Dėl „tvarkiečių“ socialdemokratai paaukojo savo mero postą

RINKIMU 1Pakartotiniai savivaldos rinkimai Šilutėje patvirtino faktą, kad rajone išliko tie patys du politikos favoritai: „tvarkietis“ Vytautas Laurinaitis, kuriam atiteko 28,71 proc. rinkėjų balsų (kovo 1 d. per I rinkimų turą buvo gavęs 23,59 proc. balsų), ir Arvydas Jakas, gavęs 16,57 proc. (kovo 1 d. buvo gavęs 15,35 proc. balsų).

Tik 11 balsų mažiau už A.Jaką gavo socialdemokratų kandidatas į merus Alfredas Stasys Nausėda, likęs už II rinkimų turo durų.
Socialdemokratų Šilutės skyriaus pirmininkas Sigitas Šeputis „Šilutės naujienoms“ sakė, kad neturi jokių argumentų abejoti rinkimų apygardos ar apylinkių komisijų darbu, todėl neprašys perskaičiuoti rinkimų rezultato.

Socialdemokratai agitavo už „tvarkiečių“ merą

Skaičiuojant rinkimų rezultatus, jau nuo pirmųjų apylinkių davinių buvo aišku, kad partijos Tvarka ir teisingumas kandidatas į merus V.Laurinaitis pateks į antrąjį rajono mero rinkimų turą, o kas taps antruoju favoritu nebuvo aišku iki paskutinės akimirkos.

Laisvės sąjungos lyderis A.Jakas ir socialdemokratas A.S.Nausėda per visą balsų skaičiavimo laikotarpį iki pat vidurnakčio vienas kitą lenkė sulig kiekvienu pranešimu iš balsavimo apylinkių.RINKIMU

Galutinė žinia apie tai, kad A.Jakas tapo antruoju rajono mero rinkimų favoritu, nugalėjęs konkurentą A.S.Nausėdą tik 11 balsų persvara, Laisvės sąjungos rinkimų štabą pasiekė anksčiau nei apygardos komisiją, kurios duomenimis, 15 balsų persvara dar pirmavo socialdemokratas A.S.Nausėda.

Pirmadienio popietę rajono politikai jau buvo tikri, kad antrajame ture V.Laurinaičio konkurentas bus A.Jakas.

Žinant, kad Socialdemokratų partijos sąrašo politikai laimėjo 6 savivaldybės Tarybos vietas ir gavo daugiausia rajono žmonių balsų, labai keista, kad jiems atstovavęs pretendentas į savivaldybės mero postą A.S.Nausėda liko tik trečias ir nepateko net į antrąjį turą. Ar tik ne patys Socialdemokratų partijos nariai ir susirežisavo tokią rinkimų baigtį? Juk visiems rinkėjams jau pusmetį buvo reklamuojamas dviejų partijų – socialdemokratų ir „tvarkiečių“ tandemas ir jų pasidalinti postai: socdemai vadovautų Savivaldybės administracijai, o rajono mero postas tarsi buvo paskirtas „tvarkiečiui“ V.Laurinaičiui.

Tikriausiai toks išankstinis valdžios pasidalinimas ir atėmė galimybę dėl mero posto kovoti realiam pretendentui – socialdemokratui A.S.Nausėdai. Matyt, tik dėl dalies socialdemokratų keistos agitacijos vos kelių balsų skirtumu jis nepateko į II mero rinkimų turą.

Dar iki rinkimų dienos „Šilutės naujienas“ pasiekė informacija apie pavienių socialdemokratų agitaciją Laučiuose – Jonaičių rinkimų apylinkės teritorijoje. Beje, Laučiuose gyvena ir rajono socialdemokratų skyriaus pirmininkas Sigitas Šeputis.

Žmogus, paskambinęs į redakciją, pasakojo, kad yra nustebęs, jog socialdemokratė agitatorė ragino jį balsuoti už šios partijos sąrašo politikus, tačiau nežinia kodėl rajono meru ragino pasirinkti ne jų partijos pretendentą A.S.Nausėdą, bet „tvarkietį“ V.Laurinaitį.

RINKIMU 2Dabar akivaizdžios tapo tokių agitacijų pasekmės. Jonaičių rinkimų apylinkėje prie rinkimų urnos atėję žmonės už socialdemokratų sąrašo politikus balsavo daugiausiai – net 42,12 proc. (už partijos Tvarka ir teisingumas politikus – tik 19,91 proc.). Tačiau rajono meru išrinkti V.Laurinaitį norėjo net 51,58 proc. laučiškių, o A.S.Nausėdą į merus rinko tik 11 proc. šios apylinkės žmonių.   

