Daugiabučių gyventojams gali tekti dėl kiemų pakratyti kišenes

Grupė politikų siūlo pirmiausia tvarkyti tuos kiemus, kurių gyventojai prisidės finansiškai.Duobėti, o kai kur net ir vos beišvažiuojami daugiabučių kiemai – sena Šilutės ir rajono kaimų piktžaizdė.

Posėdžiavusi darbo grupė tokių kiemų tvarkymo prioritetams nustatyti nusprendė, kad pirmiausia bus tvarkomi tų namų kiemai, kurių gyventojai sutiks patys padengti nors dalį remonto išlaidų.

Darbo grupė taip pat siūlys rajono savivaldybės Tarybai priimti sprendimą dėl valstybinės žemės sklypų suformavimo ir išnuomojimo daugiabučiams.

Neįkūrę bendrijų liko privilegijuoti

Iki šiol daugiabučių namų kiemai remontuojami Savivaldybės pinigais. Šiemet mieste suremontuotos 4 kiemų aikštelės, tam prireikė beveik milijono litų.

Tokia tvarka piktina privačių namų savininkus ir daugiabučių bendrijas, kurios priverstos tvarkytis savo lėšomis.

Prieš porą savaičių posėdžiavusi darbo grupė daugiabučių namų kiemų tvarkymo prioritetams parengti siūlo pirmiausia tvarkyti tuos kiemus, kurių būklė blogiausia, bet sudarant eilę bus atsižvelgiama, ar namų gyventojai prisidės prie išlaidų. Ypač galėtų sukrusti tie, kas norėtų praplėsti šalia savo namų esančias automobilių stovėjimo aikšteles, sutinka aukoti dalį aplink namą esančių žaliųjų plotų ir prie šių darbų prisidėti pinigais.

Šiuo metu remonto verkiant prašosi apie 40 daugiabučių kiemų mieste ir seniūnijose. Darbo grupei vadovaujantis mero pavaduotojas Vaidas Pavilonis siūlė, kad atsižvelgiant į gyventojų koncentraciją miesto ir kaimo kiemus reikėtų tvarkyti santykiu 3 su 1.

Apvažiavo, bet nieko nežada

Seniūnų buvo prašyta pateikti sąrašą, kuriuos kiemus jie siūlo remontuoti pirmiausia. Šilutės seniūnijoje tokių surašyta 16, kitose – po 3-5. Tik Žemaičių Naumiestis, anot V.Pavilonio, problemų neturi ir prašymų nepateikė.

Apsvarstyta ir J.Zauerveino gatvelės būklė, mat ši Darbininkų kvartalo gatvė taip ir liko neasfaltuota, nors šiame kvartale prieš kelerius metus renovuotos visos gatvės. Daug pageidavimų pateikė Cintjoniškų g. 2 name įkurta bendrija „Avilys“. Jau keleri metai baisia kiemo būkle skundžiasi Melioratorių kvartalo 7 namo gyventojai. Savo gatve sako nebeišvažiuojantys Kuršių gatvės (Naujakuriuose) gyventojai. Visi pastarieji dar kartą surašė skundus Savivaldybei, tad komisijai nebeliko nieko kita, kaipsvarstyti ir jų prašymus.

Dalį apverktinos būklės kiemų apvažiavusi komisija dar nieko nesprendžia ir nieko konkretaus niekam nežada: kada kiemai bus pradėti remontuoti, neaišku. Anot V.Pavilonio, tai paaiškės tik po rajono Tarybos posėdžio.

Daugiabučiai už nieką neatsakingi

Dar viena blogybė, kad mūsų daugiabučiai iki šiol neturi jiems priskirtų teritorijų, t.y., žemės.

Tokia situacija liko nuo sovietmečio, kuomet butai buvo valdiški. Štai ir išeina, kad niekas negali pareikalauti daugiabučių gyventojų patiems tvarkyti savo namų aplinką.Kiemas

Posėdyje dalyvavęs rajono Tarybos narys Alfonsas Vanagas mano, kad problemos sprendimas pajudėtų žemę aplink daugiabučius priskyrus tiems namams. Tuomet ir ne bendrijų gyventojai būtų suinteresuoti prižiūrėti savo aplinką.

„Tokia idėja nėra jokia naujovė. Apie tai Savivaldybėje kalbama jau gal 15 metų“, – primename A.Vanagui. Komisijos narys sako sutinkantis, jog savo pasiūlymu „Amerikos neatrado“, bet faktas tas, kad iš vietos niekas nejuda.

Dabar yra taip, kad privačiuose butuose gyvena 100 šeimų, jos važinėja automobiliais, kiemą šiukšlina jų vaikai, o tas šiukšles surinkti ar žolę aplink namą nupjauti reikalaujama seniūnijos ir sumokama už tą priežiūrą iš visų mokesčių mokėtojų kišenės. Ir komisijos nariai, ir bet kuris privataus namo šeimininkas sutinka, kad tai neteisinga.

Todėl darbo grupė žada kreiptis į rajono savivaldybės Tarybą ir siūlyti pradėti daryti geodezinius matavimus aplink daugiabučius namus ir nustatyti jiems priklausančias teritorijas.

Tačiau savivaldybės Ūkio skyriaus vedėjas Sigitas Šeputis nesupranta, kaip politikuojantys vyrai ir moterys žada tai padaryti.

Anot S.Šepučio, panašiai buvo sumanę klaipėdiečiai, tačiau jiems nieko neišdegė. Esą pagal dabar galiojančius įstatymus, žemės sklypas daugiabučiui gali būti priskirtas tik gavus visų to namo butų savininkų sutikimus. Sužinoję, kad jiems dar teks mokėti ir žemės mokesčius bei patiems prižiūrėti tvarką kiemuose, daugiabučių gyventojai tokios „privilegijos“ nesutiko priimti.