Dauguma Šilutės rajono tėvų už tai, kad neskiepytų vaikų nepriimtų į darželius

SkiepaiŠiemet įsigaliojo draudimas į darželius priimti nuo poliomielito, tymų ir raudonukės neskiepytus vaikus. Ši tvarka galioja tik naujai į darželius atėjusiems vaikams, jau lankantys ikimokyklinio ugdymo įstaigas neskiepyti vaikai iš jų išprašyti nebus.

Argumentuodama iniciatyvą, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) teigia, kad Pasaulio sveikatos organizacija siekia likviduoti poliomielitą, tymus ir raudonukę, todėl būtina išlaikyti aukštas skiepijimo nuo šių ligų apimtis.

Ministerija taip pat atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje yra susidariusios sąlygos atsirasti ir plisti tymams, nes daugėja asmenų, kurie atsisako skiepyti vaikus. Ministerijos duomenimis, kasmet lieka nepaskiepyti apie tūkstantį vaikų.

skiepai intiene vaidilute22Neapsispręsta dėl baudų

Politikai pernai nespėjo apsispręsti dėl baudų skyrimo už vaikų neskiepijimą, taip pat iki šiol neaišku, kokia atsakomybė gresia ikimokyklinio ugdymo įstaigų darbuotojams už neskiepytų vaikų priėmimą, nes sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės inicijuotos kelių įstatymų pataisos dėl baudų vis dar nepatvirtintos vyriausybės ir nepasiekia Seimo.

SAM siūlo Administracinių nusižengimų kodekse numatyti administracinę vaiko atstovo atsakomybę už jo neskiepijimą. Jei per du mėnesius, atėjus laikui, tėvai ar vaiko atstovai neduotų sutikimo skiepyti jį nuo poliomielito, tymų ir raudonukės, jie galės būti traukiami administracinėn atsakomybėn.

Pirmiausia Nacionalinis visuomenės sveikatos centras taikytų įspėjimą, o pakartotinai atsisakius būtų skiriama piniginė bauda nuo 60 iki 115 eurų už kiekvieną nepaskiepijimo atvejį.

SAM siūlo, kad šie pakeitimai įsigaliotų nuo šių metų liepos.

Skiepų efektyvumas įrodytas seniai

Lietuvoje daugiau nei du dešimtmečius skiepijimai nėra privalomi. Valstybė garantuoja kiekvienam vaikui skiepus, skiepai gyd vitienenumatytus Nacionalinėje imunoprofilaktikos programoje, tuo siekdama valdyti užkrečiamąsias ligas bei užtikrindama apsaugą paskiepytajam. Tačiau sprendimą skiepyti ar neskiepyti vaiką priima jo tėvai ar globėjai, pasirašydami sutikimo formoje.

Skiepijimų efektyvumas, saugumas, įtaka užkrečiamosioms ligoms yra senai įrodyta, nuolat atliekami tyrimai ir publikuojami rezultatai. Tais įrodymais remiasi tarptautinės organizacijos, šalių nacionalinės institucijos, vykdydamos skiepijimų programas.

Šiuo metu Lietuvoje pagal nacionalinį vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių naujagimiai, kūdikiai ir vaikai valstybės lėšomis skiepijami nuo 11 užkrečiamųjų ligų: nuo tuberkuliozės, hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, tymų, raudonukės, epideminio parotito, B tipo Haemophilus influenzae infekcijos, pneumokokinės infekcijos.

Nuo šių metų rugsėjo 11-os metų mergaitės dar bus nemokamai skiepijamos ir nuo žmogaus papilomos viruso infekcijos, galinčios sukelti gimdos kaklelio vėžį.

Vakcina yra laikoma saugiausia ir patikimiausia apsauga nuo gyvybei pavojingų užkrečiamųjų ligų. Skiepai apsaugo ne tik kiekvieną žmogų, bet ir sukuria saugią aplinką visuomenei.

Kiekviena vakcina gali apsaugoti žmogų nuo konkrečios ligos visą gyvenimą arba tam tikrą laikotarpį. Pavyzdžiui, gripo vakcina galioja vieną gripo sezoną, difterijos skiepas efektyvus 5-10 metų. Tam, kad skiepai būtų efektyvūs ir susidarytų imunitetas, privaloma laikytis  atitinkamos skiepijimų schemos.

Daugiau informacijos apie užkrečiamąsias ligas, nuo kurių saugo skiepai, galima rasti Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro interneto svetainėje www.ulac.lt bei visuomenės sveikatos centre. Čia surasite ir vaikų profilaktinių skiepų kalendorių. Taip pat rekomenduojama konsultuotis su savo šeimos gydytoju.

Šeimos gydytojai girdi tėvų nuogąstavimus

Suteikiant informaciją apie skiepus, itin svarbus vaidmuo tenka šeimos gydytojams, kurie tiesiogiai bendrauja su šeimomis, auginančiomis mažus vaikus.

„Skiepų nauda seniai įrodyta ir valstybė lėšų šiaip sau neskiria. Vaikiškos užkrečiamosios ligos gali sukelti baisias komplikacijas, šios ligos taip paprastai nepraeina – vaikai gali ir apkursti, ir apakti, išsivystyti nevaisingumas.

Pavyzdžiui, jei vaikas išgyvena persirgęs poliomielitu, tai jis dažniausiai lieka paralyžuotas“, – komentavo Šilutės medicinos centre „Puriena“ dirbanti šeimos gydytoja Kristina Vitienė.

