Jau beveik mėnuo, kai Šilutės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiai gelbėtojai ir daugiabučių namų administratoriaus UAB „Šilutės būstas“ vadybininkai rajone vykdo akciją „Gyvenkime saugiai“. Jie lanko bendrojo naudojimo daugiabučių namų patalpas: rūsius, palėpes, laiptines ir patikrina elektros laidų instaliaciją, o ten, kur šildomasi kietuoju kuru, tikrina ir dūmtraukių būklę.
Deja, kol kas rezultatai nedžiugina: anot Šilutės PGT Valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio viršininko Arūno Ališausko, kai kurie gyventojai net neįtaria, jog tereikia vienos kibirkšties, ir jų gyvenamasis namas išrūktų dūmais.
Veikia sovietmečio mąstymo stereotipai
Daugelio gyvenamųjų namų palėpes, kur stovi avarinės būklės dūmtraukiai, tikrintojai randa užgriozdintas įvairiais rakandais, rūsiuose taip pat pilna medinių daiktų, o nuo sovietinių laikų išvedžiota elektros instaliacija jau nebeatlaiko gausybės sujungiamų buities prietaisų apkrovos.
„Žinoma, labiausiai domina dūmtraukiai. Ypač kaimiškose vietovėse randame daug apleistų dūmtraukių. Daugiau problemų yra name, kuriame gyvena kelios šeimos, nes daugelis gyventojų galvoja, kad netvarkingas dūmtraukis ar pasenusi laiptinės elektros instaliacija – ne jo reikalas, o kaimyno“, – sakė A.Ališauskas.
Anot pašnekovo, daugiabučiuose, kuriuos eksploatuoja UAB „Šilutės būstas“, problemos dėl netvarkingų dūmtraukių ir instaliacijos išsprendžiamos gana nesunkiai. Administruojančios bendrovės vadybininkai užfiksuoja avarinės būklės objektus, parengia numatomų tvarkymo darbų sąmatą ir defektus likviduoja.
Pasak A.Ališausko, vien per šių metų 3 mėnesius Šilutės miesto ir rajono gyvenamuose namuose kilo 7 gaisrai, pernai – 10. Dažniausios ugnies židinio priežastys – krosnių įrengimo eksploatavimo taisyklių pažeidimai. Pernai per visus metus tokių pažeidimų buvo 5, šiemet per tris mėnesius – jau 3. Dėl netvarkingos elektros instaliacijos ir šildymo prietaisų šiemet jau kilo 2 gaisrai, kai lygiai tiek jų buvo per visus 2014-uosius.
Užgriozdintos palėpės ir rūsiai
UAB „Šilutės būstas“ vadybininkas Marius Stankus „Šilutės naujienoms“ paminėjo dar vieną dažną problemą, kuri pastebima besilankant daugiabučiuose namuose: senais baldais, įvairiais daiktais užgriozdijamos laiptinės, rūsiai ar palėpės. Dažniausiai šie daiktai yra degūs.
Užtenka prisiminti prieš kelis mėnesius Tilžės g. 2A daugiabutyje kilusį gaisrą, kur ugnis įsiplieskė nuo laiptinėje stovėjusios sofos. Tąkart aprūko visa laiptinė, žmones teko evakuoti. Namo gyventojai patyrė arti 3 000 eurų nuostolį.
Anot M.Stankaus, buvo atvejų, kai lankydamiesi pas gyventojus tikrintojai net negalėjo prieiti apžiūrėti dūmtraukių: kai kurie jų tiesiog „užmaskuoti“ rakandais arba stovi užrakintuose ar net užkaltuose sandėliukuose.
Daugiausia problemų yra senuose namuose, kur gyventojai šildosi kietu kuru. Kaip sakė UAB „Šilutės būstas“ vadybininkas, užfiksuoti aptrupėję ar seniai valyti dūmtraukiai. Kaip žinia, dūmtraukiai turi būti aptinkuoti, nubalinti, prieš šildymo sezoną išvalyti, o vėliau profilaktiškai valomi kas 3 mėnesius.
„Dauguma namų, kuriuose aptikome netvarkingus dūmtraukius ar elektros instaliaciją, yra mediniai. Vadinasi, kilus gaisrui jie supleškėtų kaip degtukai“, – įspėja M.Stankus.
Teikia rekomendacijas
Kai nustatoma, kad daugiabučiuose gyvenamuosiuose namuose yra gaisrinės saugos pažeidimų, tuomet PGT pareigūnas surašo nurodymus. Tuose namuose, kuriuos administruoja „Šilutės būstas“, nedelsiant parengiama numatomų tvarkymo darbų sąmata.
Anot „Šilutės būsto“ direktoriaus Alekso Kvederio, dėl objekto gaisrinės būklės pagerinimo bendrovės vadybininkai teikia konsultacijas ir daugiabučius gyvenamuosius namus administruojančioms namų ūkio bendrijoms.
Juk ne veltui sakoma: taisyk ratus žiemą, o roges – vasarą. Tad dabar – pats tinkamiausias metas susirūpinti namų aplinka, nes baigiasi kūrenimo sezonas, ir reikėtų krosnis bei kaminus paremontuoti, išvalyti, paruošti kitams sezonui. Šilutės PGT ugniagesiai gelbėtojai ragina gyventojus būti budrius ir laiku susirūpinti namų saugumu.
Rašyti atsakymą