Daug vargo mačiusios ilgaamžės atgaiva – malda ir darbas darže

ilgaamze„Visokių vargų esu mačiusi ir nežinau, kodėl dar taip ilgai gyva išbuvau“, – sako Bronė Šilinskienė, kovo 20 dieną atšventusi 90-ąjį gimtadienį.Ilgaamžė gyvenime patyrė daug negandų: sunkią vaikystę, karo baisumus, vėliau visą laiką sunkiai dirbo, palaidojo abu sūnus ir vyrą.

Tačiau nepaisant visko Bronė spinduliuoja gerumu, šviesiu protu. Šiandien savo dienas ji skaidrina malda ir darbu netoli namų esančiame darželyje.

Susitvarko pati

Paskutinįjį kovo penktadienį pas B.Šilinskienę lankėsi ir su praėjusiu jubiliejumi pasveikino Šilutės r. savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis, socialinė darbuotoja Oksana Kalitina.

„Ji tokia žvali – nepasakysi, kad devyniasdešimt metų“, – sakė svečiams duris pravėrusi kaimynė Jadvyga.

Tuo įsitikinome ir mes. Jadvygos meiliai močiutėle vadinama Bronė mus pasitiko jaukiuose, tvarkinguose namuose.

Senolė pati ir išsiskalbia, ir apsitvarko, ir valgyti išsiverda. Nereikia jai niekieno pagalbos. Tiesa, jeigu nutinka kokia bėda, užsuka kaimynė. Močiutę dažnai lanko ir anūkė.

Bronė gimė Šilalės rajono Jomantų kaime, baigė keturis skyrius Paežerio pradinėje mokykloje. Šeimoje ji buvo vyriausia, augo gausiame keturių brolių ir penkių seserų būryje. Tėvai turėjo 12 hektarų žemės, tad vaikai nuo mažų dienų padėjo tėvams, žinojo, kaip nudirbti visus darbus.

Su savo seserimis ilgaamžė bendrauja ir šiandien – trys iš jų pas Bronę svečiavosi gimtadienio dieną.
Ilgaamžės vyras Augustas mirė prieš 15 metų, palaidojo ji ir abu savo sūnus. Bronė turi tris anūkes ir penkis proanūkius.

Bijo, kad niekam netektų rūpintis

Dešimt metų Bronės šeima gyveno Katyčiuose. Prisimena, kad tuomet daug dirbti reikėjo, o vaikai nedideli buvo.

Būdavo, nusiveža vaikelį į laukus, vežimėlyje pasisodina ir darbuojasi laukuose. Kartą naktį stipriai prilijo, tai ji suskubo visą lauką apsodinti. Rytą atvažiavęs ūkio pirmininkas stebėjosi, kas per naktį jai viską užsodino.

Gyvendama Šilutėje Bronė dirbo prekybos centre – vakarais prekes krovė ir patalpas valė. Už darbą yra gavusi apdovanojimų. „Gerai, smagiai ten dirbome, didelis kolektyvas buvo“, – prisimena ji.

Ilgaamžė ir dabar nemėgsta sėdėti rankas sudėjusi. Jos atgaiva – darbas prie namo esančiame darže. Kaimynė Jadvyga prasitarė, kad Bronė nuo sėklytės iki derliaus nuėmimo rūpinasi daržu, neleidžia kitiems net padėti.

Bronė jau nuo mažų dienų mokėjo ūkininkauti, žino, kada reikia svogūnus sodinti, kad kirmėlių nebūtų. Štai pernai ji užsiaugino 15 kibirų bulvių. Vietoj trąšų naudoja lapus, kuriuos parsineša iš netoliese esančio parkelio ir rudenį apkasa lysvėse.

Televizoriaus ilgaamžė nežiūri, tačiau daug meldžiasi, vis kalba poterius. Didžiausia šviesaus proto moters baimė – kad kažkam gali tekti ja rūpintis, slaugyti.