Daugiabučių renovacija Šilutėje įsibėgėjo. Geros patirtys skatina apsispręsti

BUSTAS 12 ZALGIRIO 3 2Šilutėje viešėjęs aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas šilutiškiams sakė, kad dabar geriausia daugiabučių namų modernizacijos reklama yra jau atnaujinti namai ir ten gyvenančių žmonių atsiliepimai.

Šilutės renovuojamus daugiabučius namus administruojančios bendrovės direktorius Algis Šaulys sako, kad rajone dar yra bemaž du šimtai daugiabučių namų, kuriuos reikėtų renovuoti. Bendrovės direktoriaus pavaduotojas Vygantas Kamarauskas tikino, kad pirmiausia pradėti atnaujinti daugiausia šilumos sunaudojantys pastatai. Savivaldybės iniciatyva atnaujinama 17 rajono daugiabučių, statytų iki 1993 m.

Du iš jų – Lietuvininkų g. 14 ir Knygnešių g. 5 – jau užbaigti, darbus priėmė valstybinė komisija. Keturių namų visi modernizavimo darbai baigti ir valstybinei komisijai bus priduoti iki birželio  pabaigos, o kitų namų renovacija bus baigta iki šių metų pabaigos.

Jau parengti dar septynių daugiabučių atnaujinimo dokumentai ir gautas Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) pritarimas, kad dar šiemet juose būtų pradėti rangos darbai.

Lygiagrečiai su Savivaldybės parinktais renovuoti pastatais vyksta dar 8 daugiabučių renovacija, kurią inicijavo patys gyventojai. Jie renovacijos darbų administratoriumi pasirinko kitą administruojančią bendrovę. Pasak jos direktoriaus Alekso Kvederio, 8 namai jau pradėti renovuoti, o dar 5 daugiabučių atnaujinimui rengiami dokumentai, kurie padės užsitikrinti BETA pritarimą renovacijai ir valstybės paramą.

O štai ką pasakoja pirmųjų rajone renovuotų namų gyventojai, kurie jau šiltai žiemojo ir džiaugiasi pasikeitusiomis gyvenimo sąlygomis.

Algis TAROZA, Cintjoniškių g. 5 daugiabučio namo savininkų bendrijos
pirmininkas:

– Gyvename 20 butų name. Su kaimynais jau prieš kelerius metus buvome apsisprendę pasinaudoti valstybės parama atnaujinti ir modernizuoti savo namą. Pastatas buvo jau gerokai aptriušęs. Geltono molio plytos akivaizdžiai netiko mūsų krašto klimatui. Kiekvieną pavasarį talkų metu palei sienas surinkdavome apie dešimt kibirų plytų nuotrupų.

Dabar vaizdas pasikeitė iš esmės. Žinoma, ilgokai pratinomės prie architektų rekomenduotos pilkos ir baltos spalvos derinių. Tačiau dabar, kai šalia atsirado dar vienas kitas modernizuotas namas, manome, kad mūsų – pats gražiausias.

Džiaugiamės ne tik gražia namo išvaizda, bet ir šiluma. Ko gero, pirmą žiemą butuose buvo 22-24 laipsniai šilumos. Dabar turime modernius radiatorius ir jų be reikalo nepleškiname. Ne vienai vyresnio amžiaus kaimynei turėjau aiškinti, kad yra visiškai normalu, jog kai kambariuose šilta, radiatorius neturi būti karštas – juk taip ir sutaupome.

Name gyvena šeimų, kurioms renovacija nekainuos nieko, nes jos turi teisę į kompensaciją už centrinį šildymą ir karštą vandenį. Tačiau ir tie kaimynai, kuriems teks mokėti už renovaciją, jau pastebi, kad už šilumą sutaupyta pinigų suma yra didesnė nei už renovaciją gaunamos sąskaitos. Nesutikau nė vieno kaimyno, kuris nesidžiaugtų mūsų pastato atnaujinimu.

Romanas JASAITIS, Gluosnių g. 7 daugiabučio namo savininkų bendrijos pirmininkas:

– Neseniai susirinkime aptarėme įvykdytą renovaciją. Mūsų 50 butų name dešimtadalis gyventojų abejojo renovacijos nauda ir buvo net tokių, kurie balsavo prieš. Dabar visi džiaugiasi, kad pastatas atnaujintas.

Džiaugiuosi, kad patikėjome specialistais ir modernizavome centrinio šildymo sistemą – vienvamzdė sistema buvo pakeista į dvivamzdę. Kiekvieno buto savininkai dabar gali reguliuoti šilumos kiekį kambariuose, atitinkamai jiems paskaičiuojamas suvartotos šilumos kiekis ir pagal tai išrašomos sąskaitos.

Aš asmeniškai džiaugiuosi rekuperacine vėdinimo sistema, kuri yra individuali kiekvienam butui. Jau įpratau, kad ryte atsikėlus nereikia skubėti atidaryti lango, kad prasivėdintų patalpos. Dabar kambariuose visuomet šviežas oras, nejaučiu jokios drėgmės.

Gluosnių, Cintjoniškių ir Statybininkų gatvių daugiabučių namų kvartale jau yra keli renovuoti pastatai.

 Linkėčiau, kad ir kaimyninių namų savininkai greičiau apsispręstų ir turėtume puikų, gražų modernių pastatų kvartalą. Jau girdėjau, kad Aplinkos ministerijoje ruošiama kvartalinės renovacijos programa. Džiaugčiausi, kad mūsų kvartalo žmonės imtųsi tvarkyti ne tik savo pastatus, bet ir visas kvartalo komunikacijas bei aplinkos infrastruktūrą.

Užsakymo nr. PR0522