Demaskuota gauja, kuri įtariama Šilutėje balsus pirkusi „Tvarkos ir teisingumo“ partijai: K.Komskis stabdo narystę

KomskisŠių metų Seimo rinkimai neapsiėjo be didelio balsų pirkimo skandalo. Policija demaskavo gaują, kuri įtariama pirkusi balsus partijos „Tvarka ir teisingumas“ kandidatų naudai. Sulaikyti įtariamieji mini Seimo ir partijos „Tvarka ir teisingumas“ vicepirmininko Kęsto Komskio pavardę.

Sulaikyti 7 įtariamieji

Atlikus pirminius veiksmus, nustatyta, kad Šilutės gyventojai, per rinkimus į Lietuvos Respublikos Seimą už alkoholį, cigaretes ir grynuosius pinigus rinkėjams siūlė balsuoti už kandidatus, priklausančius vienai iš partijų. Atliekant ikiteisminio tyrimo veiksmus, atliktos kratos įtariamųjų gyvenamosiose ir negyvenamosiose patalpose, jų metu rasta bylai reikšmingų daiktų.

Sulaikyti 7 įtariamieji, tarp kurių galimi organizatoriai ir vykdytojai, jie apklausti. Taip pat nustatyti ir apklausti papirktieji asmenys. Vienas asmuo suimtas dešimčiai parų.

2016 m. spalio 6 d. Tauragės apskrities vyriausiajame policijos komisariate gauta anoniminė informacija apie galimą rinkėjų papirkinėjimą. Tą pačią dieną pradėti du ikiteisminiai tyrimai dėl bandymų papirkti rinkėjus.

Vėliau šie tyrimai buvo sujungti į vieną, – ketvirtadienį informavo Policijos departamentas. Tyrimą kontroliuojanti Tauragės apylinkės prokurorė Stefa Dalia Ramanauskienė BNS sakė, kad suimtam asmeniui pareikšti įtarimai dėl trukdymo pasinaudoti rinkimų teise. Byloje yra ir daugiau asmenų, kuriems yra pareikšti įtarimai. Šie įtariamieji nėra suimti.

Ikiteisminis tyrimas tęsiamas, atliekami kiti procesiniai veiksmai, visa informacija bus perduota Vyriausiajai rinkimų komisijai. Policijos departamento atstovas R.Matonis BNS sakė, kad apie šį tyrimą policija anksčiau neskelbė viešai tyrimo sėkmės sumetimais. Vykstant rinkimams į Seimą iš viso buvo pradėti 4 ikiteisminiai tyrimai, o nuo rinkimų kampanijos pradžios atliekama 13 tyrimų.

Prašė reitinguoti

K.Komskį Su tyrimu susiję šaltiniai 15min pasakojo, kad sulaikyti balsų pirkimo organizatoriai disponavo didelėmis grynųjų pinigų sumomis. Vienas tarpininkų turėjo apie 3000 eurų grynaisiais, kurie galėjo būti skirti balsams pirkti.

Šaltinių teigimu, balsus parduoti sutikusiems rinkėjams buvo nurodoma balsuoti už „Tvarkos ir teisingumo“ partiją bei jos kandidatus vienmandatėse apygardose. Partijos „Tvarka ir teisingumas“ sąraše balsus pardavusiems rinkėjams buvo nurodoma reitinguoti partijos vicepirmininką K.Komskį. Beje, K.Komskis po reitingavo partijos sąraše iš 2 vietos nukrito į 4-ąją. Tam galėjo turėti įtakos prieš pat rinkimus kilęs skandalas, kai K.Komskio brolis Arvydas Komskis medžiodamas nušovė kontrabandininkus persekiojusį pasieniečių tarnybinį šunį Ramzį. Įtarimai kelia grėsmę partijos likimui Šilutės rajonas, kuriame, kaip įtariama, buvo perkami balsai, patenka į dviejų rinkimų apygardų ribas – Pietų Žemaitijos ir Šilutės. Šilutės vienmandatėje apygardoje K.Komskis nepateko į antrą rinkimų turą. Jis surinko 2305 balsus ir liko trečias. Į antrą turą pateko valstietis-žaliasis Alfredas Stasys Nausėda ir konservatorė Sandra Tamašauskienė.

Pietų Žemaitijos apygardoje kandidatavo laikinuoju partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininku išrinktas Remigijus Žemaitaitis. Jis užtikrintai laimėjo pirmąjį turą, surinkęs 6421 balsą (38,03 proc. balsų) ir smarkiai aplenkęs antroje vietoje likusį konservatorių Stasį Šedbarą (17,14 proc. balsų).

