Degutiškiai į veiklą įtraukė apylinkės vaikus

deguciu socialinis projektasPraėjusį penktadienį Degučių bendruomenės namuose buvo linksma – čia karaliavo jaunimas ir mažiausieji, nes vyko projekto „Kompleksinių socialinių paslaugų teikimas socialinės rizikos šeimoms“ užbaigimas.

Sumanę suburti socialinės rizikos šeimų atžalas, praturtinti jų laisvalaikį ir pamokyti jas būtiniausių socialinių įgūdžių, darbelių, degutiškiai pasirinko jauniausią savo bendruomenės dalį – vaikus. Jie parengė projektą ir gavo 9870 litų, todėl ir galėjo daugiau nei 2 mėnesius dirbti su vaikais ir paaugliais.

Siekė mažinti socialinę atskirtį

Degučių bendruomenės „Rytdiena“ projektas buvo finansuojamas iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšų, skirtų bendruomenių organizacijų socialinei veiklai palaikyti ir plėtoti.

Bendruomenės pirmininkas Stasys Šikšnius ir projekto vadovė, seniūnaitė Irena Vismantienė pasakoja, kad tokio projekto idėja kilo praėjusios vasaros šventės metu. Tuomet bendruomenės nariai pamatė, kad vaikai irgi nori įsijungti į bendrą veiklą. Jaunimas mielai puošė šventės vietą, ruošė skelbimus ir šventę reklamavo, jai pasibaigus padėjo sutvarkyti aplinką.

„Pamatėme, kad vaikai labai laukia dėmesio ir bendravimo, kad galime jais pasitikėti“, – sako idėjos sumanytojai.

Projektui vykdyti prašyta 15 000 litų. Nors gauta mažiau, bet degutiškiai vis tiek sugebėjo įvykdyti visus savo planus.

Projekto metu siekta socialinės rizikos šeimas įtraukti į bendruomenės veiklą, šitaip mažinant jų socialinę atskirtį, skatinant paslaugų gavėjų savarankiškumą ir aktyvumą. Tuo pačiu siekta gerinti sanitarinius – higieninius įgūdžius, panaudojant bendruomenės patirtį, organizuoti dailiųjų amatų būrelius, į juos įtraukti vaikus ir tėvus, konsultuoti socialiniais klausimais.

Be minėtų degutiškių, su vaikais dirbo būrelių vadovės Nijolė Stanelienė bei Daiva Dlugoborskienė, finansininkė Angelija Bružienė, prisidėjo ir savanorė, Šilutės žemės ūkio mokyklos Žemaičių Naumiesčio skyriaus mokinė Gintarė Talmontaitė.

Dažniausiai piešė namus

Mažieji degutiškiai bendruomenės namuose rinkosi kartą per savaitę. Projekto vadovai prisimena pradžioje nerimavę, kad vaikus gali būti sunku privilioti, nes vaikai – toks kontingentas, kuris neis niekur, kur jiems nebus įdomu. Bet nerimas greit išsisklaidė, bendruomenės namai kiekvieną šeštadienį buvo pilnutėliai.

Savamokslė tautodailininkė, jau 10 metų priklausanti Lietuvos tautodailininkų sąjungai, D.Dlugoborskienė apie 20 mažųjų nesunkiai įtraukė į meninę veiklą. Jie piešė ant kartono ir lino, dabino vazonėlius, tad gavo ir dekupažo pagrindų.

Dalį darbelių penktadienį galėjo pamatyti vaikų artimieji, o daugumą kūrinėlių vaikai išsinešė namo, norėdami papuošti savo aplinką.

D.Dlugoborskienę pradžioje nustebino vieno berniuko piešiniai – vaikas viską, net ir saulę, piešė juoda spalva. Pasikalbėjusi su mažuoju būrelio vadovė suprato, kad jis yra skriaudžiamas. Tai ir atsispindėjo vaiko piešiniuose. Vadovei beliko vienas kelias – tiesiog atimti iš vaiko juodą spalvą, taip ji sulaukė, kad mažasis pradėjo matyt ir kitas spalvas.

„Per šiuos užsiėmimus supratau, kad visi vaikai labai trokšta meilės ir šilumos, nori turėti šiltus, jaukius namus, nes daugiausia jie ir piešdavo namus“, – sako p.Daiva.

Lankstė, pynė, vaišinosi

Gražių darbelių vaikai padarė iš spalvoto popieriaus ir gamtinės medžiagos – šiaudų, lapų – vadovaujami N.Stanelienės, o bendruomenės namus dabar puošia didelė jų pagamintų dirbtinių rožių puokštė.

Pynimo iš vytelių gudrybių mokiusi Šilutės žemės ūkio mokyklos Žemaičių Naumiesčio skyriaus socialinė darbuotoja I.Vismantienė susidūrė su problema – kai kurių mažųjų ikimokyklinukų ir pradinukų rankelės buvo per silpnos lankstyti vyteles, bet jie kūrė kitokius darbelius.

Labiausiai vaikai laukdavo arbatos pertraukėlių, kuomet buvo vaišinami saldumynais, mokėsi serviruoti stalą ir sutvarkyti indus, uždegti žvakelę. Ir čia suaugusieji pastebėjo, kad tokių įgūdžių vaikams dar labai trūksta.

Kas kartą vaikams buvo paruošiama ir pirtis, kurios irgi visi su nekantrumu laukdavo. O po pirties labai pravertė būsimosios kirpėjos G.Talmontaitės įgūdžiai tvarkant mažųjų šukuosenas. Pačiai merginai tai irgi buvo puiki praktika.

Į užsiėmimus buvo kviečiamos ir mamos, bet ateiti galėjo tik dvi iš jų.

Projektas rodo bendruomenės brandą

„Jūs įgyvendinote didelį projektą ir net stebiuosi, kiek daug mažų vaikų sugebėjote pritraukti“, – sakė penktadienio renginio metu Žemaičių Naumiesčio seniūnas Jonas Budreckas. Anot seniūno, tokie dalykai geriausiai parodo bendruomenės brandą, todėl jis tikisi, kad ir tokių projektų dar bus ne vienas.

Penktadieninis atsisveikinimas buvo kartu ir linksmas, ir liūdnas. Linksmas, nes koncertėlį degutiškiams surengė kantri grupė „Karčemėlė“, nes kiekvienam buvo įteikta padėka su projekto veiklos momentų fotografija. Smagu buvo ir susėdus prie šventiškai papuošto stalo. Bet ne vienam buvo ir liūdna atsisveikinti su projekto rengėjais. Paklausti, ar dar ateityje norės dalyvauti panašiame projekte, mažieji degutiškiai vienbalsiai sušuko garsų „Ta-a-a-ip“…