Dėl gripo uždarytos dvi Šilutės mokyklos, ligoninėje – karantinas

gripasNuo vakar Šilutės pirmoji gimnazija ir Martyno Jankaus pagrindinė mokykla – tuščios. Gripas išguldė apie trečdalį mokinių, todėl mokymo procesą teko nutraukti.

Šilutės gydymo įstaigas užplūdo srautai žmonių, kovojančių su plintančiu gripo virusu. Nuo pirmadienio rajone paskelbta gripo epidemija.

Medikai rekomenduoja susirgus gripu likti namuose, nes plintantis virusas darosi vis sunkesnis ir pavojingesnis.

Gal gripą pristabdys atostogos?

Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Birutė Tekorienė sako, kad gripo epidemijos metu nutraukti mokymo procesą rekomenduojama, kai serga penktadalis (daugiau nei 20 procentų) mokinių. Vedėja kasdien gauna duomenis, kiek vaikų atėjo į mokyklas, ir sako, kad sergamumo rodikliai rajone nėra labai blogi – gal gripas neišguldys tiek vaikų, kiek serga kituose rajonuose.

Tiesa, dviejose uždarytose Šilutės mokyklose serga apie trečdalis mokinių: Pirmojoje gimnazijoje trečiadienį nebuvo 28 proc. gimnazistų, M.Jankaus pagr. mokykloje – net 36 proc. mokinių.

Apie 26 proc. mokinių ketvirtadienį neatėjo į Pamario pagrindinę mokyklą. Kitose mokyklose vakar sirgo ar dėl kitų priežasčių nėjo į pamokas 13-16 proc. mokinių.

Kadangi artėja savaitgalis, be to, nuo pirmadienio 1-5 klasių mokiniams prasideda savaitės trukmės atostogos, yra tikimybė gripo plitimą pristabdyti. Tad gal mūsų rajone nereikės masiškai, kaip kituose rajonuose, uždaryti mokyklų.

Vaikų darželių uždaryti neketinama, nes, B.Tekorienės manymu, sergančių mažylių tėvai tikrai neveda, o atveda tuos vaikus, kurių dirbantys tėvai neturi kur palikti. Tad uždaryti darželius ir atimti iš tėvų galimybę dirbti negalima. „Darželių administracijos pačios  sprendžia problemas, galbūt sujungia grupes”, – sakė vedėja.

Šilutės ligoninėje – karantinas

Nuo antradienio dėl gripo epidemijos karantinas paskelbtas Šilutės ligoninėje. Pasak slaugos administratorę pavaduojančios Zitos Kasakauskienės, atliekamos visos karantino metu būtinos procedūros: papildomai dezinfekuojamosm vėdinamos patalpos, ribojamas ligonių lankymas.

Sunkius ligonius artimieji gali slaugyti tik turėdami skyriaus vedėjo leidimą. Kitiems lankytojams į ligoninės skyrius draudžiama ateiti – apie tai perspėja pakabinti skelbimai.

Karantinas tęsis iki tol, kol bus paskelbta epidemijos pabaiga.

Biuletenio reikia ne visada

Sergant gripu į darbą eiti nepatariama. / careerbuilder.co.uk nuotr.Didėjant sergamumui gripu ir peršalimo ligomis, medikai pastarosiomis savaitėmis dirba dvigubu krūviu, o pacientams tenka rymoti eilėse.

Pirmas dvi dienas ligoniui patariama likti namuose ir stebėti savo būklę. Jeigu per šias dienas ji nepagerėja, tuomet jau būtina kreiptis į šeimos gydytoją. Kita vertus, jei būklė blogėja, atsiranda dusulys, sąmonės aptemimas, mieguistumas, skubiai reikėtų kviesti greitąją pagalbą, kuri jį nugabentų į ligoninę.

Ar gali žmogus oficialiai sirgti neimdamas biuletenio? Valstybinės darbo inspekcijos specialistai aiškina, jog Darbo kodekse yra numatyta galimybė susitarus su įmonės vadovu, su administracijos leidimu, keletą dienų  neatvykti į darbą. Darbo kodeksas tokio neatvykimo trukmės neriboja.

