Daugiabučių renovacija gelbsti nuo sovietmečio pilkumos

BUSTAS 11 3Šilutės savivaldybės vyriausiasis architektas Edmundas Benetis daugiabučių renovaciją pavadino istorine galimybe išsivaduoti nuo sovietmečio pilkumos. Bet kuriame mieste, taip pat ir Šilutėje, lig šiol vyravo silikatinių plytų, keramzitbetonio plokščių spalva, pastatus „puošė“ nutrupėjusios raudonos plytos ir betoniniai balkonai su nubyrėjusiomis glazūruotomis plytelėmis.

Aplinkos viceministrė Daiva Matonienė įsitikinusi, kad gyventojų nuomonė dėl renovuojamo pastato spalvos yra labai svarbi, tačiau ji pataria visada atsižvelgti ir į specialistų nuomonę.

„Pastato spalvos pirmiausia turi derėti ne tik prie aplinkos, bet ir prie viso kvartalo ir bendro miesto vaizdo. Aplinkos ministerijos vizija – kad daugiabučių modernizacija būtų vykdoma kvartalais. Tada visas pastatų kompleksas renovuojamas vienu metu, derinant spalvas ir medžiagas, kad namai būtų ne tik energiškai efektyvūs, gražūs, bet ir stilistiškai panašūs“, – planais dalijosi viceministrė.

Šilutė – graži ir taps dar gražesnė

Šilutės savivaldybės daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) organizatorius Vygantas Kamarauskas „Šilutės naujienoms“ sakė, kad nuo seno mūsų miestas buvo patrauklus senąja architektūra, išsaugotais senoviniais viešosios paskirties ir privačiaisBUSTAS 11 2 pastatais. Dabar Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa suteikia galimybę su valstybės parama keisti ir sovietmečiu iškilusių pastatų veidą. Nors pagrindinė programos užduotis – pagerinti daugiabučių energinį efektyvumą, besikeičiantis būsto estetinis vaizdas gyventojams – taip pat svarbus veiksnys.

Pasak V.Kamarausko, Šilutė nėra toks didžiulis miestas, kad jo kvartalų išskirtinumui reikėtų ieškoti atskirų spalvinių derinių. Šilutės savivaldybės taryba nėra priėmusi jokio sprendimo, net ir rekomendacinio, dėl daugiabučių pastatų išorės spalvų parinkimo. Patys žmonės turi pakankamai laisvės nuspręsti, kaip dažyti renovuojamus namus, kad jie puoštų aplinką.

Tačiau tai nereiškia, kad spalvų parinkimui neturi įtakos renovacijos projektų autoriai. Savivaldybės architektas. V.Kamarauskas sako, kad jau dabar nesunku pastebėti, jog Šilutė netrukus taps dar gražesnė, nors daugiabučių namų atnaujinimo programa rajone dar tik įsibėgėja.

Architekto įžvalgos

Architektas E.Benetis džiaugiasi, kad Šilutėje visi pastatų renovacijos dalyviai: gyventojai, renovacijos organizatorius, projekto autorius ir savivaldybės architektas sugeba dirbti kaip viena darni komanda, siekdami geriausio rezultato.

Pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą, tiek rengiant investicijų planą, tiek techninį darbo projektą, jų autoriai neprivalo vadovautis miesto architekto nurodytomis sąlygomis. Dėl šios priežasties gyventojai turi neribotą laisvę rinktis jiems patinkančias medžiagas, spalvinius sprendinius. Anot E.Benečio, tai yra teisinga būsto savininkų atžvilgiu, nes jie yra tikrieji turto valdytojai, galiausiai, būtent namo gyventojai dengia didžiąją dalį būsto renovacijos išlaidų.

Vertindamas pirmųjų Šilutėje modernizuotų daugiabučių pastatų išorinį vaizdą, E.Benetis sakė, kad šie daugiabučiai, nors ir dekoruoti skirtingais atspalviais, miestą puošia skoningai, suteikia jam gyvumo. Pavyzdžiui, vienas daugiabutis nudažytas renovacijos programos pradžioje propaguota gelsva spalva, kito fasadas – dramblio kaulo spalvos su raudonais balkonais. E.Benetį žavi ir balto fasado pastatai su ryškiais balkonais, atsirandantys Šilutėje. Tokie spalvų deriniai ypač populiarūs Klaipėdoje.

Užsakymo nr. PR0513