8 šaukimo savivaldybės Tarybos sudėtis

Pirminiais duomenimis, Šilutės rajono savivaldybės Tarybos mandatus yra iškovoję:

šeši socialdemokratai: Alfredas Stasys NAUSĖDA (1153 pirmumo balsai), Algirdas BALČYTIS (771 pirm. balsas), Sigitas ŠEPUTIS (681 pirm. balsas), Arūnas PUPŠYS (623 pirm. balsai), Antanas KUBAITIS (606 pirm. balsai), Algis BEKERIS (603 pirm. balsai);
penki partijos Tvarka ir teisingumas politikai: Vytautas LAURINAITIS (1321 pirm. balsas), Steponas KAZLAUSKAS (843 pirm. balsai), Laimutė USELIENĖ (694 pirm. balsai), Vaidas BENDARAVIČIUS (643 pirm. balsai), Gintaras BRUŽAS (587 pirm. balsai);
trys Laisvės sąjungos (liberalų) nariai: Arvydas JAKAS (795 pirm. balsai), Algirdas GEČAS (597 pirm. balsai), Vidmantas GEČAS (472 pirm. balsai);
trys Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų politikai: Sandra TAMAŠAUSKIENĖ (730 pirm. balsų), Zigmantas JAUNIUS (456 pirm. balsai), Arūnas KURLIANSKAS (428 pirm. balsai);
du Liberalų sąjūdžio politikai: Jonas JATAUTAS (564 pirm. balsai), Raimundas AMBROZAITIS (514 pirm. balsų);
du Valstiečių ir žaliųjų sąjungos politikai: Virgilijus POZINGIS (350 pirm. balsų), Genovaitė KIMBRIENĖ (266 pirm. balsai);
du VRK „Už žmonių valdžią“ atstovai: Daiva ŽEBELIENĖ (424 pirm. balsai), Vladas KAINOVAITIS (311 pirm. balsų);
vienas Darbo partijos politikas – Tomas BUDRIKIS (289 pirm. balsai).

8-ojo šaukimo savivaldybės Taryba

Palyginti su kovo 1-osios dienos savivaldos rinkimų rezultatais, šįsyk partijų iškovotų mandatų skaičius nedaug pasikeitė.

Tiek pat mandatų pavasarį buvo iškovoję socialdemokratai (6), „tvarkiečiai“ (5), konservatoriai (3), liberalsąjūdiečiai (2), valstiečiai ir žalieji (2) bei visuomeninis rinkimų komitetas „Už žmonių valdžią“ (2).

Bet Laisvės sąjungos politikai savivaldybės Taryboje dabar jau turės 3 narius, o pavasarį buvo gavę tik du mandatus. Beje, jeigu Šilutė išsirinktų rajono meru A.Jaką, tai Laisvės sąjungos politikų gretos savivaldybės Taryboje pasipildytų dar vienu politiku. Pagal pirmumo balsus mandatas turėtų atitekti Sauliui Malinauskui.

O jei meru būtų išrinktas V.Laurinaitis, vienu padaugėtų ir partijos Tvarka ir teisingumas narių skaičius rajono Taryboje – mandatą galėtų gauti ir šios partijos Šilutės skyriaus pirmininkas Vaidas Pavilonis. Dabar rinkėjų valia jis iš antros sąrašo vietos buvo nustumtas į 6-ąją.

Labiausiai nepasisekė Darbo partijos Šilutės skyriui ir jos lyderiui Sauliui Stankevičiui. Kovo 1 d. savivaldos rinkimuose „darbiečiai“ buvo iškovoję du Tarybos narių mandatus – rajono politikais galėjo tapti Darijus Pundžius ir skyriaus pirmininkas S.Stankevičius. Dabar abu šie politikai liko už borto, nes rinkėjai šiai partijai skyrė tik vieną mandatą – jis atiteko Tomui Budrikiui.

Skyriaus pirmininkas ir Šilutės „darbiečių“ lyderis S.Stankevičius reitingo lentelėje iš 1 pozicijos buvo pastumtas į 3-iąją.RINKIMUU

Kas būtų, jeigu būtų?

Galutinis rajono Tarybos narių sąrašas gali keistis ne tik dėl mero rinkimų II turo rezultatų.

Jokios abejonės, kad Socialdemokratų partijos narys švėkšniškis verslininkas Antanas Martinkus taip pat taps savivaldybės tarybos nariu, nes jam savo vietą užleis Socialdemokratų skyriaus pirmininkas, dabar einantis savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas Sigitas Šeputis.

Šis politikas niekada neslėpė, kad darbo Savivaldybės administracijoje tikrai nekeistų į visuomenines savivaldybės politiko pareigas. Juolab dabar, kai socialdemokratų ir „tvarkiečių“ tandemas valdžios dalybose jam yra pažadėjęs Savivaldybės administracijos direktoriaus kėdę.

Jeigu ir toks politikų planas neišdegtų, S.Šeputis ramiausiai sugrįš į savo ankstesnes Ūkio skyriaus vedėjo pareigas. Ši pareigybė jau bemaž metai dar vis laisva ir tikriausiai saugoma S.Šepučio sugrįžimui.

Kitas  socialdemokratų politikas Saulius Vytuvis taip pat turi realias galimybes dar vieną kadenciją tapti savivaldybės Tarybos nariu. Tai priklausys nuo politiko mandatą iškovojusio Savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus vedėjo A.S.Nausėdos apsisprendimo.

Jeigu A.S.Nausėda nuspręs likti dirbti Savivaldybės administracijoje skyriaus vedėju, jam teks atsisveikinti su rajono politiko mandatu.