Daugiabučio renovacijos pradžia įskaudino gyventojus

laisves 10 renovacija buvo alyvaŠilutėje jau įsibėgėjo renovuojamų daugiabučių namų antrasis etapas. Mieste galime pamatyti statybinių bendrovių tvarkomus Gluosnių g. 3, Taikos g. 9, Laisvės al. 10 ir Žalgirio g. 3 daugiabučius namus. Netrukus prasidės darbai dar trijuose – Dariaus ir Girėno g. 6, Jaunimo al. 1 bei Lietuvininkų g. 4 namuose, nes antrajame etape iš viso numatyta atnaujinti 7 daugiabučiai.

Vieni gyventojai džiaugiasi statybų pradžia, o kiti nuogąstauja, ką atneš nauja diena. Dėl statybininkų darbų guodžiasi Laisvės al. 10 namo gyventojai, nes vieną rytą aplink namą apsukęs buldozeris išplėšė viską, kas augo, kas buvo sutvarkyta. Anot jau 42 metus šiame name gyvenančios Dalios Smolinskienės, statybininkai „kaip žvėrys“ išdaužė šaligatvius, užvertė praėjimus į namą, išdraskė ir sumalė su žemėmis visas gėles, krūmus ir medelius, sodintus ir augintus pačių gyventojų.

Gyventojų neperspėjo

Kaip „Šilutės naujienoms“ pasakojo D.Smolinskienė, namo gyventojų apie prasidedančios renovacijos darbus niekas neperspėjo. Tiesa, kiek anksčiau su preliminariu daugiabučio namo renovacijos projektu gyventojai buvo supažindinti, bet tuomet jiems nebuvo konkrečiai paaiškinta, kokie tiksliai darbai bus atliekami ir, svarbiausia, kiek visa tai atsieis kiekvienam butui.

„Atvažiavo darbininkai su traktoriumi ir ėmė viską versti“, – skausmingai kalbėjo garbaus amžiaus moteris. Labiausiai ji gailėjo sumaitotų augalų, ne vieną dešimtmetį puošusių daugiabučio aplinką.

„Būtume žinoję, tai iš anksto dar būtume iškasę daugiametes gėles, krūmus“, – sakė moteris, rinkdama iš išdraskytos žemės lelijų ir bijūnų šaknų likučius.

Žinoma, po šių grubių statybininkų darbų šilutiškė neliko stovėti rankas sudėjusi. Pirmiausia ji kreipėsi į projekto administratoriaus – UAB „Šilutės šilumos tinklai“ direktoriaus pavaduotoją namų administravimui Vygantą Kamarauską. Jis nuraminęs, jog labai nesijaudintų, nes viskas po renovavimo darbų būsią sutvarkyta.

„Žinoma, ir tai bus padaryta už mūsų pačių pinigus. Negi neįmanoma kaip kitaip pradėti darbų?“, – nuoskaudą liejo D.Smolinskienė. Jai antrino ir kaimynė, Taikos g. Nr. 10 daugiabutyje gyvenanti Birutė Navickienė, kuri sakė, jog, kai buvo renovuojamas jų namas, statybininkai dirbo rankomis, o ne su traktoriumi. Aplink namą esančias gėles jie užkasė, kad apsaugotų, o kai namą baigė renovuoti, vėl atkasė. Šio namo gyventojams atsodinti augmenijos nereikėjo, tik žemę papureno atėjus pavasariui.

„Buvome tądien mugėje. Pareidami žiūrime, jog traktorius viską verčia. Dar kaimynės sako, einam iškasim gėlytes. Bet kol namuose krepšius pasidėjo, gėlytes darbininkai jau buvo išvertę“, – pasakojo laisves 10 renovacija gyventojai gaili geliuBirutė.

„Išdraskė viską kaip žvėrys. Juk ne mūsų vienų namą renovuoja, aplink matome, kaip kitur gražiai darbai vykdomi…“ – sakė dėl sumaitotos aplinkos išgyvenanti D.Smolinskienė.

Galėjo pranešti

Laisvės al. 10 daugiabučio namo renovacijos darbus vykdo UAB „Stodesta“. Šios statybinės bendrovės darbininkai su traktoriumi ir išdraskė gyventojų puoselėtą aplinką.   Tiesa, kai traktorius „padirbėjo“ ir kai gyventojai subruzdo, jog per išlaužas nebegali net prieiti prie namo laiptinių, kitą dieną UAB „Šilutės komunalininkas“ darbuotojai aptvarkė aplinką.
UAB „Šilutės šilumos tinklai“ direktoriaus pavaduotojas namų administravimui V.Kamarauskas „Šilutės naujienoms“ pritarė, jog statybinė bendrovė turėjo gyventojams pranešti apie darbų pradžią. „Pakabinti laiptinėje skelbimą juk nėra sunku…“, – sakė pašnekovas. Tačiau jis nesutiko, jog gyventojai apie patį renovacijos projektą nebuvo informuoti.

„Nieko nežino tie, kas neina į susirinkimus. Buvo susirinkimas gegužės 20 d. Šilutės seniūnijos salėje. Gyventojams pristatėme renovacijos darbus, kas planuojama, ką reikėtų keisti, derinome darbų eigą“, – sakė V.Kamarauskas.

Anot jo, pavasarį aplinka aplink Laisvės al. 10 namą bus sutvarkyta. Statybinė bendrovė išdraskytus šaligatvius pakeis naujais, atveš juodžemio ir užsės veją.

„Bus naujas namas ir nauja aplinka“, – sakė V.Kamarauskas.

Informuoti – užsakovo pareiga

Dėl vykdomų Laisvės al. 10 daugiabučio renovacijos darbų susisiekėme ir su statybos rangovu UAB „Stodesta“. Įmonės vadovas Stasys Liaugaudas „Šilutės naujienoms“ sakė, jog darbai vykdomi pagal numatytą projektą ir pasirašytą sutartį su užsakovu, šiuo atveju – su UAB „Šilutės šilumos tinklai“. Anot S.Liaugaudo, užsakovas ir turėtų apie viską informuoti gyventojus.

„Mūsų statybos reglamente nėra numatyta, kad turime daugiabučio gyventojus informuoti apie vykdomus darbus. Tai turėtų daryti užsakovas“ – sakė S.Liaugaudas. Jis sakė, kad darbai pradėti iškart pasirašius sutartį, gavus visus leidimus.
UAB „Stodesta“ direktoriui keistai atrodo gyventojų reakcija į statybininkų darbą – juk nepavyks renovuoti daugiabučio nepalietus aplink jį esančios žemės, juolab kad tie žolynai ir gėlynai buvo gana apleisti.

Anksčiau statybininkai informavo keletą namo gyventojų apie būsimus darbus bei tai, kaip jie bus vykdomi, o pasakyti kiekvienam asmeniškai – per daug sudėtinga.

Statybų įmonės vadovas neslėpė nuostabos ir abejonių dėl to, kaip reaguos gyventojai, kai darbai dar labiau įsibėgės ir kils dar daugiau nepatogumų: pagal projektą bus verčiamos balkonų pagrindinės plokštės, keičiamos naujomis, bus daromas įstiklinimas nuo namo apačios iki viršaus. Vadinasi, kurį laiką gyventojai iš viso negalės naudotis balkonais.