Dainų šventės dalyviams – padėkos ir dovanos

DAINU SVENTES 1Jubiliejinė Lietuvos dainų ir šokių šventė „Čia – mūsų namai“ – jau istorija. Joje Pamario kraštui atstovavę, puikiai pasirodę ir į savo namus jau sugrįžę dainininkų ir šokėjų kolektyvų vadovai trečiadienį pagerbti rajono Savivaldybėje.

Dar kartą prisimintos išskirtinio visos šalies renginio akimirkos, o Savivaldybės vadovai dėkojo kolektyvų vadovams ir teikė jiems įsimintinas dovanas – Liaudies kultūros centro medalius ir į vieną solidų leidinį sudėtą visų Lietuvos dainų švenčių istoriją.

Turime daug kultūra degančių žmonių

90 metų švenčiančios Dainų ir šokių šventės dalyvių pagerbimo ceremoniją vedė mūsų krašto kultūros ministre vadinama Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė. Ji pirmiausia pabrėžė, kad ši šventė išskirtinė buvo trim aspektais. Labiausiai, žinoma, tuo, kad vyksta jau 90 metų. Dar tuo, jog Šilutės rajonui joje atstovavo rekordiškai daug dainininkų, šokėjų ir muzikantų – net 553. Skaitlingesnė, regis, buvo tik Plungės rajono delegacija. O galiausiai tuo, kad jos metu pirmą kartą dainų švenčių istorijoje kaip atskiras šalies etnografinis regionas buvo minima ir Mažoji Lietuva.

Ši šventė jos dalyvius žavėjo ir savo pavadinimu „Čia – mūsų namai“, o šilutiškiai, anot V.Griškevičienės, joje išties ir jautėsi lyg namuose – taip šiltai juos sutiko ir išlydėjo sostinė. Tačiau ir grįžti į tikruosius savo namus mūsiškiai vis dėlto skubėjo.

Rajono meras Vytautas Laurinaitis dėl tokio renginio išskirtine visai valstybei pavadino visą šiųmetę vasarą. O tokia gausi mūsų rajono delegacija, anot V.Laurinaičio, susiformavo todėl, kad savo krašte turime be galo daug menu ir kultūra degančių žmonių. Pirmiausia tai – kolektyvų vadovai, kurie uždegė tuos šimtus saviveiklininkų, kurie be galo daug dirbo, kol taip profesionaliai parengė šokėjus, dainininkus ir muzikantus, kad jie iškovojo teisę dalyvauti tokiame prestižiniame renginyje.

„Labai dėkui jums už jūsų darbą ir savivaldybės reprezentavimą“, – sakė V.Laurinaitis, pabaigoje visiems palinkėjęs gero poilsio ir gero oro.

Mero pavaduotojas Algirdas Gečas priminė, kad dainų šventės turi be galo gilias tradicijas ir Lietuvoje, ir kitose Baltijos šalyse. Labai svarbi kylančiai Lietuvai buvo pirmoji 1924 metais vykusi Dainų šventė, skatinusi tautos vieningumą ir bendrumą. Tą patį vaidmenį šie renginiai atlieka ir iki šiol.

A.Gečas prisiminė, kad laidų vedėja Zita Kelmickaitė, kreipdamasi į savivaldybių vadovus, prašė saugoti kolektyvų vadovus – žmones, kurių dėka turime tokias šventes.

Vicemeras Algirdas Balčytis linkėjo, kad ir po daugelio metų visi susirinkusieji, kalbėdamiesi apie šią šventę, su pasididžiavimu ir nostalgija sakytų: „Ir aš ten buvau…“

Džiugių aplodismentų sulaukė naujasis Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis, pažadėjęs, jog Savivaldybė kompensuos visas vaikų ir jaunimo kolektyvų kelionės pailsėti į Palangą išlaidas.

Pagerbti ir organizatoriai bei talkininkai

Pirmiausia padėkota choreografėms Ritai Kurpeikytei ir Loretai Černeckienei bei pučiamųjų orkestro vadovui Gražvydui Railai, kurie buvo šventės kūrėjų gretose, kūrė jubiliejinės Dainų šventės akcentus.

Padėkos raštai įteikti ir tautodailininkams Angelei ir Vytautui Raukčiams, kurių rankomis ir širdimis sušildyti kūriniai kartu su kitų šalies kūrėjų darbais šventės dienomis buvo eksponuojami Taikomosios dailės muziejuje.

Dėkota Šilutės meno mokyklos kolektyvams, buvusiai mokyklos vadovei Rūtai Gatelienei ir kolektyvų vadovams.

Prisimintas folkloro dienos išskirtinumas, kuomet ant ilgiausio, balta staltiese užtiesto stalo sugulė daugybė duonos kepalų, atvežtų iš visų šalies regionų. Prie to stalo susibūrė ir visų regionų atstovai.

Abejingų nepaliko ir pučiamųjų orkestrų muzika, o mūsų krašto atstovai Gražvydas ir Judrė Railos ir Indrė Skablauskaitė pavadinti tikraisiais Mažosios Lietuvos ambasadoriais. Pučiamųjų orkestrų programoje „Vario audra“ 300-ųjų Kristijono Donelaičio gimimo metinių proga Pamario krašto atlikėjai atliko kraštiečio Kazio Daugėlos kompoziciją pagal poemą „Metai“, o I.Skablauskaitė lietuvininkų tarme skaitė „Metų“ ištraukas.

G.Raila patikino, jog jie dar turi idėjų, kaip išradingai pristatyti mūsų kraštą kitose šventėse.

273 mūsų krašto šokėjai dalyvavo Šokių dienos renginiuose, o už jų visų „sustygavimą“ dėkota R.Kurpeikytei bei „gerajai Šilutės pirmosios gimnazijos mamai“ Daivai Jakienei ir jų talkininkų komandai.

Dėkota už Kintų, Švėkšnos, Juknaičių, Rusnės, Šilutės mokyklų šokėjų ir jų vadovų triūsą, chorų ir ansamblių pasirodymus, savo indėlį į kraštiečių pasirodymus įnešusiems Šilutės teatro aktoriams, vaikų darželio „Žibutė“ pedagogams ir daugeliui kitų.

Nepamiršti ir tie, kas pagrindiniuose renginiuose buvo tarsi nematomi – organizatoriai, Švietimo ir Kultūros skyrių darbuotojai, vairuotojai, dalyvių maitintojai.

Medalis – ir naujajam merui

Gėlių įteikta, V.Laurinaičio žodžiais tariant, viską apgalvoti ir subalansuoti sugebėjusiai pagrindinei organizatorei V.Griškevičienei. „Renginys pavyksta tik tada, kai yra geras organizatorius“, – sakė V.Laurinaitis.

Tačiau keistokai daugeliui renginio dalyvių atrodė Dainų šventės medalio įteikimas ir dėkojimas „už tai, kad pasirengėme šventei ir buvome kartu“ prieš savaitę pareigas pradėjusiam naujajam rajono merui V.Laurinaičiui.

Tokius vardinius medalius visų savivaldybių vadovams skyrė Lietuvos liaudies kultūros centras, nesigilindamas į konkrečių merų nuopelnus vietos kultūrai. Tad mūsų Kultūros skyriaus vedėjai teko įpareigojimas jį perduoti.

Daugiau nuotraukų „Šilutės naujienų” Facebook albume!