Degutiškiai semiasi verslumo įgūdžių

deguciu projektas klausytojaiDegučių bendruomenės „Rytdiena“ namuose visą rudenį virė aktyvus gyvenimas – čia buvo įgyvendinamas projektas „Degučių bei aplinkinių kaimų pagyvenusių, neįgalių žmonių gyvenimo kokybės gerinimas“.

Projektą finansavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, jam įgyvendinti degutiškiai gavo 15 000 litų.
O prieš savaitę degutiškiai rinkosi į paskutinį šio projekto akordą – seminarą, skirtą verslumo įgūdžių plėtojimui.

Turi ką parodyti turistams

Degučių kaimo bendruomenės „Rytdiena“ pirmininkė Irena Vismantienė pasakoja, jog socialinis verslumas, paslaugų teikimas ir produktų kūrimas yra gana naujas reiškinys kaimų bendruomenėms. Tačiau kaimo žmonės jau supranta, kad jis gali tapti stipriudeguciu projektas kuryba ramsčiu bendruomenių kasdienei veiklai vykdyti.

Praėjusiame ES paramos laikotarpyje daugiau dėmesio ir lėšų buvo skiriama kaimų gražinimui ir infrastruktūros plėtrai, todėl dauguma Lietuvos kaimų turėjo galimybę atsinaujinti ir suremontuoti bendruomenių namus.

Degučių bendruomenė, paramos lėšomis renovavusi bendruomenės namus, dabar ieško būdų, kaip juos išlaikyti.

Bendruomenės nariai nutarė plėtoti socialinį verslumą, bet suprato, kad tam, jog paslaugos ir prekės būtų paklausios, o verslai – sėkmingi, reikia turėti žinių. Todėl ir nutarta mokytis.

Degutiškiai įsitikinę, kad jų gyvenvietė yra įdomi ir turi ką parodyti turistams, juos čia traukia reikšmingi istoriniai ir kultūriniai objektai. Šalia tvenkinio stovi unikali, vienintelė tokia visoje Europoje medinė trikampė bažnyčia, kuri buvo pastatyta 1757 metais. Taip pat 2 km nuo Degučių yra istorinis Juodžių piliakalnis, žymus ir Degučių tvenkinys bei kiti turistų traukos objektai.

Baigiamasis akordas – seminaras

Buvo nutarta atlikti vietos gyventojų apklausą, kokių žinių ir įgūdžių jiems labiausiai reikėtų. Apklausą padarę degutiškiai ir surengė įvairius mokymus. Visą rudenį savaitgaliais bendruomenės namuose vyko įvairūs mokymai, susitikimai su vietos menininkais, mezgėjais, vainikų pynėjais. Buvo išnaudota ir bendruomenės namų pirtis, kur mokymus vedė degutiškė Angelė Bružienė, moterims ypač patiko floristikos pamokėlės, vedamos Daivos Juščiūtės.

„Šiuo projektu tikimės paruošti kelis žmones, kurie galėtų pasitikti atvykstančius turistus, papasakotų apie mūsų kaimo istoriją, papročius, žymias vietas, taip pat žmogų, atsakingą už vandens pramogas“, – sakė I.Vismantienė.

Pirmininkė ir bendruomenės nariai tikisi, kad taip bus pritraukta lėšų bendruomenės namų išlaikymui, pavyks į bendruomenę pritraukti naujų narių, aktyvesni taps ir Degučių kaimo gyventojai.

Todėl gruodžio 12 d. Degučiuose įvyko seminaras, kuriame dalyvavo daugiau nei 30 vietos bei aplinkinių kaimų gyventojų. Jame savo žiniomis apie tai, kokių savybių reikia verslininkui, kaip surasti verslo idėją, ją puoselėti ir kaip ją įgyvendinti gali padėti bankai, pasidalijo bei su mokesčių sistema supažindino lektorės, Šilutės žemės ūkio mokyklos dėstytojos Gražina Kazlauskienė ir Bronė Valančienė, Šilutės kredito unijos vadybininkė Aldona Andžiulienė.  Žemaičių krašto etnokultūros centro vadybininkė Adma Baltutienė skaitė paskaitą „Kultūrinio paveldo ir verslo ypatumai“.

Susirinkusieji lektorėms turėjo ir klausimų.