuojantis kokteiline, į kurią telpa vos kelios saujos suplėšyto popieriaus. Seminaro išvakarėse Daina primalė net 8 dideles voneles popieriaus. Ji prisimena tada labai baiminosi, kad neužstrigtų jos senoji, dar tarybinius laikus menanti kokteilinė.

Geriau nei molis

„Yra smagiai pamišusių menininkų, kurie taip terliojasi su ta koše, kad žavu žiūrėti į juos“, – juokiasi D.Nognienė. Ji sakė, kad Lietuvoje šią techniką populiarina ir įvairias parodas rengia nesenai iš Argentinos sugrįžusi menininkė Katalina Kriaučiūnaitė.

popierius seminaras1Šią meno rūšį drąsiai galima vadinti ekologiška arba „žaliąja“, nes taip perdirbami suskaityti laikraščiai, nusidėvėjęs rudas pakavimo popierius, seni tapetai, nereikalingi dokumentai ir netgi nepavykę piešiniai.

Į skutus draskyti popierių Dainai padeda mokiniai. Tą įrodo kabinete pūpsinčios kelios dėžės, pripildytos jau paruoštos malti medžiagos. „Esu taupi, todėl man didžiausia laimė, kai ką nors galima dar kartą panaudoti, nereikia išmesti“, – džiaugiasi mokytoja.

Košė iš popieriaus pasižymi visai kitokiomis savybėmis nei molis. „Kieta, lengva ir nedūžta, o formavimas vyksta paprasčiausiu plastmasiniu šaukštu. Ant išdžiūvusios masės gerai laikosi vandeniniai, akriliniai dažai bei lakas“, – teigia mokytoja, kuriai ši masė patinka daug labiau nei molis.

Daugelis popieriaus masės techniką painioja su „papje maše“, kuomet suplėšyti popieriaus gabalėliai klijuojami vienas ant kito. „Atrodo, tas pats popierius ir klijai, bet rezultatai gaunami visai kitokie“, – lygino ji.

Norėjo parodyti ir kitiems

Kovo pabaigoje vykęs seminaras, kuriame dalyvavo 18 pedagogų, buvo Dainos idėjos įprasminimas, parodymas, kaip šią techniką pritaikyti dailės ir technologijų pamokose, popamokinėje veikloje.

D.Nognienė teigia, kad dabar aktualu integruoti dailės ir technologijų disciplinas, taip pat gamtos pažinimą, ekologiją. Seminare mokytojai susipažino su naujomis galimybėmis ir tendencijomis ir galės paskatinti mokinius kūrybiškiai panaudoti antrines žaliavas.

Mokytojai išklausė teorinę paskaitą, stebėjo vaizdo medžiagą. Susipažinta su popieriaus gaminimo istorija, pateikta informacija apie menines interpretacijas iš popieriaus ir jų pritaikymo galimybes.

Vėliau, pasiraitoję rankoves, seminaro dalyviai mokėsi gaminti popieriaus masę, skulptūras, kitus dirbinius. Reikalingas priemones – medinius rėmelius ir voneles, nupirko Meno mokykla. Vėliau šis inventorius bus naudojamas pamokų metu, visi norintys mokytojai galės dirbti šia technika.

Daugybė įdomių disciplinųPopieriaus Galima ideti ziedlapiu

Šilutės, Švėkšnos ir Kintų filialus jungiantis Šilutės meno mokyklos Dailės skyrius šiuo metu turi 206 mokinius. Be D.Nognienės pristatytos popieriaus masės technikos, vaikai gali išmokti ir daugybę kitų įdomių dalykų: kompozicijos, piešimo, skulptūros, dailės istorijos, grafikos, tekstilės, dizaino pradmenų. Per tekstilės pamokas mokiniai susipažįsta su batikos technika, audžia gobelenus.

Mokyklos direktoriaus pavaduotojas Arnoldas Milukas pasakojo, kad Dailės skyrių lankantys vaikai čia atskleidžia individualumą, puoselėja kūrybiškumą, randa bendraminčių, atsipalaiduoja. Mažiesiems įdomu, kad pamokos netradicinės: lyg piešia, lyg žaidžia. Norintys savo tolesnį gyvenimą susieti su daile mokiniai dirba intensyviau.

Tą įrodo ir rezultatai: per 3 paskutiniuosius metus po 10-12 mokinių iš Šilutės įstoja į Dailės akademiją ar kitas specializuotas meno įstaigas.

Kiekvieną pavasarį vyksta dailės pleneras, kuomet mokiniai važiuoja į Rusnę. „Kelias dienas miegame, piešiame, dirbame, peckiojamės, maudomės“, – prisimena A.Milukas.

Šių metų liepos mėnesį kartu su mokiniais jis yra pakviestas į plenerą Latvijoje.  „Važiuoju pasižiūrėti, kaip vyksta organizavimas, kad galbūt ateityje būtų galima kažką panašaus ir Šilutėje padaryti. Yra ką pas mus piešti, yra ką pasižiūrėti“, – teigia jis.