Daugiabučių renovacijos starto dar nematyti

daugiabuciu renovavimas laisves kv 5Į Aplinkos ministeriją iš visų šalies savivaldybių jau suplaukė siūlomų renovuoti daugiabučių sąrašai. Iš viso šalies savivaldybės nurodė daugiau nei 2000 namų, kuriems renovacija yra būtinai reikalinga, 26 iš tų daugiabučių stovi Šilutės rajone.

Prieš savaitę į Aplinkos ministeriją suvažiavę savivaldybių vadovai gavo pirmuosius nurodymus, ko imtis, kad namų atnaujinimas vyktų sparčiau.

Tačiau tie nurodymai tokie „šakėm ant vandens rašyti“, kad mūsų rajono savivaldybės vadovai sako dar negalintys kalbėti su gyventojais, nes tiesiog… neturi ką jiems pasakyti.

Namai atrenkami pagal 3 kriterijus

Šilutėje į renovacijos eilę surašyti Laisvės alėjoje stovintys 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ir 10 daugiabučiai, Taikos g. 10 ir 11, Liepų g. 19, Kalinausko g. 11, Aukštumalės g. 1 ir 3, Vytauto g. 29, Pramonės g. 9, Kudirkos 23, Knygnešių 5 ir Cintjoniškių 9 namai.
Geresnio gyvenimo nusipelnė ir juknaitiškiai, gyvenantys Šiloko g. 4, 6 ir 7 bei Vengrų g. 1 ir 3 namuose.

Kad jau daug metų šąla juknaitiškiai, kad išklerę Šilutės Laisvės alėjoje stovintys penkiaaukščiai, visi žinome seniai. Bet kuo tokios “garbės” nusipelnė Knygnešių gatvės 5-asis namas?

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vygantas Kamarauskas sako, jog pirmumo kriterijus sudarant eiles buvo namų statybos metai. Į renovuotinų pastatų sąrašus pakliuvo pastatai, statyti iki 1993 m. Teigiama, kad nuo 1993-ųjų statomiems namams taikyti jau aukštesni reikalavimai, todėl vėliau statyti daugiabučiai šioje programoje nedalyvaus.

Antrasis atrankos kriterijos yra šilumos suvartojimas name, tiksliau – namo nesandarumas.
Trečiasis kriterijus, žinoma, bus gyventojų nuomonė – sutikimas arba ne.

Į priekį nepasistūmėta

Naujai Vyriausybės įsteigtos Būsto energijos taupymo agentūros laikinasis vadovas Valius Serbenta teigė, kad nuo šios savaitės savivaldybių atstovai pradės kalbėtis su daugiabučių savininkais ir aiškintis, ar jie pritaria į sąrašą pakliuvusių namų atnaujinimo darbams.

Jau buvo skelbta, kad pagal naująją renovacijos programą didesnis vaidmuo procese bus perduotas savivaldybėms – jos steigs įstaigas, kurios koordinuos renovacijos darbus. Tačiau V.Serbenta teigė, kad ne visos savivaldybės turės steigti naujas institucijas – renovacijos rūpesčius savivaldybės galės perduoti jau įsteigtoms įstaigoms arba namų administratoriams.

Savivaldybėms patikslinti renovuotinų daugiabučių sąrašus nurodyta iki antrosios kovo pusės.

V.Kamarausko teiraujamės, ar Šilutės savivaldybė jau pradėjo tuos pokalbius su gyventojais?

„Neturime ką kalbėti, nes nežinome, ką pasakyti žmonėms, vis dar nėra atsakymų į daugelį klausimų. Koks bus kompensavimo mechanizmas? Kaip bus su kompensacijas už šildymą gaunančiais gyventojais? Ar išties teks steigti prie savivaldybės dar vieną šį darbą administruojančią įmonę? Šie ir kiti panašūs klausimai vis dar tebėra be atsakymų“, – trauko pečiais V.Kamarauskas.

Išvada viena – reguliuojant įstatyminę bazę taip nė kiek ir nepasistūmėta į priekį.