Ši nuostata galioja ne tik ligos atveju, bet ir įvykus kitokioms nenumatytoms aplinkybėms – pavyzdžiui, paskutinę atostogų dieną buvo atšauktas lėktuvo reisas ar sugedo automobilis, todėl žmogus nespėjo laiku grįžti.

Įstatymas darbuotojui suteikia galimybę tartis su darbdaviu dėl apmokėjimo už šias dienas variantų. Darbuotojas praneša, kad dėl svarbių priežasčių nebus darbe ir prašo administracijos leidimo neatvykti į darbą, tačiau tokiu atveju šios dienos neįtraukiamos į jo darbo laiką, taigi už jas nemokama. Kitu atveju darbuotojas gali susitarti su darbdaviu dėl darbo nuotoliniu būdu, prisiėmęs atsakomybę savo darbą atlikti ne biure, o, pavyzdžiui, namuose.

Tuo tarpu galimybės, kad sergantis darbuotojas praneštų apie ligą, o darbdavys už pirmas dvi ligos dienas kompensuotų nuo 80 proc. iki 100 proc. atlyginimo, be nedarbingumo pažymėjimo pateikimo, Darbo kodeksas nenumato.

Specialistai rekomenduoja

Šilutės visuomenės sveikatos biuras primena, kad gripas – užkrečiama virusinė liga, kuri plinta oru. Užsikrėtęs ar jau sirgdamas žmogus gali užkrėsti kitus. Ypatingą pavojų kelia lengvomis ŪVKTI ir gripo formomis sergantys asmenys, kurie sirgdami bendrauja su aplinkiniais ir platina virusą.

Gripui būdinga staigi ligos pradžia. Aukšta temperatūra, sausas kosulys, čiaudulys, galvos skausmai – tai pirmieji gripo simptomai.

Ką daryti, norint išvengti ligos?

citrinaPirmiausia, venkite masinių renginių, nesilankyti žmonių susibūrimo vietose. Jei to išvengti neįmanoma – dėvėkite apsauginę kaukę.

Susitikę su kitais asmenimis, venkite prie jų liestis (apkabinti, bučiuoti, spausti ranką).
Stenkitės neliesti akių, nosies ir burnos, ypač neplautomis rankomis.

Geriausias būdas išvengti gripo ar rimtų jo komplikacijų – pasiskiepyti. Skiepytis dar ne vėlu.

Šilutės visuomenės sveikatos biuras įspėja, kad antibiotikais gripas negydomas. Vaistai, kurie veiksmingai kovoja su virusais, paprastai vadinami priešvirusiniais vaistais.

Susirgus gripu rekomenduojama:

* nesigydyti patiems, kreiptis į medikus dėl gydymo paskyrimo;

* slaugant ligonį, nosį ir burną dengti vienkartine kauke ir ligoniui, ir sveikajam;

* naudoti daug skysčių, geriau su vitaminu C;

* kuo dažniau plauti rankas, ypač aptarnavus ligonį ir prieš valgį;

* sergančiųjų vaikų neleisti į vaikų kolektyvus bei lankyti sergančių draugų;

* kosėjant ir čiaudėjant, užsidengti burną ir nosį vienkartine nosine arba rankove (geriausiai alkūnės linkyje). Jei prisidengėte burną ir nosį delnu, tuojau pat nusiplaukite rankas.

Kaip elgtis epidemijos metu?

Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad gripo epidemijos metu ypač svarbu laikytis higienos: vėdinti patalpas, baldų ir kitus paviršius kuo dažniau valyti drėgnuoju būdu, dažnai plauti rankas, kosint ir čiaudint prisidengti servetėle, laikytis saugaus atstumo nuo gripu sergančių asmenų (daugiau nei 1 metras).

Jei gripo simptomai yra paūmėję ir jei esate dirbantys, būtinai praneškite savo darbovietei, kad į darbą neatvyksite ir kuo skubiau kreipkitės į gydymo įstaigas ir vadovaukitės gydytojo nurodymais.

„Lietuvoje daugėja gripo aukų. Norėdami apsaugoti save ir savo artimuosius turime rūpintis savo sveikata. Apmaudu būtų, jei mūsų gyvybę pasiglemžtų gripo virusas, taigi skiepykimės ir saugokime savo sveikatą”, – primena Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė.