Daugiau nei pusšimtis šilutiškių žygiavo sukilėlių keliu

naktinis zygis  kolonaPraėjusį savaitgalį, naktį iš sausio 16-osios į 17-ąją, beveik du tūkstančiai žygeivių patraukė 1923-ųjų metų Klaipėdos krašto sukilėlių keliais ir įveikė 25 kilometrų – iš Palangos į Klaipėdą.

Žygyje dalyvavo net 59 šilutiškiai, kuriems vadovavo Šilutės šaulių 8-osios kuopos vadas Donatas Jaunius.

Jėgas išbandė ir senoliai, ir vaikai

Tradicinį pėsčiųjų nakties žygį „Klaipėdos sukilėlių keliais“ kasmet organizuoja Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos Klaipėdos skyrius kartu su Lietuvos šaulių sąjungos Vakarų (jūros) šaulių 3-iąja rinktine.

Šiais metais žygis buvo skirtas 1923 metų Klaipėdos sukilimo karinio vado Jono Budrio atminimui. Jo ir kitų žygio dalyvių naktinis zygis  miegaatminimą susirinkusieji pagerbė tylos minute kelionės pradžios vietoje – Palangos sporto centro salėje. Stiprybės, ištvermės, būti garbingo krašto istorijos tęsėjais žygeiviams linkėjo Palangos meras Šarūnas Vaitkus, Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas. Palangos vikaras Romas Starkutis susirinkusiuosius palaimino, o Vakarų (jūros) šaulių rinktinės vadas Arvydas Daukantas palinkėjo žygiuoti su šūkiu „Mes nugalėsim!“

Šilutiškių komandos, pasivadinusios „Mažosios Lietuvos savanoris“, išskirtinė atributika – Mažosios Lietuvos vėliava – buvo nešama komandos priekyje.

Tarp 59 šilutiškių buvo ne tik jaunieji šauliai ir Šilutės Vydūno gimnazijos gimnazistai. Į žygį išsiruošė ir Šilutės rajono savivaldybės administracijos specialistės Edita Šukytė ir Monika Tvardovskytė, taip pat buvę šaulių kuopos nariai. Vyriausias keliautojas, policijos veteranas Romas Šukys – net 75 metų, o jauniausiajam šilutiškių komandos atstovui – vos vienuolika.
D.Jaunius sakė, kad jam šis žygis Klaipėdos sukilėlių keliais buvo penktasis, o kitam Šilutės komandos atstovui, buvusiam šaulių kuopos vadui Arūnui Liepiniui – dešimtasis.

Pribloškė nusiaubtas pajūris

naktinis zygis sukiaiŽygio dalyviai gyrė kelionės organizuotumą. Visi kelionės metu buvo pamaitinti grikių koše, šilta arbata, tamsiuose kelio ruožuose keliautojus pasitiko savanoriai, kurie švietė fakelais. Visos distancijos sustojimuose laukė asmenys, pasirengę suteikti būtiniausią pagalbą.

Pasak D.Jauniaus, dalyviai įveikė atstumus pajūrio smėliu, takais bei asfaltuotais keliais. Aplankyta Kretinga, kelios Klaipėdos rajono gyvenvietės, įvairios istorinės vietos, gamtos įžymybės. Žygeivius sukrėtė Lietuvos pajūrio vaizdai, kuriuos paliko paplūdimius nusiaubęs uraganas „Feliksas“. Kai kuriose vietose, pasak D.Jauniaus, pakrantės plotis siekė vos du metrus.

Šiemet kelionės naktį nelijo, nesnigo, nepūtė didelis vėjas, o jūros bangavimas savotiškai palaikė istorinės kelionės dalyvius. Miego trūkumą, nuovargį įveikė visi šilutiškiai.

Pirmieji Šilutės komandos nariai maršrutą įveikė apie trečią valandą nakties, paskutinieji galutinėje stotelėje prisiregistravo apie ketvirtą valandą. Pasiekę finišą Klaipėdos dragūnų batalione keliautojai buvo maloniai priimti.

Pasak D.Jauniaus, žygį padėjo surengti šaulių kuopos rėmėjai, kurie pervedė du procentus iš savo pajamų mokesčio. Už šias lėšas samdytu autobusu šilutiškiai nuvažiavo į Palangą, o po žygio į namus grįžo visuomeniniu transportu.

Daugiau nuotraukų „Šilutės naujienų“ Facebook albume!