„Dailiokų“ dovana miestui – kiškiai Šyšoje

kiskiai SysojeŠeši paltais apsirėdę milžiniški kiškiai su kojūkais brenda per Šyšą netoli geltonojo tilto. Čia jie atsirado penktadienį, gegužės 19 dieną. Šios du metrus virš vandens iškilusios skulptūros – Šilutės meno mokyklos Dailės skyriaus mokinių ir mokytojų dovana miestui.

Kad idėja virstų realybe ir džiugintų praeivių akis, prisidėjo daug žmonių.

Kiškių idėja graužė smegenis

Virš vandens iškilusios skulptūros Šyšos upėje – ne naujiena Šilutėje. Šilutiškiai jau kelerius metus džiaugėsi kasmet prieš miesto šventę papuošta upe. Praeivius žavėjo skulptūros „Kiras“, „Žvejas“, „Plūdės“.

Šilutės meno mokyklos Dailės skyriaus mokytojas Andrius Sirtautas patvirtino, kad „dailiokai“ kiekvienais metais stengiasi originaliai papuošti miestą ir Šyšos upę. Mokiniai kartu su mokytojais diskutuoja, kokias skulptūras galėtų sukurti.

Vienais metais buvo pasiūlymas statyti „kažką“, brendančius per upę. Diskutuojant subrandinta mintis, kad per vandenį galėtų bristi ne žmonės, bet kiškiai.

„Kiškiai upėje turėjo stovėti pernai, bet dėl darbų gausos su „Šilutės sienos“ projektu turėjome nukelti šią idėją. Bet ji buvo tokia gera, kad graužė smegenis – būtinai ją turėjome įgyvendinti. Kas sugalvojo būtent kiškius, nebepamenu“, – sakė A.Sirtautas.

Iš pradžių galvota ilgaausius statyti dar pavasarį, prie potvynio užliejamo kelio į Rusnę, o vasarą juos perkelti į Šyšą. Anot A.Sirtauto, potvynio pažiūrėti atvažiuojantys turistai būtų pamatę pribloškiantį vaizdą horizonte – iš laukų pareinantį pulką kiškių…

Tačiau, kol kiškiai „išmoko įbristi į vandenį“, potvynis pasibaigė.

Padėjo rėmėjai

Idėjos sumanytojai pradėjo ieškoti rėmėjų, padėsiančių sukurti kiškius.

300 eurų medžiagoms skyrė AB „Šilutės baldai“. Kartis (ant kurių stovi kiškiai) padovanojo Šilutės miškų urėdija. Švediškų dažų davė Meno mokyklos pagalbininkas, Lietuvos ir Švedijos labdaros organizacijos vadovas Tadas Girčius. Dalį metalinių vamzdžių parūpino Šilutės rajono savivaldybės tarybos sekretorius Andrius Jurkus, o likusį kiekį – UAB „Kavesta“ vadovas Dionizas Liatukas.

„Dionizas ėjo pro mokyklą ir pamatė, kaip kieme dažėme kiškius. Bešnekant jis pasiūlė trūkstamą vamzdžių kiekį“, – prisimena A.Sirtautas.

Fotografavo Nacionalinės premijos laureatas

Prie kiškių gamybos prisidėjo nemažai žmonių. Vyresnės Dailės skyriaus mokinės drožė galvas ir kojas, jaunesni dekoravo paltus. Prisidėjo ir suaugę meno mylėtojai – jungėsi visa bendruomenė.

Kiškiams įgavus pavidalą, beliko juos pastatyti Šyšoje.

„Pavargome, kol gavome valtį – Šilutės uosto kapitonas Vaidas Pavilonis tarpininkavo, kad valtį paskolintų Nemuno deltos regioninis parkas“, – pasakojo A.Sirtautas.

Prie skulptūrų montavimo prisijungė architektai iš Šilutės gražinimo draugijos. Algimantui Petravičiui net kelis kartus teko nerti į dugną, nes vieną kartą iš rankų išslydo kūjis, o kitą kartą – kai kiškius montavę vyrai neišlaikė metalinio kuolo.

A.Sirtautas pasakojo, kad skulptūrų montavimo dieną jis atsitiktinai susipažino su Nacionalinės premijos laureatu fotografu Algimantu Aleksandravičiumi, kuris ruošiasi leisti albumą apie Mažąją Lietuvą. Sužinojęs, kad šilutiškiai statys kiškius, jis atvyko pažiūrėti ir įamžinti proceso.

„Gavosi daug nuostabių kadrų, fotografas įamžino Šilutėje kuriančius žmones, apsilankė Šilutės meno mokykloje.

Tikėtina, kad naujame albume bus nemažai nuotraukų iš mūsų miesto“, – įspūdžiais dalijosi dailės mokytojas.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.