Daugiabučių gyventojų problema – skirtingas šilumos poreikis

salta staseiKaip įtikti visiems, kai kiekviename daugiabutyje gyvena keliasdešimt šeimų, o tų daugiabučių mieste ir rajone skaičiuojame šimtais. Toks galvosūkis kasmet užklumpa Šilutės šilumos tiekėjus.

Užklupo jis ir šiemet. Jaunimo alėjos daugiabutyje gyvenanti Stasė guodžiasi, kad namuose šalta, tuo tarpu iš kitų to namo kaimynų jokių skundų negaunama. O ir termometrai neįgalios pensininkės namuose parodo kur kas daugiau, nei priklauso pagal Lietuvos higienos normos reikalavimus.

Už 8 šildymo dienas – 85 litai mokesčio. Tokią sąskaitą gavusi pensininkė Stasė ne juokais supyko, Juo labiau kad radiatoriai jos namuose – vos drungni, o pačios Stasės žodžiais tariant – visai šalti.

Tokie pat drungni, kokie iki šios savaitės buvo ir visų kitų šilutiškių namuose, nes ir už lango nuolat buvo keliolika laipsnių šilumos.

„Tai beprotiška kaina“, – piktinasi senolė.

Moteris skambina ne tik redakcijai, ji surenka ir UAB „Šilutės šilumos tinklai“ telefono numerį. Dėl radiatorių šiltumo nesiginčydami, šilumos tiekėjo kontrolieriai ypač tiksliu termometru matuoja pensininkės kambarių temperatūrą ir surašo aktą. O jame nurodyta, kad  kambariuose yra 20,5-21,5 laipsnio, virtuvėje – 20 laipsnių šilumos.

„Šilutės šilumos tinklų“ Abonentinės tarnybos ir realizacijos inžinierius Viktoras Bučius rodo dokumentus: Lietuvos higienos normoje nurodyta, jog šaltuoju metų laiku butuose privalu užtikrinti 18-22 laipsnių šilumą. Vadinasi, reikalavimams nenusižengta.

Teisybės dėlei patiksliname, kad žurnalistų termometras Stasės kambariuose parodė dar daugiau, nors viename jos kambarių lauko oras laisvai „tiekiamas“ pro dar sovietmečiu gamintus langus…

Bet Stasei šalta ir ji tikina neretai esanti priversta jungti elektrinį šildytuvą. „Kiek aš galiu jį jungti? Kiek tos elektros prisuksiu?..“ – pyksta šilutiškė.

Žinia, karščio, šalčio, kaip ir skausmo ribos visų mūsų skirtingos, todėl neabejojame, kad mažai judančiam žmogui gali būti šalta. Bet juk daugiabučiuose gyvena ne tik neįgalūs senoliai, tad higienos norma nustato vidurkį, kurį privalo išlaikyti šilumos tiekėjai.

Stasei per sunku tai suprasti, o paaiškinti pabandę šilumos tiekėjai numoja ranka…

V.Bučius tikina, kad šiemet šilutiškiai apskritai nesiguodžia dėl šilumos stygiaus ir dėl to nesistebi – juk turime tokį šiltą rudenį.
„Niekur nėra paguodos…“ – guodžiasi Stasė…