Daugiavaikės šeimos dramos – be pabaigos

gaisras virt11uve copySuodžių pilnoje virtuvėje šešių vaikų motina, nuo pagirių patinusi 41-erių Egluona šeštadienio pavakare plovė grindis ir spinteles, o jos vyras 36-erių Raimundas drybsojo miegamajame ant lovos. Pridvisusiame po gaisro pirmojo aukšto kambaryje jis lango nevėrė, kad išsivėdintų. Lyg būgštaudamas, jog praeidami pro jį kaimynai gėdins ir reikš pretenzijas.

Šeštadienį po pietų šiame Šilutės bute kilo gaisras, ir visi vienuolika socialinių butų mūriniame name ant Šyšos upės kranto atsidūrė pavojuje. Gerai, kad mansardiniame bute virš gaisro židinio gyvenančių Ligitos ir Dariaus šeima, užuodusi dūmus, laiku iškvietė Šilutės ugniagesių komandą. Ji greit užgesino liepsnojantį fotelį virtuvėje, ugnis neišsiplėtė.

Tėvai kaltina vaikus

„Tai Modesto darbas, mano sūnaus, to, kuris prieš porą metų netoli namų Šyšoje skendo. Jam dabar penkeri, rado degtukus koridoriaus spintelėje ir netyčia padegė…“, – vapa daugiavaikis tėvas.

Jį abi su kaimyne Ligita priverčiame atlapoti langus, kad svilėsiai greičiau išsivadėtų ir mažiau namo ertmes smardintų.
Kaimynai nelabai nori tikėti tėvų versija apie neklaužadą vaiką ir jo rastus degtukus.

„Pridėk ranką prie širdies ir nemeluodama pasakyk – ar ne pati rūkydama girta uždegei?“ – griežtai spiria Egluoną į kampą kaimynė Ligita. Ir primena – jau penktadienio vakarą namo gyventojai juos abu su Raimondu matė girtutėlius, o šeštadienį – jau dūmų kamuoliai ir dar viena gyvenimo drama.

Egluona nelabai tvirtu balsu bėdą dėl sukelto gaisro vis tiek verčia sūnui. Beje, anuomet jis vos nenuskendo būtent dėl to, kad taip pat su kitais vaikais buvo paliktas be priežiūros. Berniuko gyvybę išgelbėjo atsitiktinai pro langą nelaimę upėje pastebėjusi Šilutės ligoninės slaugytoja.

„Ir šį kartą, manau, vaikams pritrūko priežiūros, nes rytą gal valandą į radiatorių kažkuris iš jų daužė metaliniu daiktu, kėlė triukšmą. Netrukus po to pamatėme besiveržiančius dūmus į koridorių“, – aiškina Ligita.
gaisras seimos galva copy
„Tikriausiai vyriausioji šešiolikmetė mano duktė taip darė, ji atsilikusio vystymosi, susinervinusi gali bet ką padaryti. Bijau, kad dabar, kai ją su visais kitais išvežė į Saugų vaikų globos namus, pati sau ko nors nepasidarytų“, – lyg bando verkšlenti ir nelaimingą auką vaidinti Egluona.

Gavę pašalpas pradeda ūžti

Klausiu, kodėl abu tėvai buvo girtutėliai, kai jų vaikai, kurių jauniausiajam yra dveji, o vyriausiajai – šešiolika metų, buvo be priežiūros. Egluona išpučia akis ir sako: „Aš tik alaus buvau išgėrusi“. O Raimondas suka veidą šalin ir atsiprašinėja kaimynės, kurią iš vakaro girtas išplūdo.

„O ar mes savo vaikus dar atgausime?“ – lyg savęs, lyg mūsų klausia pora.

Abu gerai žino, kad praradę teises auginti savo vaikus, praras ir valstybės skiriamas pašalpas.

Pašalpas moka dešimtą – vienuoliktą kiekvieno mėnesio dienomis. „Tada Egluona su Raimondu ir ūžia. Alkoholis liejasi laisvai, o vaikai būna palikti be priežiūros. Esam ne kartą Vaiko teisių tarnybai apie tai pranešę, bet išgirstam – ačiū už pranešimą, ir tuo viskas pasibaigia“,- pasakoja Ligita.

Šį kartą, kai bute kilo gaisras, ugniagesiai pirmiausia evakavo vaikus, po to jų tėvus. Motinai Egluonai buvo nustatytas 2,46 , tėvui Raimondui – 1,96 promilės girtumas.

Nepilnamečiai laikinai globai išvežti į Saugų vaikų globos namus.

Sumuštus vaikus pamatė gydytoja

Beje, tėvas už smurtą prieš savo vaikus jau yra teistas lygtine dvejų metų laisvės atėmimo bausme. 2008-ųjų vasarį jis, būdamas įkaušęs, nesuvaldė įsiūčio ir savo 4 metų dukrą trenkė į sieną, jai lūžo koja, o 5 metų sūnų sudaužė iki kraujo. Mušė, nes jie pridarė į kelnes.

Tada Egluona ir Raimondas su vaikais dar gyveno Šyšgirių kaime, viename jo tėvų buto kambaryje. Į ligoninę moteris sužalotų savo vaikų nevežė, o jų traumas pastebėjo tik apsilankiusi gydytoja.
gaisras netvarka
Abu sužalotieji buvo išvežti į ligoninę, po to juos laikinai globojo „Ąžuoliuko“ vaikų lopšelio darželio kolektyvas. Bet mažylės sugipsuota koja sugijo, berniuko sumušimai išnyko, ir tėvai atgavo abu vaikus.

Abu šie mažyliai yra neįgalūs, nuo kūdikystės augę specialiųjų poreikių kūdikių namuose. Sutrikusio vystymosi yra ir vyresnieji, kurių Egluona susilaukė nuo Raimondo brolio. Jis buvo jos pirmasis vyras, bet po kelerių metų santuokos pasikorė. Moteriai pasipiršo antras iš brolių, su kuriuo ir augina visus šešis vaikus.

Valdiškas butas pavirto lindyne

Kai Raimondas prieš ketverius metus sulaužė dukrai koją ir sumušė sūnų, šių eilučių autorei Egluona tvirtino, jog vyro agresija sumažėtų, jei šeima turėtų atskirą butą, nereikėtų kęsti anytos priekaištų. Mat daugiavaikė šeima yra apsileidusi, vaikai auga antisanitarinėmis sąlygomis.

Netrukus Šilutės valdžia jiems suteikė trijų kambarių socialinį būstą ant Šyšos upės kranto prie miesto parko, buvusios dvarvietės vadinamame kumetyne.

Vyras gaudavo ir tebegauna viešųjų darbų, Darbo birža moka pašalpas, socialinės paramos skyrius – išmokas vaikų socialinėms reikmėms.

Bet atskiras nuo tėvų būstas, kuris neva turėjo šeimai padėti pasiekti darną ir gerovę, dabar atrodo kaip lindynė. „Sutvarkysim, tik kad skolų dar turim, nelabai bus už ką pirkti dažų…“, – veblena prie kriauklės suodina Egluona.