Dariaus Steponkaus laimėtas konkursas į Klaipėdos ligoninės direktoriaus pareigas apskųstas teismui

 

Steponkus iseina20 metų uostamiesčio ligoninei vadovavęs Romaldas Sakalauskas skaičiuoja paskutiniąsias darbo dienas. Respublikinės Klaipėdos ligoninės konkursą laimėjo Šilutės ligoninės vyriausiasis gydytojas Darius Steponkus. Konkurso rezultatai ilgamečio vadovo nenustebino, jis sako jau kurį laiką jautęsis „persona non grata“ ir konkursą apskundė teismui.

Ligoninė ketvirtadienį išplatino pranešimą, kuriame teigiama, jog Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK), kad ši ištirtų galimą interesų konfliktą Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) vykdant Respublikinės Klaipėdos ligoninės vadovo konkursą. Atsakydama į dabartinio ligoninės vadovo Romaldo Sakalausko kreipimasi STT nurodė, kad sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sudarytai atrankos komisijai vadovavusios laikinosios SAM kanclerės, Asmens sveikatos departamento direktorės Odetos Vitkūnienės motina dirba Šilutės ligoninėje.

Šios ligoninės vyriausiasis gydytojas Darius Steponkus ir buvo paskelbtas Respublikinės Klaipėdos ligoninės vadovo konkurso nugalėtoju, konkurso komisijos vadovei Odetai Vitkūnienei nenusišalinus konkurso pirmininkės pareigų ir nedeklaravus savo galimo interesų konflikto. STT savo rašte primena, kad valstybės įstaigose už korupcijos prevenciją atsako jos vadovas – šiuo atveju sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Į VTEK su skundu dėl galimo interesų konflikto įvertinimo kreipėsi ir Respublikinės Klaipėdos ligoninės bendruomenė. Skunde nurodoma, kad pagal Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymą asmeniui, dirbančiam valstybinėje tarnyboje, draudžiama dalyvauti rengiant, svarstant ar priimant sprendimus arba kitaip paveikti sprendimus, kurie sukelia interesų konfliktą.

Taip pat SAM teisės akte nurodoma, kad Komisijos nariais negali būti skiriami asmenys, dėl kurių nešališkumo kelia abejonių tam tikros aplinkybės. Tačiau SAM laikinoji kanclerė Odeta Vitkūnienė ne tik dalyvavo, bet ir vadovavo priimant Respublikinės Klaipėdos ligoninės vadovo konkurso sprendimą, palankų jos motinos darbdaviui. Respublikinės Klaipėdos ligoninės bendruomenė taip pat kreipėsi į Prezidentę Dalią Grybauskaitę, išrinktąjį Prezidentą Gitaną Nausėdą, LR Seimo kontrolierių, Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pirmininką prašydama ištirti, ar sveikatos apsaugos ministras A.Veryga nepiktnaudžiauja tarnybine padėtimi, neviršija jam suteiktų įgaliojimų, tam tikrais atvejais supainiodamas viešuosius ir privačius interesus.

Taip pat prašoma stabdyti ministro A.Verygos patvirtintą tvarką dėl ligoninių vadovų konkurso organizavimo, o jau įvykusius konkursus, kurie buvo organizuoti vadovaujantis minėta tvarka, pripažinti negaliojančiais. Jautėsi nepageidaujamas Ilgametis ligoninės vadovas Romaldas Sakalauskas 15min neslėpė, jog jau kurį laiką jautėsi persona non grata ir prieš pusmetį žinojo, kad konkurso, vykstančio kas keleri metai, nebelaimės. Sprendimą vadovas nusprendė apskųsti teismui.

„Matau neteisybę, kuri vyksta Lietuvoje. Sprendimas yra konkurso komisijos, bet girdėdamas kai kuriuos kitokius duomenis ir informaciją apie konkursą, tai kelia abejonių dėl skaidrumo. Iki konkurso buvo raštiški gąsdinimo variantai kaip vadovui, kaip organizacijai, šmeižikiškai gąsdinantys raštai ateidavo į ligoninę iš žinomų asmenų. Yra vardai, pavardės, jie nesusiję su ligonine, atstovaujantys Lietuvos valstybei, dirbantys Lietuvos vyriausybėje.

