Daugiabučių gyventojai nebegali įsigyti pavojingų šunų

LFpNtHZpIha8rmp2gyyRXTOwo1 500Liepos 1-ąją Lietuvoje įsigaliojo naujosios gyvūnų globos, laikymo ir naudojimo įstatymo pataisos, kuriose be kita ko įtvirtintas ir draudimas daugiabučiuose laikyti kovinių ir pavojingų veislių šunis. Dėl šios priežasties rugsėjį pakeistos ir gyvūnų laikymo gyvenamosiose vietovėse Šilutės rajone taisyklės. 

Amerikiečių Stafordšyro terjeras, Stafordšyro bulterjeras, Amerikiečių buldogas, Argentinos dogas, Brazilų mastifas (Fila Brasileiro), Turkų aviganis (Kangalas), Kaukazo aviganis, Pietų Rusijos aviganis, – štai tos veislės, kurios priskiriamos pavojingoms. Koviniu pripažintas Amerikiečių pitbulterjeras.

Kas gresia šio punkto nesilaikantiems šunų šeimininkams ir kaip savivaldybių pareigūnai nustatys konkrečią šuns veislę arba – dar sudėtingiau – atskirs tam tikrų veislių mišrūną? Ką daryti tiems, kurie tokį augintinį turi jau nebe pirmus metus? – tokie klausimai kamuoja ne vieno keturkojo šeimininką.   Tačiau aiškėja, kad kol kas nei mūsų policija, nei Savivaldybė dar neturi nė vieno skundo dėl tokių veislių šunų laikymo daugiabučiuose. Abiejų institucijų atstovai tvirtina, kad, jeigu gaus tokį skundą, tirti važiuos kartu. Kur važiuos – irgi neaišku, mat rajone nėra užregistruota nė vieno tokio šuns…

Šilutėje tokių šunų nėra?..

Dar praėjusiais metais buvo priimtas pataisytas Gyvūnų globos, laikymo ir naudojimo įstatymas, kuriame numatyta, kas šioje srityje keisis kelių artimiausių metų laikotarpyje. Daugiausia diskusijų sukėlė įstatymo punktas, draudžiantis laikyti daugiabučiuose pavojingus šunis ir jų mišrūnus.

Kartu buvo patvirtintas ir pavojingų šunų veislių sąrašas, nors įvairių gyvūnų globos organizacijų aktyvistai, kinologai jam priešinasi iki šiol.

Paskelbus apie naująjį draudimą kovinių bei pavojingų šunų šeimininkams primygtinai buvo rekomenduota užsiregistruoti savo savivaldybėse iki šių metų sausio – kol pradės galioti visas įstatymas. Kiek jų suskubo tą padaryti? – domimės Šilutės seniūnijoje. „Ogi nė vienas“, – atsako apskaitininkė Lina Vismantienė.

Pasak specialistės, 2011 metais ji buvo užregistravusi 7 tokius šunis. Jų šeimininkams ir pernai buvo pasiųsti raginimai užregistruoti savo augintinius, siųsti ir pranešimai apie mokymus jų augintiniams. Tačiau pernai užsiregistravusių jau nebuvo nė vieno.

„Tiesa, vieno šuns šeimininkė buvo pareiškusi pageidavimą registruoti augintinį, bet kai paaiškėjo, kad pirma ji privalo kreiptis į Savivaldybę, surinkti reikiamus dokumentus ir gauti leidimą registracijai, dingo ir ji. Dabar registruojami tik nepavojingų veislių šuniukai“, – sako L.Vismantienė. 

Tad dabar išeina, kad nei Šilutės mieste, nei kaimuose nėra nė vieno kovinio ar agresyvaus šuns.

