Dėmesio: dvigubėja baudos triukšmadariams

Bildėjimas, šauksmai, švenčių garsai ir muzika, naktimis - triukšmą keliantys kaimynai yra tikras galvos skausmas daugeliui daugiabučių gyventojų.

Dauguma šilutiškių prieš atlikdami būsto remonto darbus praneša Savivaldybei ir kaimynams. Dažniausiai policija važiuoja pas tuos daugiabučių gyventojus, kurie naktimis klausosi garsios muzikos, kitaip triukšmauja.

Šiemet Šilutės rajone nubausti 106 triukšmadariai, daugiausia – daugiabučių gyventojai, kurie negerbė kaimynų poilsio ir klausėsi garsios muzikos, kitaip triukšmavo. Dauguma jų susimokėjo 20 – 80 eurų baudas, o tie, pas kuriuos pareigūnai važiavo ne pirmą kartą 80 – 300 eurų. Seimo sprendimu, šios baudos jau nuo sausio padvigubės.

Atlikdami būsto remonto darbus šilutiškiai yra drausmingesni: praneša Savivaldybės administracijai, kaimynams. Nusiskundimų dėl remonto keliamų garsų Savivaldybės atstovai šiemet negavo. Triukšmo neviršijo ir gamybą atliekančios įmonės bei pravažiuojantys traukiniai.

Savivaldybė nusiskundimų negavo

Šilutės rajono savivaldybės Viešųjų paslaugų skyriaus vedėjas Remigijus Rimkus „Šilutės naujienoms“ pasakojo, jog šiemet nusiskundimų dėl triukšmo, kylančio būsto remonto metu ar keliamo didelių įmonių Savivaldybė negavo.

Remiantis Triukšmo valdymo įstatymu, Savivaldybėje galioja tvarka, pagal kurią remontą norintis pradėti žmogus turi pranešti Savivaldybei, užpildyti prašymą (formą galima rasti tinklalapyje silute.lt). Pasak R. Rimkaus, prašymus pildė ir remontus šilutiškiai daugiau atliko vasarą, o pavyzdžiui, spalio mėnesį buvo užpildyti 4 – 5 prašymai. „Sąžiningai, tvarkingai žmonės užpildo prašymus dėl triukšmo šaltinių, apie remonto darbus praneša bendrijos pirmininkui“, – sakė jis.

Dar pernai Savivaldybė nupirko ir policijai perdavė triukšmo matuoklį, skirtą transporto priemonėms. Juo galima išmatuoti ne tik automobilių keliamą garsą, bet ir, pavyzdžiui, įmonių keliamą triukšmą. Vėliau tai gali būti įrodymas, atliekant tyrimą.

Triukšmautojus tikrina kelios institucijos. Jeigu įmonė atlieka darbus ir viršija triukšmą, tikrina Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ir Aplinkos apsaugos agentūra. Transporto keliamą triukšmą gali patikrinti policija.

Nori triukšmauti – kelkis į vienkiemį

R. Rimkus pasakojo, jog būna atvejų, kai į Savivaldybę paskambina kaimynas ir klausia, ar jie žinantys, jog tame name ir bute vyksta remontas. Jeigu žmogus buvo užpildęs prašymą, pažeidimo nepadarė. Būstą remontuojantys žmonės perspėjami nesukelti diskomforto kaimynams jų ramybės metu.

Prieš kelis metus kaimynai skundėsi, kad žmogus butą remontuojasi jau daugiau nei metus. Į Savivaldybę atėjęs vyras paaiškino, kad dirba ir iš atlyginimo atsideda po 30 – 50 Eur per mėnesį, iš kurių tai užuolaidų laikiklius nusiperka, tai grindjuostes prisuka, tai kitus darbus atlieka. Už tai, kad žmogus kartais įgrežia skylę į sieną, ar ką prikala, bausti negalima.

R. Rimkus taip pat primena, kad gyvename ne sovietiniais laikais, kai nebūdavo nei laidotuvių namų, nei pobūvių salių. Tad norintys švęsti, turėtų eiti į kavines, ar tam skirtas vietas, o ne rengti balius su trankia muzika daugiabučiuose.

„Žmonės turi laikytis nustatytos tvarkos, nes nuolatinis triukšmo šaltinis kelia diskomfortą, dėl to gali pašlyti sveikata. Jeigu nori gyventi laisvai, reikia keltis į vienkiemį, arba statytis namą“, – sako skyriaus vedėjas.