Lietuvoje, kaip ir kitose valstybėse, neįmanoma vaiką paskiepyti vien nuo poliomielito, tymų ir raudonukės, nes kartu su šių ligų skiepais vakcinose yra ir kitų užkrečiamųjų ligų skiepų komponentų. Taigi norint vaiką paskiepyti nuo šių trijų ligų, jis papildomai bus paskiepijamas ir nuo kitų 9 ligų. „Paprastai vakcinos yra polivalentės, tai yra, saugo nuo kelių ligų. Skiepų nuo vienos ligos farmacijos pramonė beveik negamina, nes pasaulyje nėra tokio poreikio“, – komentavo K.Vitienė.

Šeimos gydytojai dažnai tenka išklausyti tėvų nuogąstavimų dėl skiepų komplikacijų. Prisiskaitę informacijos internete, jie dažniausi baiminasi, kad po skiepo vaikui neišsivystytų autizmas, kad neva kaip konservanto į skiepus yra dedama gyvsidabrio, tačiau, anot gydytojos, taip nėra ir nerimauti dėl to nereikėtų.

Anot K.Vitienės, dažniausia skiepų reakcija būna odos paraudimas, skiepo vietoje susidaro gumbelis, vaikas gali sukarščiuoti. Tačiau tai tėra menki negalavimai palyginti su tais, kurie kiltų, jei vaikas susirgtų pavojinga užkrečiamąja liga.

„Nemanau, kad tėvai, kurie neskiepija savo vaikų, linki jiems bloga. Kiekvienas tėvas nori savo vaikui gero, bet patys tėvai nusprendžia, skiepyti vaikus ar ne“, – apie tėvus, nenorinčius skiepyti vaikų, sako gydytoja.

Pas K.Vitienę lankosi viena šeima, kuri neskiepija savo vaiko. Tie tėvai prisiima atsakomybę, kad jeigu vaikas susirgs, bus komplikacijos, jie patys bus dėl to kalti. Visgi Šilutėje nėra daug šeimų, atsisakančių skiepyti savo vaikus.

Prieš 3 metus K.Vitienei teko susidurti su kokliušo atveju Šilutėje. Mama buvo atsisakiusi skiepų, o vaikui susirgus labai gailėjosi.

Reikalaus pažymų apie skiepus

Nuo šiol tėvai, norintys vaiką vesti į darželį, privalės pateikti pažymą, kad mažylis paskiepytas nuo poliomielito, tymų ir raudonukės.

Šilutės lopšelio – darželio „Gintarėlis“ direktorė Stefanija Petkienė sakė pritarianti vaikų skiepijimui. Su naująja tvarka jos vadovaujamą ugdymo įstaigą lankančių vaikų tėvai buvo supažindinti jau anksčiau – kuomet išėjo įsakymas.

Tėvai apie privalomus skiepus neklausinėjo, galbūt todėl, kad darželį jų vaikai jau lanko, o nauja tvarka įsigaliojo tik nuo sausio 1 dienos darželius pradėsiantiems lankyti vaikams.

S.Petkienė sakė, kad sausio gale darželyje atsiras kelios laisvos vietos, tuomet iš naujai atėjusių vaikų jau bus reikalaujama pažymos apie skiepus.

Dauguma – už skiepus

Apie prievolę skiepyti vaikus klausėme ir savo skaitytojų „Šilutės naujienų“ interneto svetainėje. Dauguma jų (75,47 proc). pritaria būtinybei skiepyti vaikus ir taip išvengti sunkių užkrečiamųjų ligų.

30,19 proc. apklausoje dalyvavusių žmonių į klausimą, kaip vertina draudimą neskiepytų vaikų nepriimti į darželius, atsakė: „Vertinu teigiamai – sumažės tikimybė plisti šioms ligoms“.

Dar 45,28 proc. apklausos dalyvių mano, kad privalomi turėtų būti ne tik skiepai nuo poliomielito, tymų ir raudonukės, bet ir nuo kitų sunkių ligų.

Penktadalis – 22,64 proc. apklausos dalyvių mano, kad tėvai patys turėtų nuspręsti, skiepyti savo vaikus ar ne.
Taigi, „Šilutės naujienų“ Facebook paskyroje dauguma internautų pasisakė už privalomus skiepus, o kategoriškai prieš skiepus nusistačiusių tėvų yra nedaug.

„Jei ir toliau durni supertėveliai neklausys gydytojų ir neskiepys vaikų, tai Lietuvoje dar labiau sumažės jaunosios kartos“; „Neskiepykit ir nevežkit savo vaikų paskui gydytojams gelbėti. Tegu kuria atskirą darželį savo supervaikams, kur gražiai ir darniai visi sveikuoliai dalinsis bacilomis“, – buvo ir tokių piktokų komentarų.

Tačiau buvo ir skiepų bijančių tėvų: „Manau, kad tėvai, ramia širdimi skiepijantys savo vaikus, net nebando domėtis skiepų sudėtimi, galimomis komplikacijomis ir šalutiniu poveikiu. O pasidomėjęs nebeesi toks tikras, kad viskas tikrai yra vaiko labui ir sveikatai. Suabejojęs imi dar labiau domėtis, o kuo daugiau skaitai, tuo abejonės labiau didėja. Taip tas ratas ir didėja, ir tikrai niekas nepasakys, kuri pusė yra teisingesnė“.   

 

 

Dauguma „Šilutės naujienų“ apklausos dalyvių (75,47 proc). pritaria būtinybei skiepyti vaikus ir taip išvengti sunkių užkrečiamųjų ligų.