Degučių kaimo gaspadinės pakvietė į „Kopūstamušį“

Renginyje dalyvavo ir A. Baltutienės (kairėje) vadovaujama „Pilutė“.

Lapkritis yra mėnuo, kuomet istoriškai ir tradiciškai mūsų tėvai, seneliai ir proseneliai raugdavo kopūstus. Todėl lapkričio 22 d. vakare Degučių kaimo gaspadinės pakvietė į Žemaičių krašto etnokultūros centro organizuotą „Kopūstamušį“ – aptarti kopūstų rauginimo receptus ir pasidalinti mintimis apie raugintų kopūstų patiekalus.

Rauginti kopūstai – vertingas tradicinis mūsų regiono maistas. Žiemą, kai šalta ir siaučia virusai, tikra nuodėmė būtų jų neįtraukti į savo valgiaraštį! Rauginti kopūstai turi medžiagų, kurios padeda apsisaugoti nuo virusų, stiprina žarnyno darbą, o per tai – ir visą imunitetą, gerina net ir nuotaiką.

„Degutiškiams nuo Smetonos laikų kopūstų raugimas nebuvo vien maisto ruošimas žiemai, tai labiau rudens darbų aptarimas su kaimynais. Kopūstamušio metu buvo aptariami pasiruošimo žiemai darbai: kokios laukti žiemos, ar užteks malkų, žvakių, žibalo, maisto“, – pasakojo Liuda Jonelienė.

Pasak jos, kartais prisnigdavo tiek, kad vienas pas kitą kaimynai nebenueidavo. Tad per kopūstamušį sutardavo, kur ir kas važiuos į turgų, ką parduos, ką pirks, kuo gali vienas kitą paremti.
„Nuostabu, kad draugiška kaimynų kopūstų mušimo tradicijos kibirkštėlė išliko iki šių laikų“, – pasidžiaugė Žemaičių Naumiesčio seniūnijos specialistė Vaidilutė Dūdienė.

Viktorija Jurkšaitienė pristatė kopūstų mušimo receptą „tinginiams“, kuriuo susirinkusieji buvo sužavėti. Elvyra Butvydienė irgi turi savo kopūstų mušimo būdą: kopūstus į kibirą mušo… beisbolo lazda. Vaizdas buvo toks įspūdingas, kad net mažieji renginio dalyviai pasisiūlė padėti. O Bronelė Valančienė ne tik pristatė senovinį balandėlių receptą, bet ir davė jų paragauti.
Degučių bendruomenės „Rytdiena“ pirmininkė Rasa Gustaitė-Baltutienė padėkojo Žemaičių krašto etnokultūros centro etnografei-vadybininkei Admai Baltutienei ir „Kopūstamušio“ gaspadinėms už turiningą laiką kartu.

Pasidalinę mintimis ir patarimais apie maisto atsargų ruošimą žiemai, prisiminę ir kartu su folkloro kolektyvu „Pilutė“ padainavę tėvų dainuotas dainas, atsigėrę kvapnios žolelių arbatos visi išsiskirstė į namus. O mūsų skaitytojams gaspadinės siūlo kelis receptus.

Raugimo receptas tinginiams

Kopūstus supjaustyti, morkas sutarkuoti, pabarstyti kmynais. Viską sumaišius sudėti į 3 l stiklainį. Marinatui: 1 l šalto vandens, po 1 šaukštą cukraus ir druskos. Viską sumaišyti, supilti ant kopūstų uždaryti dangteliu su skylutėmis. Tris paras laikyti virtuvėje, vėliau uždarius įprastu dangteliu, išnešti į šaltą patalpą.

Sotūs raugintų kopūstų ir bulvių blynai

Reikės: 500 g raugintų kopūstų, 6-7 nedidelių bulvių, 1 svogūno, 2 kiaušinių, stiklinės (80 g) kvietinių miltų, 60 ml pieno, aliejaus. Bulves nuskuskite ir sutarkuokite. Nulupkite ir supjaustykite svogūną, sumaišykite su bulvių tarkiais. Nuplaukite raugintus kopūstus ir patroškinkite, kad kiek suminkštėtų. Tada suverskite į dubenį, įpilkite pieno, kiaušinius ir miltų, viską sumaišykite. Į masę supilkite bulvių ir svogūno mišinį, pamaišykite. Įberkite druskos ir pipirų. Keptuvėje įkaitinkite aliejų ir kepkite blynus iš abiejų pusių, kol apskrus. Pabarstykite krapais, patiekite su grietine.