Traukiniai neviršija triukšmo normos

Savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis rugpjūčio pradžioje kreipėsi į „Lietuvos geležinkelius“ dėl traukinių keliamo triukšmo Šilutės mieste. Rugsėjį Savivaldybė gavo išsamų atsakymą dėl triukšmą slopinančios sienelės įrengimo, tiksliau paaiškinimą, dėl ko jos neketinama įrengti (išsami ataskaita – […]Savivaldybės puslapyje).

„Lietuvos geležinkeliai“ samdė įmonę, kuri išmatavo traukinių keliamą triukšmą šalia vaikų darželio „Pušelė“, kitose vietose. Ataskaitoje teigiama, kad geležinkelių transporto keliamas triukšmas neviršija visuomenės sveikatai nustatytų ribinių dydžių, be to bendrovė taiko kitas triukšmo prevencijos priemones, dėl to sienelė įrengta nebus. Be to, triukšmo sienelės yra brangiausia, daug vietos ir inžinerinių tinklų pertvarkymo reikalaujanti priemonė, jų įrengimą ribotų esamos Tilžės g. ir Ramučių g. pervažos, matomumo užtikrinimas jose, sienelės taip pat yra nepageidautinos kraštovaizdžio aspektu.

Ateityje, jeigu susidarys didesnis traukinių srautas, šis klausimas galės būti keliamas vėl. Dabar pro Šilutę pravažiuoja tik keli traukiniai per dieną, to nepalyginsi su tuo srautu, kuris būdavo sovietiniais laikais.

Nubaudė 106 triukšmadarius

Šilutės policijos komisariato vadovas Remigijus Rudminas pastebi, kad žmonių triukšmavimas daugiabučiuose intensyvėja tam tikrais laikotarpiais – pašalpų mokėjimo, švenčių dienomis. Daugeliu atvejų nuvykus pas triukšmadarius surašomi protokolai ir nustatomi pažeidimai.

„Žmonės, kurie nesilaiko tvarkos ir negerbia kaimynų poilsio, sulaukia pasekmių“, – komentavo R. Rudminas, raginantis nekentėti ir esant erzinančiam triukšmui, skambinti telefonu 112.

Policijos pareigūnai pažeidimus nustato vadovaudamiesi Administracinių nusižengimo kodekso 488 straipsniu. Pirma šio straipsnio dalis nurodo, kad šauksmai, švilpimas, garsus dainavimas ar grojimas, kiti triukšmą keliantys veiksmai gatvėse, aikštėse, parkuose, paplūdimiuose, viešajame transporte ir kitose viešosiose vietose, o vakaro (nuo 19 iki 22 val.) ir nakties (nuo 22 iki 7 val.) metu – ir gyvenamosiose patalpose, įmonėse, įstaigose ar organizacijose, kai tai trikdo žmonių ramybę, poilsį ar darbą, užtraukia baudą nuo 20 iki 80 eurų. Jeigu pažeidimas padaromas pakartotinai, bauda siekia nuo 80 iki 300 Eur.

Pasak R. Rudmino, daugiausia šilutiškių kreipiasi po 22 val., kai trikdomas ramybės laikas. Dažniausiai triukšmadariai nubaudžiami už garsią muziką, rėkavimą. Tokių pažeidėjų šiemet buvo 106.

Baudos dvigubės

Nuo 2021 m. sausio 1 d. beveik dvigubai padidės baudos už Triukšmo valdymo įstatymo ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių triukšmo valdymą, pažeidimus.

Pagal priimtas pataisas, už minėtų teisės aktų nevykdymą ar pažeidimą numatyta bauda nuo 100 iki 600 eurų (vietoj 50 – 300 eurų), už pakartotinį nusižengimą grės bauda nuo 500 iki 1000 eurų (vietoj 280 – 600 eurų).

Už savivaldybių tarybų patvirtintų triukšmo prevencijos viešosiose vietose taisyklių nesilaikymą skiriama bauda nuo 150 iki 600 eurų (vietoj 80 – 300 eurų), už pakartotinį nusižengimą – nuo 500 iki 1000 eurų (vietoj 300 – 600 eurų).

Tikimasi, kad toks baudų didinimas turės teigiamą poveikį triukšmo kontrolei ir žmonių gyvenimo kokybei.