Jeigu policijos įtarimai pasitvirtins, Vyriausiajai rinkimų komisijai teks aiškintis, ar nupirkti balsai galėjo turėti didelės įtakos rinkimų Pietų Žemaitijos ir Šilutės apygardose rezultatams. Šilutės apygardoje „Tvarka ir teisingumas“ gavo 2053 balsus, o Pietų Žemaitijos apygardoje – 3665 balsus. Šis skandalas taip pat gali sukelti abejonių, ar partija „Tvarka ir teisingumas“ teisėtai įveikė 5 proc. barjerą ir pateko į Seimą. „Tvarkiečius“ rinkimuose ištraukė kelios apygardos – Visagino–Zarasų, Pietų Žemaitijos, Gargždų, Šilutės, Jurbarko–Pagėgių, kur už partiją balsavo nuo 12 iki beveik 26 proc. visų rinkėjų.
„Tvarka ir teisingumas“ daugiamandatėje apygardoje surinko 5,33 proc. (67 794 balsus) ir per plauką pateko į Seimą. Partija jau užsitikrino 5 mandatus. „Tvarka ir teisingumas“ iš viso gavo 67 794 balsus, 5 proc. barjeras – 63 569. Tai reiškia, kad jei iš 5718 Šilutės ir Pietų Žemaitijos apygardose šios partijos gautų balsų bent 4225 balsai sukeltų abejonių, „Tvarka ir teisingumas“ neperžengtų 5 proc. barjero.

R.Žemaitaitis: „Tai socdemai turi problemų Šilutėje“

15min pavyko susisiekti su laikinuoju „Tvarkos ir teisingumo“ partijos pirmininku R.Žemaitaičiu. Politikas tikino pirmą kartą girdintis tai, jog jo atstovaujama partija siejama su balsų pirkimo skandalu Šilutėje. „Pričiom čia aš, nelabai suprantu? Pirmą kartą girdžiu naujieną apie kažkokį pirkimą. Aš tai turiu informacijos, kad socdemai yra išsigandę. Kad Skardžius užsakė (socialdemokratų kandidatas Artūras Skardžius Šilutės apygardoje liko tik ketvirtas, nusileidęs net trečioje vietoje likusiam K.Komskiui, ir neturi jokių galimybių patekti į antrą turą, – red. past.). Kaip tik esu Šilalėje, susitinku su rinkėjais. Tai sutikau ir vietinius socdemus, kurie pasakė, kad turi problemų Šilutėje. Kad kažkas kažką bando pripaišyti kaip papirkinėjimą. Kad problemos – iš oro. Tiek težinau“, – įtarimų kratėsi R.Žemaitaitis.

Politikas patikino abejojantis, jog įtarimai balsų pirkimu – rimti. „Nesąmonė. Nelabai tikėčiau visu tuo. Tuo labiau, kad už partiją kas papirkinėjo balsuot? Vienmandatininkas dar galėjo kokį prašymą pateikt už jį prabalsuot. Bet partija? Koks čia skirtumas partijai? Kiek ten tų balsų gavome („Tvarkos ir teisingumo“ partija – aut. past.) Šilutėje dar reiktų pažiūrėt. Porą šimtų balsų. Tūkstantis gal bus (Šilutėje partija gavo 2053 balsus, – red. past.). Čia provokaciniai dalykai. Kad partijos mastu vyktų tokie dalykai – nenormalu, pati pagalvok“, – 15min žurnalistę tikino R.Žemaitaitis.

Jis teigė, jog nei jo, nei K.Komskio policija neapklausė. Neapklausė esą ir nė vieno „Tvarkos ir teisingumo“ partijos nario ar su partija susijusio asmens. „Jau būčiau apie tai žinojęs. Tą pačią minutę man būtų pranešę. Nuo vakar jau varpinėm visi būtų skambinę“, – teigė R.Žemaitaitis. Jis prisiminė su Darbo partija susijusius ikiteisminius tyrimus, kurie visi, jo teigimu, galiausiai subliuško.

„Iš fantastikos srities viskas. Per daug kažkas išpūtė viską“, – reziumavo R.Žemaitaitis. Tačiau 15min šaltinis tikino, jog lygiai tokia pati sistema, kai apie dešimt papirkinėtojų (tarpininkų tarpininkai) vadovauja dešimčiai kitų papirkinėtojų, sklandžiai veikė ir vietos savivaldos rinkimų metu. Tačiau tuomet tai niekam neužkliuvo. Šįkart, per rinkimus į Seimą, į dienos šviesą viskas galėjo išlįsti dėl to, jog tarpininkai galimą nusikaltimą organizavo itin atvirai: detalės buvo derinamos telefoniniais pokalbiais. Kol kas 15min nepavyko susisiekti su K.Komskiu – jis neatsiliepia į telefono skambučius.

12.30 val. Kiek vėliau R.Žemaitaitis patvirtino, jog Seimo bei partijos vicepirmininkas K.Komskis pranešė stabdantis narystę partijoje. Pirmininkas neatskleidė tokių kolegos motyvų.

15min.lt inf.