Ligoninė šiai dienai yra viena iš geriausiai besitvarkančių, to žodžio nebijau. Vadovas nepriklauso jokiai politinei partijai. Ligoninė, neturinti finansinių įsiskolinimų, turinti strategiją, naujas korpusas pastatytas bendraujant su turto banku, Klaipėdai labai svarbus. Tas turėjimas sveikatos sistemoje savo požiūrį, pasiekimai su kolektyvu Klaipėdos krašte, yra neparankūs. Tikriausiai kaip vadovas esu neparankus. Pusmetį kvietėme ministrą, kolektyvas kvietėsi į atidarymą korpuso, jei jis nemėgsta vadovo, gal biolaukų kokių yra… Man prieš konkursą buvo aišku, kad kitokio sprendimo nebus. Konkurso metu girdėjau sakant, jog dalyvauju, nes reikia, jei ir laimėsiu, į Klaipėdą nevažiuosiu. Supratau, kad čia ne taip, kaip turėtų būti. Buvo šeši dalyviai“, – pasakojo R.Sakalauskas. Vadovas pasakoja bandęs ne kartą patekti pas ministrą, tačiau to padaryti nepavyko. Įvairūs klausimai buvo nurodomi spręsti su specialistais.

„Mes kaip laivas, neturėjome ryšio su savo steigėju“, – neslėpė vadovas. Respublikinė Klaipėdos ligoninė administruoja ir Klaipėdos ligoninę, jos žinioje yra ir Turbekuliozės ligoninė. Anot vadovo, didelį nerimą sukėlė tuberkuliozės lėšų sumažinimas perpus. „Darbuotojai rinko parašus, tačiau lėšos buvo atiduotos kitai įstaigai. Kolektyvas jaučiasi užgautas. Sumažintos lėšos visam Klaipėdos kraštui, regionui, ar tai valstybiška?, – sakė vadovas. – Visada sakau – valdžia ar ministras yra nuo Dievo, ką išrinko – liaudies valia. Visada darau viską, kad būtų garbė dėl įstaigos, kad nesudarytume sveikatos sistemai nepatogių klausimų. Turime 1 350 kolektyvo darbuotojų, bet pereita į rafinuotą ignoravimą. Konkurso rezultatai yra tik de jure, de facto jie buvo aiškūs“. 20 metų įstaigai vadovaujantis R.Sakalauskas birželį vykusio konkurso metu net nepateko į antrąjį turą. Sveikatos ministerija: pavesta atlikti vidinį tyrimą Sveikatos ministro A.Verygos atstovė Lina Bušinskaitė-Šriubėnė 15min pranešė, jog dėl susidariusios situacijos atliekamas vidinis tyrimas.

„Kad L.e.p. kanclerės Odetos Vitkūnienės mama dirba Šilutės ligoninėje SAM vadovybei nebuvo žinoma. Šiuo metu kanclerė atostogauja, bus kitą savaitę. Pavyko sužinoti, kad jos mama Šilutės ligoninėje užima ūkinio pobūdžio pareigas, kuriose planuoja nebedirbti jau nuo kito mėnesio. Sunku būtų įsivaizduoti, kaip žemiausios grandies darbuotojas gali daryti įtaką aukščiausiam vadovui. Juolab, kad jos mama dirba ne toje ligoninėje, į kurios vadovus vyko konkursas.

Visgi siekiant išvengti galimo interesų konflikto, O.Vitkūnienė turėjo informuoti ministrą A.Verygą ir nusišalinti. Tuomet būtų buvęs paskirtas kitas žmogus į komisijos pirmininkus. Taigi, ministras gavęs įtartinos abejonių keliančios informacijos, skubiai pavedė teisės ir korupcijos prevencijos specialistams atlikti vidinį tyrimą dėl susidariusios situacijos. Jam pasibaigus, bus priimti konkretūs sprendimai.

Nepotizmas ir atvejai, kurie kelia abejonių ar sėja nepasitikėjimą sveikatos sistema, nebus toleruojami. Be abejo, labai svarbu įvertinti ir teisinius aspektus. Štai ilgametis Klaipėdos Respublikinės ligoninės vadovas, kuris nepateko į antrą etapą, kreipėsi į teismą. Jei būtų priimtas sprendimas po SAM vidinio tyrimo anuliuoti konkurso rezultatus, tikėtina, kad dabartinis laimėtojas irgi kreiptųsi į teismą. Teisiniai ginčai užsitęstų, gydymo įstaiga liktų ilgą laiką be nuolatinio vadovo. Bendra konkursų organizavimo tvarka buvo parengta pagal kitus pavyzdžius, kaip organizuojami konkursai valstybės tarnyboje. Taip siekiama sveikatos sektorių modernizuoti. Juk, pvz., versle visada vyksta pretendentų atranka keliais etapais, kol tiesioginis vadovas ar jo deleguota komisija išsirenka geriausią. Mūsų konkursų tvarka yra analogiška atrankai į biudžetinių įstaigų vadovus (kurie yra karjeros valstybės tarnautojai). Tokia atranka/konkursai yra reglamentuojami ir Valstybės tarnybos įstatyme. Tad mes, siekdami geriausio įstaigų vadovų atrankos modelio, pritaikėme naują valstybės tarnautojų (vadovų) atrankos modelį sveikatos sistemos įstaigų vadovų konkursams“, – pakomentavo atstovė.