Degalinėje tonos elektronikos atliekų iškeista į pigesnius degalus

elektronines atliekosPernai Šilutės rajono gyventojai, saugiai ir pagal įstatymus atsikratydami elektronikos atliekomis, galėjo penktadaliu žemesne kaina įsipilti degalų. Tokią galimybę pasiūlė degalinių tinklas „Milda“, suteikęs 20 euro centų nuolaidą už degalų litrą kiekvienam, pristačiusiam 1 ar daugiau vienetų buitinės elektronikos atliekų į degalinėse įrengtus specialius konteinerius.

Iniciatyvos, kuri įgyvendinama kartu su Elektronikos platintojų asociacija (EPA), metu iš viso į Šilutės rajone, Žemaičių Naumiestyje, esančią „Milda“ degalinę per 2015 metus pristatyta 6,6 t elektronikos atliekų. Už jas gyventojai įsipylė 5307 litrus degalų su nuolaida.

„Praėję metai buvo pirmieji, kai savo klientams pasiūlėme galimybę patogiai atsikratyti elektronikos atliekomis ir tuo pačiu sutaupyti pilantis degalus. Esame labai patenkinti rezultatu ir surinktu atliekų kiekiu, todėl nusprendėme šią akciją tęsti ir šiemet. Kur nors pamiškėje numestas televizorius ar šaldytuvas gali padaryti milžiniškos žalos gamtai, taip pat ir žmonių sveikatai“, – sako degalinių tinklą valdančios įmonės „Milda“ direktorius Vidas Rimkus.

Anot V.Rimkaus, anksčiau, kol degalinėse dar nebuvo įrengti konteineriai, darbuotojai netoliese rasdavo išmestų sulūžusių televizorių ar kitokių prietaisų. Svarstant, ką su tokiomis atliekomis daryti, kilo idėja įrengti atliekų saugojimo konteinerius. Juos degalinėse įrengė EPA, kuri rūpinasi tolimesniu atliekų likimu.

Į „Mildos“ degalinės atliekų surinkimo konteinerį Šilutės rajono gyventojai pernai daugiausiai pristatė televizorių, kurių surinkta daugiau nei 4 tonos, ir stambių šaldymo prietaisų. Jų per metus suvežta beveik tona.

Nebenaudojami televizoriai pernai sudarė beveik pusę visų į tinklo degalines pristatytų atliekų. Iš viso jų surinkta 54,7 tonos. Saugojimui ir tolimesniam utilizavimui į degalines taip pat atvežta 24,7 t naudojimui netinkamų stambių šaldymo priemonių, 21,8 t stambių namų apyvokos prietaisų, 9,3 t smulkių namų apyvokos prietaisų, 1,8 t monitorių, 0,2 t kitos IT ir telekomunikacijų įrangos bei jos dalių.

Aktyviausiai elektronikos atliekomis buvo atsikratoma liepos mėnesį, per kurį visose degalinėse surinkta 19,4 t nebenaudojamų prietaisų. O Šilutės rajono gyventojai labiausiai švarinosi vasario mėnesį, kuomet į surinkimo vietą degalinėje pristatė 1,4 t elektronikos atliekų.

„Rūpintis aplinka deramu nebenaudojamų prietaisų tvarkymu yra kiekvieno pareiga. Elektronikos atliekos negali būti išmetamos kartu su kitomis buitinėmis atliekomis, o juo labiau paliekamos kur nors gamtoje. Jos turi būti pristatomos į specialias surinkimo vietas. Kur yra artimiausia tokia vieta, gyventojai gali pasitikrinti asociacijos EPA interneto svetainėje“, – sako asociacijos EPA direktorius Linas Ivanauskas.

Anot L.Ivanausko, svarbu, kad į švarios ir saugios aplinkos užtikrinimą įsitrauktų pačios bendruomenės, todėl tokios verslo iniciatyvos, kurios skatina gyventojus būti sąmoningesnius, yra tikrai reikšmingos.

Įsipilti iki 30 l bet kurios rūšies degalų su 0,20 euro nuolaida „Milda“ degalinėse gyventojai gali pristatę į jas 1 vnt. stambesnių elektronikos atliekų (šaldytuvų, skalbimo mašinų, indaplovių ar pan.), 2 vnt. smulkesnių elektronikos prietaisų (televizorių, mikrobangų krosnelių, dulkių siurblių ir pan.) arba ne mažiau nei 40 kg neveikiančių elektronikos priemonių, kurių visą sąrašą galima rasti degalinėse arba www.milda.lt.