Įstatymas liečia tik naujokus

Bet ką daryti tiems, kurie tik įtaria tikrąją savo augintinio veislę ir tai, kad jis, galbūt, turėjo pavojingoms veislėms priskiriamus tėvus. Jei tokie žmonės gyvena daugiabutyje, pamėginę išsiaiškinti augintinio kilmę jie gali netekti teisės jį laikyti, o jei nesiaiškins, rizikuoja būti įskųsti nepatenkintų kaimynų ir sulaukti pareigūnų vizito. Šie arba skirs baudą, arba nuspręs šunį konfiskuoti.

„Kol kas nesame gavę nė vieno skundo dėl minėtame sąraše įrašytų pavojingų ar kovinių šunų laikymo daugiabučiuose. Jei gausime – iš karto reaguosime – paimsime tokį augintinį ir perduosime „Nuaro“ įmonei, su kuria Savivaldybė yra sudariusi sutartį“, – sako Šilutės r. policijos komisariato viršininkas Sigitas Mikutavičius.

Rajono Savivaldybės sanitarijos inspektorius Jonas Čeponis sako, jog naujosios įstatymo pataisos neliečia šeimininkų, kurie savo tokius keturkojus daugiabučiuose augino iki šiol ir turi reikalingus leidimus.

Redakcijai skambinę Juknaičių gyventojai piktinasi Žirgo gatvėje gyvenančia šeima, kuri nesugeba sutvarkyti savo šuns. Pasak skambinusiųjų, stambus, pitbulį primenantis stafordšyro terjeras neretai išeina iš kiemo ir tuomet praeiti kaimo gatvele tampa pavojinga. Žmonės pasakoja neseną atvejį, kuomet šuo užpuolė vyrą, ir šis atsigynė tik todėl, kad užvedė benzininį pjūklą, kurį nešėsi rankose…

J.Čeponis pataria kaimynams kreiptis į policiją ir nurodyti šuns šeimininkus.   

Inspektorius pažadėjo, jog jau artimiausiu metu bus rengiami reidai į įvairias Šilutės vietas ir tikrinama, kokius šuniukus vedžioja šilutiškiai.

Pavojingas gali būti ir mažylis

Pagal Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymą galima išskirti dvi šunų grupes, kurioms taikomas skirtingas reglamentavimas – pirma grupė tai pavojingi šunys, antroji – koviniai šunys, kovinių šunų mišrūnai ir pavojingų šunų mišrūnai. Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymas kovinius šunis draudžia laikyti tiek daugiabučiuose, tiek privačiuose namuose, tiek visoje Lietuvos Respublikoje nuo 2013 m. sausio 1 d., nebent gyventojai iki to laiko spėjo susitvarkyti Savivaldybės leidimą tokiems šunims.

Beje, Jungtinėse Amerikos Valstijose diskusijoje buvo padaryta išvada, kad net toiterjeras (ypač mažas šuo) gali būti agresyvus ir pavojingas. Italijoje tokių veislių sąrašas plėtėsi iki gal 17 veislių ir galiausiai jo buvo atsisakyta. Latvijoje irgi nėra jokio pavojingų šunų sąrašo, ten gyvūno pavojingumą pagal jo elgesį nustato speciali komisija.

Kiek šunų apkandžiotų žmonių kasmet kreipiasi į medikus, nežino niekas. Šilutės ligoninės Traumų skyriaus vedėjas Adulis Valodska sako, kad daug. Tiesa, ne visiems prireikia stacionaraus gydymo – nemaža dalis nelaimėlių išleidžiama gydytis namuose. Tačiau jiems tenka dar ilgai skiepytis.

Niekas neteigia, kad žmones apkandžioja tik agresyvių veislių šunys, pagal statistiką yra kaip tik priešingai – dažniausiai dantis šiepia kaip tik tie vadinamieji „geriečiai“.

Per šių metų pusmetį Lietuvoje iš viso užregistruota 510 gyvūnų įkandimų, 106 iš nukentėjusiųjų – vaikai iki 15 metų amžiaus. Net 85 proc. įkandimų „autoriai“ – savi arba žinomi šunys.