Daug triukšmo dėl euro, arba dėl ko sunerimo mokinių tėvai?

eurai pamario mokykloje pinigaiPirmoji mokslo diena po žiemos atostogų, galima sakyti, buvo savotiškas egzaminas į mokyklas sugrįžusiems vaikams, taip pat ant kojų sukėlė ir kai kuriuos tėvus. Sausio 5-ąją, pirmadienį, pasipylė susirūpinusių mamų, kurių atžalos lanko Šilutės Pamario pagrindinę mokyklą, skundai ir nerimas. Esą iš valgykloje besimaitinančių vaikų už maistą imami tik eurai, nors, pagal įstatymą, iki sausio 15 d. galima atsiskaityti ir litais.

Vadinasi, tie mokiniai, kurie į mokyklą buvo atsinešę tik litus, liko nevalgę, o viešoji maitinimo įstaiga grubiai pažeidė įstatymus?

Antradienį Pamario pagrindinės mokyklos valgykloje sutikta viešojo eurai pamario mokykloje sliogerienemaitinimo įstaigos vadovė Genovaitė Šliogerienė neslėpė, kad po tėvelių skundų jaučiasi nekaltai apkaltinta. Pasak G.Šliogerienės, tėvai dar prieš žiemos atostogas buvo informuoti, jog po Naujųjų metų, kas gali, tegul vaikams už maistą atsiskaityti duoda ne litus, o eurus, nes taip bus išvengta painiavos ir laiko gaišaties.

„Per dieną valgykloje apsilanko keli šimtai mokinių. Patikėkite, sukamės trimis grupėmis, nes vieni vaikai valgo pagal talonus, kiti pietus perka asmeniškai, o treti užkandžiauja bandelėmis. Per pertrauką turime suspėti visus aptarnauti. Jau iš anksto numatėme, kad po Naujųjų metų, kai bus galima atsiskaityti ir litais, ir eurais, bus daug painiavos.

Geranoriškai iš anksto paprašėme tėvų, kas gali, kad vaikams duotų vieną valiutą, tai yra eurus. Tačiau jokiu būdu nedraudžiame atsiskaityti ir litais“, – sakė G.Šliogerienė.

Pritrūko grąžos

Pasak moters, pirmadienį mokykloje vaikai galėjo atsiskaityti ir eurais, ir litais. Deja, pirmąją pertrauką valgyklos darbuotojos pritrūko grąžos, tad iš mokinių priėmė tik eurus. Po pertraukos darbuotojos nuvyko į banką ir pasiėmė naują eurų paketą, kuriuo vėliau, per kitą pertrauką, atsiskaitė su mokiniais.

eurai pamario mokykloje rugsejo meniu„Visi vaikai buvo pamaitinti. Tuos, kurie neturėjo eurų, užsirašėme. Jie vėliau su mumis atsiskaitė“, – sakė maitinimo įstaigos vadovė.

Moteris neslėpė apmaudo, kad toks menkas nesusipratimas buvo išpūstas į didžiulį burbulą. Pasak G.Šliogerienės, valgykloje darbas, pasikeitus valiutai, labai sulėtėjo. Reikia atidžiai skaičiuoti naujuosius centus, priimtą užmokestį litais konvertuoti ir jau grąžą atmesti eurais. Daug painiavos, kuri valgyklos darbuotojoms itin sudėtinga. O valgykloje pertraukos metu suktis reikia greit. Beje, pasak maitinimo įstaigos vadovės, valgykla neturi kasos aparato, kuris greitai paskaičiuotų grąžą. Kad darbas pagreitėtų, jau pirmadienį darbuotojoms buvo parūpinta mašinėlė, kuri paskaičiuoja pinigus ir eurais, ir litais.

„Iš mokinių priimame ir eurus, ir litus“, – rodydama į dubenėlius su naujaisiais europietiškais ir senaisiais lietuviškais pinigais, sakė G.Šliogerienė.

Kainos nepakilo

Pasak G. Šliogerienės, pasklidusios kalbos, kad gerokai pabrango mokyklos valgykloje kai kurie parduodami patiekalai, taip pat netiesa.

„Kainos priklauso nuo tiekėjo. Mes ir šiandien nežinome, už kiek, pavyzdžiui, rytoj mums pasiūlys mėsą“, – sakė pašnekovė.eurai pamario mokykloje sausio meniu
UAB „Sanitex“, su kuria G.Šliogerienės įmonė yra sudariusi sutartį, pristato maisto produktus. Jų kainos kinta kaip ir visur. Kaip įrodymą, kad kainos nepakilo, maitinimo įstaigos vadovė parodė 2014 m. rugsėjo mėnesio ir 2015 m. sausio mėnesio valgykloje parduodamų užkandžių ir savaitės valgiaraščius su kainomis, kurios patvirtintos Šilutės Pamario pagrindinės mokyklos direktoriaus Jono Bendžiaus parašais.

Maltas šnicelis praėjusių metų rugsėjį ir šių metų sausį valgykloje parduodamas už 4 Lt arba 1,20 Eur, „Krekenavos“ kepsnys abiem mėnesiais taip pat įkainotas tiek pat – 5,50 Lt arba 1,60 Eur. Bandelių, parduodamų mokyklos valgykloje, kainos yra įvairios – nuo 0,60 Lt (0.17 Eur) iki 2 Lt (0,60 Eur).

Pasak maitinimo įstaigos vadovės, yra pavienių prekių, kurių kaina, apvalinant ir verčiant į eurus, šiek tiek pakilo. Tačiau taip pat yra ir patiekalų, kurie dabar tapo pigesni. Deja, apie tai nė vienas tėvelis ar mama net neužsiminė. Produktų kainos keliais centais pakilo ar sumažėjo, kaip sakė pašnekovė, dėl painaus euro centų suskaičiavimo. Pavyzdžiui, kad kiekvienąkart nereikėtų atmesti 2, 3 ar 4 euro centų.

Žvelgiant į mokyklos valgykloje pakabintą valgiaraštį galima pamatyti, kad pabrango kiaulienos plovas. 2014 m. rugsėjį jo porcija kainavo 5,20 Lt (1,50 Eur), šių metų sausį – jau 5,50 Lt (1.60 Eur). Visų kitų patiekalų kaina „gąsdina“ tik žvelgiant į išraišką litais, tačiau tiek praėjusį rugsėjį, tiek dabar esantį sausį, suapvalinus ir konvertavus nauja valiuta, kainos eurais išliko tokios pat.

Kaip pavyzdį pridedame 2014 m. rugsėjo ir 2015 m. sausio mėnesių Pamario mokyklos valgykloje siūlomų patiekalų meniu ir nurodytas kainas.