Dambreliai ir jų skleidžiama mistinė muzika

Tikslus šio instrumento šaltinis nežinomas, jis turi daug pavadinimų ir nuolat besikeičiančių formų. Tik žinoma, kad jis buvo naudojamas mažiausiai kelis tūkstančius metų.

Dambreliai dažniausiai gaminami iš metalo, tačiau yra ir dambrelių iš medžio, bambuko ar net kaulo. Žaidžiant ir grojant dambreliais galima lengvai sukurti tvirtą foną ir ritmą, į šią kombinaciją galite pridėti balso ar kitų instrumentų. Pasiklausę labai savitos dambrelių muzikos, žmonės prisimins, kaip atsirado šamanų kultūra  ir kitos tautos tolimajame Sibire. 

Tačiau kiek šis muzikos instrumentas populiarus pasaulyje?

Išties šis instrumentas labai dažnai yra siejamas su tuviais, jakutais, romais-totoriais, nes tik šiose šalyse jis iš tikrųjų egzistavo po Antrojo pasaulinio karo. Tolimajame Sibire dambreliai yra tarsi savotiškas dainavimas gerklėje ir yra neatsiejama kultūros dalis. Ši tradicija egzistavo ne tik gyvuoju perdavimo būdu, tačiau grojimo ir dainavimo technikos buvo mokoma mokyklose ar tam skirtuose būreliuose. Neabejotinai tai buvo susiję ir su šių tautų šamanistinėmis tradicijomis, gyvavusiomis šalia komunistinės sistemos savotiškame pogrindyje.

Tuo pačiu metu Vakarų Europoje dambrelis, tylus kamerinis instrumentas, palaipsniui buvo pamirštas ir vietoj jo įvestos armonika, smuikas.. Tačiau dar prieš XVIII a. šis instrumentas buvo lygiavertis kitiems instrumentams. Garsus mokytojas Ludwigas van Beethovenas ir kompozitorius Johannas Georgas Albrechtsbergeris yra parašę mažiausiai septynis koncertus dambreliams ir styginiams instrumentams. 

Dambrelio paslaptys

Dauguma dambrelių yra dedami ant dantų, o tai tiesiog daugeliui gali sukelti nemalonių jausmų, dėl šios priežasties dambrelis gali nepatikti. Tiesiog reikia nebijoti ir išbandyti šį instrumentą, nes dažniausiai tie, kurie išbando jį įsimyli ir nepaleidžia iš rankų. 

Pirmasis bandymas grojant dambreliu dažnai nepavyksta, nes sunku suprasti, kaip paprastas instrumentas gali išgauti tiek daug skirtingų garsų. Pasakymas, kad reikia keisti burnos ertmės dydį, judinti gerklę, liežuvį, skamba kaip visiška mistika, tačiau tik pridėjus dambrelį prie burnos – visi pradeda suprasti.